Ադրբեջանը գրոհ է ձեռնարկել «Կարախանբեյլի» կոչվող տեղամասի ուղղությամբ
Անտեսելով հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հայտարարված կրակի դադարեցումը, ադրբեջանական ստորաբաժանումները ժամը 12:05-ին գրոհ են ձեռնարկել «Կարախանբեյլի» կոչվող տեղամասի ուղղությամբ։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ ՊԲ մամուլի ծառայությունը։ Արցախի ՊԲ ստորաբաժանումները դիմում են համապատասխան միջոցների՝ կասեցնելու հակառակորդի գրոհը։
Նշենք, որ մինչ այդ Ադրբեջանը հրթիռակոծել է Ստեփանակերտը, կիրառել է հարվածային ԱԹՍ Երիցվանք գյուղական համայնքի, նաև Հայաստանի Սյունիքի մարզի, Կապանի շրջանի Արծվանիկ բնակավայրի ուղղությամբ։

Ignoring the ceasefire declared for humanitarian purposes on October 10 at 12:00, Azerbaijani military units attacked the area named "Karakhanbeili" at 12:05. The units of the Artsakh Defense Army take appropriate measures to stop the enemy's attack.This according to Armenian Defense Ministry spokesperson Shushan Stepanyan.
Meanwhile, Artsakh Ombudsman Artak Beglaryan tweeted that in the morning Azerbaijani forces struck Stepanakert civilian areas with missiles. No data on casualties yet. "Baku uses the same style of war crimes by the very last moment," writes Artak Beglaryan.
Azerbaijani forces also used combat UAVs in the direction of Yeritsvank rural community, as well as in Artsvanik settlement of Syunik Province of Armenia early this morning.