Արծրուն Հովհաննիսյան. «Հադրութը հայկական զինված ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ է»
Հոկտեմբերի 12-ի առավոտյան կրկին սկսվել են մարտական գործողությունները երեք-չորս ուղղություններով։ Մարտակերտի ուղղությամբ կիրառվել են նաև ծանր հրանետային միջոցներ։ Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերը, թուրքական օդուժի աջակցությամբ, կիրառել են նաև բազմաթիվ հարվածային ԱԹՍ-ներ, կատարվել է 36 մարտական թռիչք, որի ընթացքում հյուսիսի ուղղությամբ մեր հակաօդային ուժերը խոցել են մեկ Սու-25 գրոհիչ։ Օրվա ընթացքում տարբեր միջոցներով մարտական գործողությունները շարունակվել են նաև հարավային ուղղությամբ՝ զրահատեխնիկայի, հրետանու և այլ միջոցների կիրառությամբ։
Այս մասին Միասնական տեղեկատվական կենտրոնի Գորիսի շտաբում հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Հադրութ քաղաքի ուղղությամբ դիվերսիոն-հետախուզական գործողությունները կասեցվել են, հետ է շպրտվել հակառակորդը։ Հադրութը գտնվում է մեր զինված ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ։ Հադրութի մերձակայքում եղել են դիվերսիոն խմբեր, կարող են այժմ էլ լինել։ Բայց բնակավայրը մեր վերահսկողության տակ է»,-ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Ըստ նրա՝ մինչ ուշ ժամը մարտական գործողությունները շարունակվում են, իսկ գիշերային ժամերին՝ թուլանում։ Հակառակորդը, փորձելով պատսպարվել զինված ուժերի հարվածներից, գիշերային ժամերին փորձում է զորքերի վերախմբավորումներ և համալրումներ իրականացնել, որպեսզի առավոտյան սկսի հարձակողական գործողությունները։
Անդրադառնալով Թալիշ գյուղի գրավման մասին տեսանյութերին, որոնք տարածում է ադրբեջանական կողմը, ՊՆ ներկայացուցիչն ասաց. «Գյուղն ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության ներքո չէ, գյուղի մատույցներում են ադրբեջանական զորքերը, քանի որ հյուսիսային ուղղությամբ հայկական զինված ուժերը կատարել են համապատասխան զորքերի վերախմբավորումներ՝ Թալիշ-Մատաղիս ուղղությամբ, հետևաբար կարող են նման տեսանյութեր հրապարակվել»։
Հովհաննիսյանը նշեց, որ Մոսկվայում հոկտեմբերի 9-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները Ադրբեջանը չի կատարում։ Ադրբեջանի ղեկավարության հայտարարություններն այն մասին, թե պատրաստակամ են եղել կատարելու այդ պայմանավորվածությունները, նա կեղծիք որակեց։
Այսօր էլ գերիների և դիակների փոխանակում չի կատարվել, քանի որ, ըստ Հովհաննիսյանի, Ադրբեջանի համար ընդունելի չէ միջազգային կազմակերպությունների միջնորդությամբ այդ գործընթացի կազմակերպումը։
Արծրուն Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ Քարվաճառում ևս լինում են մարտական գործողություններ, բայց դրանք ինտենսիվությամբ զիջում են հարավում տեղի ունեցողին, բայց այնտեղ էլ իրավիճակը խաղաղ չէ։

Арцрун Ованнисян: “Гадрут находится под полным контролем армянских сил”
Утром 12 октября вновь начались боевые действия на трех-четырех направлениях. На Мартакертском направлении были применены тяжелые артиллерийские средства. Военно-воздушные силы Азербайджана при поддержке турецких ВВС использовали многочисленные беспилотники, было выполнено 36 боевых вылетов, в ходе которых наши силы противовоздушной обороны на северном направлении сбили один штурмовик Су-25. В течение дня боевые действия продолжались и на южном направлении с использованием бронетехники, артиллерии и других средств. Об этом сообщил на брифинге в горисском штабе Единого информационного центра представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
“В направлении города Гадрут были пресечены диверсионно-разведывательные действия, противник отброшен назад. Гадрут находится под полным контролем наших вооруженных сил. Находившиеся на подступах к городу диверсионные группы могут оставаться там и сейчас, однако населенный пункт находится под нашим контролем”,- сказал Арцрун Ованнисян.
По его словам, боевые действия продолжаются до позднего вечера, а ночью их интенсивность падает. Противник, пытаясь укрыться от ударов вооруженных сил, в ночное время производит перегруппировку войск и пополняет их личный состав, чтобы утром снова начать наступление.
Касаясь видеороликов о захвате села Талыш, которые распространяет азербайджанская сторона, представитель МО сказал: “Село не под контролем азербайджанских вооруженных сил. Они находятся на подступах к селу, так как на северном направлении армянские вооруженные силы произвели перегруппировки соответствующих войск на участке Талыш-Матагис, следовательно такие видео могут появляться”.
Ованнисян отметил, что Азербайджан не выполняет договоренности, которые были достигнуты 9 октября в Москве. Заявления руководства Азербайджана о том, что они готовы выполнить эти договоренности, Арцрун Ованнисян назвал ложью.
Обмен пленными и телами погибших не состоялся и сегодня, так как для Азербайджана неприемлема организация этого процесса при посредничестве международных организаций, сказал представитель МО.
Ованнисян ссобощил, что боевые действия проходят и в Карвачаре. Но в Карвачаре бои по своей интенсивности уступают боевым действиям на юге, но и там неспокойно.