Վարչապետ. «Հայաստանի կառավարությունը կորոնավիրուսի հետ կապված 100%-անոց թափանցիկ է»
«Նոր տիպի կորոնավիրուսի հետ կապված կրկին իրավիճակի սրում կա: Երեկ գրանցվել է 374 նոր դեպք՝ 3913 հետազոտությունից: Սա կապված է մարդկանց շարժողունակության ավելացման հետ»,-կառավարության սեպտեմբերի 24-ի նիստում, մինչ օրակարգային հարցերի քննարկումը, ասաց վարչապետ Փաշինյանը:
Ապա հավելեց. «Մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը. մենք պետք է ապրենք կորոնավիրուսի հետ զուգահեռ, և շատ բան կախված է մեզնից յուրաքանչյուրի անհատական պատասխանատվությունից: Իհարկե, նաև վարչական մեթոդներ պետք է շատ խստորեն կիրառվեն: Պայմանավորվել ենք, որ տեսչական մարմինները և ոստիկանությունը կուժեղացնեն հսկողությունը կանոնների պահպանման նկատմամբ: Մյուս կողմից պետք է հասկանանք, որ ունենք կարմիր գծեր: Կարմիր գիծն այն է, երբ մեր հիվանդանոցային կարողությունները կսպառվեն: Այդ ժամանակ մենք պետք է փորձենք այլ որոշումներ կայացնել»։
Գործադիրի ղեկավարը նշեց, որ հուլիսին ծավալել էին շատ մեծ հիվանդանոցային կարողություններ, հիմա այդ կարողությունների մեծ մասն արդեն վերադարձել է իրենց նախկին բնականոն վիճակին, բայց նաև պատրաստ են ցանկացած պահի վերադառնալ կորոնավիրուսի սպասարկմանը: Այս պահին նման ծավալման կարիք չկա, բայց եթե իրադարձությունները նման կերպ զարգանան, շատ հնարավոր է՝ նույն խնդրի առաջ կանգնենք:
Առողջապահության նախարարի խոսքով՝ այս պահի դրությամբ կորոնավիրուսային բուժում իրականացնող հիվանդանոցներում առկա է մոտավորապես 1230 սովորական մահճակալ և 170 վերակենդանացման մահճակալ, որոնց մոտավորապես 30%-ը դեռևս մնում է ազատ: Մոտ 20 բժշկական հաստատություններից այս պահին կորոնավիրուսային հիվանդությամբ զբաղվում է 5՝ միայն դրա համար նախատեսված հիվանդանոց, և ևս 3-ը նեղ մասնագիտացված՝ շատ փոքր թվերով երեխաների, նորածինների և հղիների համար:
«Ցանկացած պահի կամ 1-2 օրվա մեջ իրավիճակի կտրուկ սրման ժամանակ կարող ենք ամբողջ ռեսուրսն օգտագործել, մոտավորապես 2700-2800 սովորական մահճակալ և 300 վերակենդանացման ժամանակ: Կորոնավիրուսային հիվանդության ամենացածր թիվը գրանցվել է սեպտեմբերի 11-ին: Սեպտեմբերի 11-ից մինչ օրս դեպքերն աճում են, ինչը պայմանավորված է և՛ շարժողունակության մեծացմամբ, և՛ համաճարակային կանոնների նկատմամբ կարգապահությամբ»,- հայտնեց Արսեն Թորոսյանը:
Ըստ նախարարի՝ թվերի աճը դեռևս դպրոցներով չեն պայմանավորում, քանի որ դրանք բացվել են 10 օր առաջ: Եթե մոտակա մեկ շաբաթվա մեջ թվերի կտրուկ, սրանից էլ ավելի աճ լինի, արդեն կապելու են դպրոցների հետ: Ուսումնական հաստատությունները բնակչության զանգվածային շարժունակությունն ապահովող ամենամեծ գործոններից են: Պետք է թույլ չտալ հասնել կարմիր գծերին, բայց անհրաժեշտության դեպքում համապատասխան որոշումներ կկայացվեն:
«Հայաստանի կառավարությունը կորոնավիրուսի հետ կապված 100 %-անոց թափանցիկ է, մենք որևէ թիվ էս ընթացքում չենք փոխել, այսինքն՝ այն, ինչ գիտենք մենք, գիտի Հայաստանի հանրությունը և ամբողջ աշխարհը՝ այն տարբերությամբ, որ մենք կարող է մի քանի ժամ ավելի շուտ իմանանք, քան մյուսները»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը, և հավելեց, որ այսօրվանից ուժի մեջ է մտնում տուրիստական-տրանսպորտային ոլորտի աջակցության ծրագիրը՝ կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 25-րդ միջոցառումը:

Н. Пашинян: “В вопросе коронавируса правительство Армении работает на 100 процентов прозрачно”
В Армении наблюдается обострение ситуации с коронавирусом нового типа. Из проведенных вчера 3913 тестирований положительный ответ дали 374 теста. Это связано с ростом мобильности граждан. Об этом заявил на сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
“Наша позиция остается неизменной: мы должны жить параллельно с коронавирусом. И очень многое зависит от персональной ответственности каждого из нас. Конечно, необходимо также строжайшим образом применять административные методы. Мы договорились, что инспекционные органы и полиция усилят контроль за выполнением установленных правил. С другой стороны необходимо понять, что есть красные линии, означающие исчерпание наших больничных возможностей. Вот тогда нам придется принимать другие решения”.
Пашинян отметил, что в июле больничный потенциал был наращен. Сейчас большая часть этих ресурсов используется по прежнему назначению. Вместе с тем больницы готовы в любой момент вернуться к лечению коронавируса. На данный момент необходимости в этом нет, но если события будут развиваться в таком русле, то вполне возможно, что мы встанем перед той же проблемой, сказал премьер.
Министр здравоохранения Арсен Торосян отметил, что на данный момент имеется 1230 обычных и 170 реанимационных коек, которые сейчас пустуют на 30%. В настоящее время коронавирусным заболеванием занимаются пять из 20 медучреждений. Еще три медучреждения узкой специализации предназначены для небольшого числа детей, новорожденных и беременных.
“В случае резкого обострения ситуации мы можем в любой момент или в течение 1-2 дней задействовать весь ресурс – 2700-2800 коек в обычных палатах и 300 коек в реанимациях. Самый низкий показатель заболеваемости коронавирусной инфекцией был зарегистрирован 11 сентября. После этого цифры начали расти, что обусловлено повышением мобильности граждан и ухудшением дисциплины в вопросе соблюдения противоэпидемиологических правил”,- сказал министр.
По словам Торосяна, рост числа зараженных пока не обуславливается началом занятий в школах, которые открылись 10 дней назад. Если в течение ближайшей недели цифры начнут резко расти, то эту тенденцию уже обусловят открытием школ.
Учащиеся образовательных заведений представляют собой самый большой фактор, обеспечивающий массовое перемещение населения. Нельзя допустить приближения к красным линиям, однако в случае необходимости придется принять соответствующие решения, сказал глава Минздрава.
“В вопросе коронавируса правительство Армении на 100 процентов прозрачно. За этот период мы не меняли цифры. То есть то, что знаем мы, знает общественность Армении и весь мир”,- подчеркнул Никол Пашинян. Премьер также сообщил, что с сегодняшнего дня вступает в силу 25-я программа нейтрализации экономических последствий коронавируса, направленная на содействие турической и транспортной сферам.