«Ստեփանակերտի բնակչության 50-60 տոկոսը չի լքել քաղաքը». փոխքաղաքապետ
Հոկտեմբերի 7-ի դրությամբ Ստեփանակերտի բնակչության 50-60 տոկոսը քաղաքում է, լքել են հիմնականում ծերերն ու երեխաները։ Բնակիչների համատարած տարհանում չի եղել Ստեփանակերտում։ Այս մասին հոկտեմբերի 7-ին կայացած ասուլիսի ընթացքում հայտնեց Ստեփանակերտի փոխքաղաքապետ Սուրեն Թամրազյանը։
Քաղաքում գազանջատումը կատարվել է անվտանգության նկատառումներով։ Էլեկտականության հետ կապված խափանումները կարգավորվել են։ Առաջիկա 1-2 օրվա ընթացքում Ստեփանակերտում էլեկտրականության անջատումներ չեն լինելու։ Ջրամատակարարումը կատարվում է շուրջօրյա ռեժիմով։
«Ունենք ապաստարաններ, որոնք կահավորված ու պատրաստված են եղել այս օրերի համար։ Այնտեղ պատսպարված են մեր բնակիչները։ Գործում են թեժ գծեր, որոնց միջոցով քաղաքացիները կապվում են քաղաքապետարանի հետ»,- ասում է Սուրեն Թամրազյանը։
Փոխքաղաքապետի խոսքով՝ քաղաքապետարանը սնունդով, տաք հագուստով ու ծածկոցներով ապահովում է Ստեփանակերտ քաղաքում պատսպարված բնակիչներին, իսկ ամբողջ Արցախի տարածքում գործում է օպերատիվ շտաբ, որը զբաղվում է ապաստարաններում գտնվող բնակչությանը սնունդով, հագուստով, հիգիենայի ու առաջին անհրաժեշտության պարագաների ապահովումով։
Ստեփանակերտում վնասվել են տասնյակ բազմաբնակարան շենքեր։ Վնասվել են նաև «Արցախէներգո» ՓԲԸ-ի և «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ՓԲԸ-ի վարչական շենքերը, բայց դա չի խանգարել վերջիններիս բնականոն աշխատանքին։
Նա ասաց, որ հոկտեմբերի 6-ի և 7-ի հրթիռակոծության հետևանքով կան զոհեր խաղաղ բնակչության շրջանում, բայց տվյալները դեռևս հավաքագրվում են։
Սուրեն Թամրազյանը հավելեց նաև, որ Ստեփանակերտում ուսումնասիրվում են բոլոր ավերածությունները։ Որոշվում է վնասի չափը։ Չնայած կրած վնասներին՝ քաղաքում բոլոր ենթակառուցվածքները շարունակում են աշխատել իրենց բնականոն հունով։

“50-60 процентов населения Степанакерта не покинуло город” – вице-мэр
По состоянию на 7 октября 50-60 процентов населения Степанакерта осталось в городе. Столицу покинули в основном пожилые люди и дети. Массовой эвакуации не было. Об этом сообщил на сегодняшнем брифинге вице-мэр Степанакерта Сурен Тамразян.
Из соображений безопасности было отключено газоснабжение. Перебои с электричеством уже устранены. В ближайшие 1-2 дня в Степанакерте не будет отключений электроэнергии. Водоснабжение осуществляется круглосуточно.
“У нас есть обустроенные бомбоубежища, которые были подготовлены для таких дней. Действуют горячие линии, по которым граждане могут звонить в администрацию города”,- сказал С.Тамразян.
По его словам, мэрия обеспечивает оставшихся в Степанакерте жителей продуктами питания, теплой одеждой, одеялами. В Арцахе действует оперативный штаб, который занимается снабжением находящихся в убежащих людей питанием, одеждой, предметами гигиены и первой необходимости.
В Степанакерте повреждены десятки многоквартирных зданий. Повреждения получили также административные здания ЗАО “Арцахэнерго” и ЗАО “Карабах Телеком”, но это не помешало им продолжать нормально работать.
Вследствие ракетных обстрелов 6 и 7 октября есть жертвы среди мирного населения. Сбор данных продолжается, сказал вице-мэр.
По словам Сурена Тамразяна, в Степанакерте изучают все разрушения, подсчитывают размер ущерба. Несмотря на все трудности, инфраструктуры продолжают работать.