Բողոքի ցույց՝ Փարիզում․ «Ֆրանսիան եւ մյուս երկրները պետք է սառեցնեն Թուրքիայի բանկային հաշիվները»
Այս պահին Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը (ССАF) բողոքի ակցիա է կազմակերպել Ֆրանսիայում Թուրքիայի դեսպանատան մոտ։ Ցույցին մասնակցում են ոչ միայն ֆրանսահայեր, այլեւ ֆրանսիացի հասարակական եւ քաղաքական գործիչներ, հույներ, կիպրոսցիներ, եզդիներ։ Նրանք վանկարկում են՝ «Թուրքիան ահաբեկիչ է», «Էրդողանը ահաբեկիչ է»։
Բողոքի ցույցի մասնակիցները դատապարտում են Թուրքիային՝ Ադրբեջանին աջակցելու եւ Արցախի դեմ ահաբեկչական գործողությունների, ագրեսիայի համար։ Ելույթ ունեցող քաղաքական գործիչներն ընդգծել են, որ Թուրքիան ցանկանում է օսմանյան կայսրությունը վերականգնել։
Բողոքի ցույցի մասնակիցները պահանջում են Ֆրանսիայից եւ մյուս երկրներից պատժել Թուրքիային, սառեցնել նրանց բանկային հաշիվները եւ ամեն միջոց կիրառել՝ սանձելու համար։
Նրանք նաեւ կոչ են արել հայերին թուրքական ապրանք չգնել, քանի որ դա զենք է դառնում իրենց համար։
Հաջորդ հավաքը տեղի է ունենալու հոկտեմբերի 13-ին Ֆրանսիայի պառլամենտի մոտ՝ Արցախի անկախությունը ճանաչելու պահանջով։ Այս մասին բողոքի ցույցին հայտարարել է CCAF-ի համանախագահ Մուրադ Փափազյանը։

Акция протеста в Париже: “Франция и другие страны должны заморозить банковские счета Турции”
В эти минуты Координационный совет армянских организаций Франции (ССАF) проводит митинг протеста перед посольством Турции в Париже. В нем участвуют не только французские армяне, но и представители общественных организаций, политические деятели страны, греки, киприоты, езиды. Они скандируют: “Турция – агрессор!”, “Эрдоган – агрессор!”.
Участники митинга осуждают поддержку Турцией Азербайджана, а также террористические действия и агрессию против Арцаха. В своих выступлениях политические деятели подчеркивают, что Турция хочет возродить Османскую империю.
Участники акции требуют, чтобы Франция и другие страны наказали Турцию, заморозили ее банковские счета, приняли и другие меры по сдерживанию страны-агрессора.
Прозвучал также призыв к армянам не покупать турецкие товары и не обогащать Турцию, которая на эти деньги производит оружие, направляемое против Арцаха и Армении.
Следующий митинг состоится 13 октября перед зданием парламента Франции. Требование – признать независимость Арцаха. Об этом сообщил на митинге сопредседатель CCAF Мурад Папазян.