Թեստավորված ուսուցիչներից 300-ը՝ մոտ 1,5 %-ը, ինքնամեկուսացված է
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության հրավիրած ասուլիսի ընթացքում Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի համաճարակաբանության բաժնի պետ Լուսինե Պարոնյանն անդրադարձավ ուսուցիչների՝ Covid-19-ի թեստավորմանը, նշեց, որ այն իրականացվել է՝ հաշվի առնելով կորոնավիրուսային վարակի տարածման ռիսկը. դպրոցներում աշակերտների հետ շփումը կարող է հանգեցնել վարակի մասսայական տարածմանը։
Ըստ նրա՝ դպրոցներում Covid-19-ի տարածումն ամբողջությամբ կանխել հնարավոր չի եղել, սակայն սեպտեմբերի 7,8-ից սկսած՝ թեստավորումը իրականացվում է։ Վերջինս անդրադարձավ այն հարցին՝ արդյոք բոլոր ուսուցիչներն են թեստավորվել, ասաց, որ թեեւ ՀՎԿԱԿ-ի լաբորատոր կարողությունները հզորացել են, այնուամենայնիվ երկու շաբաթը բավական չի եղել հանրապետության բոլոր դպրոցների աշխատակազմին եւ ուսուցիչներին թեստավորելու համար։
Պարոնյանը նշեց, որ դպրոցների աշխատակազմի եւ ուսուցիչների թեստավորման գործընթացը կավարտվի հոկտեմբերի առաջին շաբաթվա ընթացքում։ Ըստ համաճարակաբանի՝ թեստավորվելը չի բացառում ուսուցիչների հետագայում վարակվելը, սակայն դա տվյալ փուլում նվազեցնում է արդեն իսկ վարակված լինելու եւ վարակը տարածելու ռիսկը։
Լուսինե Պարոնյանի պնդմամբ՝ գրեթե բոլոր դրական թեստավորված ուսուցիչներն առանց ախտանշանների են։
Անդրադառնալով ուսուցիչների՝ թեստերի դրական, ապա կրկնակի թեստի բացասական արդյունքներին, որի վերաբերյալ մամուլում բողոքներ հրապարակվեցին, համաճարակաբանը նշեց, որ ԱՀԿ-ի կողմից ՀՎԿԱԿ-ի լաբորատորիան անցել է արտաքին հսկողություն եւ պատվաստուկների հետազոտությունը 100 % արդյունք է տվել, ինչը վկայում է, որ լաբորատոր կարողությունները բավարարում են թեստերի ճշտգրիտ արդյունք գրանցելու համար։ Իսկ այն հարցին, թե ինչու է մի լաբորատորիան տալիս դրական, մյուսը՝ բացասական արդյունք, Պարոնյանը նշեց, որ պատճառ կարող է լինել նմուշառման պայմանները, անձը կարող է բերանը ողողած լինել, սնունդ ընդունած լինել։
«Եթե մի անգամ թեստը դրական է եղել, ուրեմն հարյուր տոկոս վարակված է, բացասականը կարող է կեղծ լինել, բայց դրականը չի կարող»,- հավելեց համաճարակաբանը։ Նրա խոսքով, եթե անգամ կրկնակի թեստը բացասական է, ԱՆ-ի համար հիմք չէ, որ մարդուն վարակակիր չհամարեն, եւ վերջինս պետք է 14-օրյա պարտադիր ինքնամեկուսացում անցնի։ «Ես խորհուրդ եմ տալիս ուսուցիչներին անիմաստ գումար չծախսել, չդիմել վճարովի լաբորատորիաներ, որովհետեւ միեւնույն է՝ պիտի ինքնամեկուսացվեն, եթե ախտանշաններ չլինեն, ինքնամեկուսացումից դուրս գրվելուց հետո կգնան աշխատանքի, իսկ ախտանշանների դեպքում, հիվանդության բուժում կարվի»։ Համաճարակաբանի խոսքով՝ այս պահին ինքնամեկուսացման մեջ գտնում է ընդհանուր թեստավորված ուսուցիչների մոտ 1,5 %-ը՝ 300 հոգի։
Համաճարակաբանը եւս մեկ անգամ նշեց, որ վարակի տարածումը կանխելու համար պետք է պահպանել սոցիալական հեռավորությունը, կրել դիմակներ եւ ախտահանել ձեռքերը։ Պարոնյանը չասաց, թե մեկ ուսուցչի թեստավորման համար ինչքան գումար է հատկացնում պետությունը։
Վերջին օրերին կորոնավիրուսով վարակվածների թվերի աճի վերաբերյալ ասաց, որ այն կապված է սեզոնային փոփոխությունից, սուր վարակիչ հիվանդությունների ակտիվացումից, սահմանափակումների վերացումից, եւ դեռեւս չի կապվում դպրոցների բացման հետ. երեխաների շրջանում վարակման թվերի աճ չկա։
Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի ներկրման վերաբերյալ ասաց, որ դեռեւս որեւէ հստակ որոշում չկա, քանի որ սպասում են, թե աշխարհում հայտնված ութ պատվաստանյութերից որոնք են արդյունավետ լինելու։

300 учителей самоизолировались по результатам проведенных в школах тестирований на коронавирус
На пресс-конференции, организованной агентством “Арменпресс”, начальник эпидемиологического отдела Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Лусинэ Паронян коснулась вопроса тестирования учителей на Covid-19, отметив, что оно было проведено с учетом риска массового распространения коронавирусной инфекции вследствие общения в школах учителей с учениками.
По словам Паронян, тестирование на коронавирус школьных преподавателей началось 7-8 сентября. Однако двух недель оказалось недостаточно для проверки учителей всех школ.
Этот процесс завершится в течение первой недели октября. Вместе с тем массовое тестирование не исключает риск заражения педагогов в дальнейшем, но уменьшает вероятность распространения инфекции на данном этапе.
Эпидемиолог сообщила, что почти все учителя, чьи тесты оказались положительными, не имеют симптомов коронавирусного заболевания.
Касаясь случаев, когда при повторном тестировании учителей с положительными тестами были получены отрицательные ответы, что вызвало многочисленные жалобы, Паронян подчеркнула, что лаборатория НЦКПЗ прошла соответствующий контроль, который выявил 100-процентный результат. Это свидетельствует о том, что возможности лаборатории достаточны для получения точных ответов.
Лусине Паронян также отметила, что если хотя бы один тест оказывается положительным, это значит, что человек на сто процентов заражен. Отрицательный тест может быть ложным, положительный – никогда. Поэтому отрицательный ответ при повторном тестировании не является для Минздрава основанием не считать человека вирусоносителем. А это значит, что он должен обязательно пройти 14-дневную самоизоляцию. “Я советую учителям не тратить напрасно деньги и не обращаться в платные лаборатории, так как им в любом случае придется самоизолироваться. При отсутствии симптомов они после самоизоляции приступят к работе, в случае же появления симптомов пройдут соответствующее лечение”,- сказала Л.Паронян. По ее словам, в настоящее время в самоизоляции находятся 1,5% от всех протестированных учителей, или 300 человек.
Эксперт еще раз подчеркнула, что с целью предупреждения распространения инфекции необходимо соблюдать социальную дистанцию, носить маски и дезинфицировать руки.
Касаясь наблюдающегося в последние дни роста числа зараженных коронавирусом, Лусинэ Паронян сказала, что это связано с изменением сезона, активизацией инфекционных заболеваний, снятием ограничений и на данный момент не обуславливается началом занятий в школах, поскольку рост числа заболеваших среди школьников не зафиксирован.
Что касается вакцины от коронавируса, то, как отметила эпидемиолог, конкретного решения по этому вопросу пока нет. Необходимо выяснить, какая из появившихся в мире восьми вакцин наиболее эффективна.