Աշոտ Ղուլյան. «Պատերազմը համատարած է, հակառակորդն օգտագործում է պատերազմի բոլոր ուղղությունները»
«Չի կարելի ասել, որ մենք չէինք սպասում պատերազմի, բայց ինչ-որ ներքին ձայն հուշում էր, որ գուցե  հակառակորդները պիտի դասեր քաղած կլինեին անցած պատերազմներից»,-այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Արցախի ԱԺ նախկին նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Ա. Ղուլյանը նշեց, որ այս օրերին հակառակորդը օգտագործում է պատերազմի բոլոր հնարավոր ուղղությունները: Հակառակորդը երկար տարներ նախապատրաստվել է այսչափ լայնամասշտաբ գործողությունների:
Նրա համոզմամբ՝ սեպտեմբերի 27-ից մինչ օրս Ադրբեջանի կողմից դրսևորված ագրեսին դուրս է դասական հակամարտություն լինելու տրամաբանությունից:
«Ադրբեջանը վերջին ճիգերն է գործադրում՝ փորձելու Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը իր օգտին լուծել, բայց վստահ եմ որ դա չի հաջողվի, քանի որ Արցախի կողքին է ոչ միայն  Հայաստանը, այլև բոլոր այն երկրներն ու միջազգային կառույցները, որոնք լավ են պատկերացնում, թե ինչ է կոչվում տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգություն»,-ասաց նա:
Ղուլյանը նշեց, որ Ադրբեջանը ցույց է տվել, որ ոչ վստահելի քաղաքական գործընկեր է: Ադրբեջանի քաղաքական վարքագիծը վերջին տարիներին փոխվել է: Ըստ նրա՝ Ադրբեջանը կրկնօրինակում է Թուրքիային:
Ղուլյանը նշում է, որ պետք է շատ ռիսկային քայլերի գնալ, որոնցից մեկը միջազգային ճանաչում ստանալն է:
ԱԺ նախկին նախագահը հավելեց նաև, որ շատ կարևոր է պահել այն բնագծերը, որոնք Արցախի ռազմավարական պաշտպանության համար շատ կարևոր են:

Ашот Гулян: “Война идет повсеместно. Противник использует все направления”
“Нельзя сказать, что мы не ждали войны, однако внутренний голос подсказывал, что противник должен был извлечь уроки из прошлых войн”,- сказал сегодня на пресс-конференции бывший председатель Национального Собрания Республики Арцах Ашот Гулян.
По его словам, в эти дни противник использует все возможные направления. К таким широкомасштабным действиям противник готовился много лет.
Гулян подчеркнул, что агрессия, которую Азербайджан проявляет с 27 сентября по сей день, выходит за рамки логики классического конфликта.
“Азербайджан прилагает последние усилия, чтобы попытаться решить проблему Карабаха в свою пользу, но я уверен, что ему это не удастся, поскольку рядом с Арцахом не только Армения, но и те страны и международные структуры, которые хорошо представляют, что такое региональная и международная безопасность”,- отметил бывший спикер арцахского парламента.
Азербайджан показал, что он ненадежный политический партнер, отметил Ашот Гулян. В последние годы политическое поведение этой страны изменилось – Азербайджан начал подражать Турции.
Бывший спикер НС считает, что нужно идти на рискованные шаги, одним из которых является международное признание Арцаха.
По мнению Гуляна, очень важно сохранить те исходные линии, которые крайне важны для стратегической обороны Арцаха.