«Ադրբեջանը չի կարող ճեղքել պաշտպանության ճակատը, բայց սա ուժասպառության պատերազմ է». ֆրանսիացի աշխարհաքաղաքագետ
Արցախում ծավալվող ռազմական գործողությունների, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման եւ տարածաշրջանում ստեղծված իրադրության շուրջ «Հետքը» զրուցել է աշխարհաքաղաքական գիտությունների դոկտոր, Փարիզի Սիանս-Պո (Sciences Po) Քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտի դասախոս Ֆրեդերիկ Անսելի հետ (Frédéric Encel): Պրն Անսելը Ֆրանսիայում Հայկական հարցի պաշտպանությամբ է զբաղվում, բայց եւ շատ ժամանակ է տրամադրում` բացատրելու, թե ինչ կշիռ ունի Հայաստանը աշխարհաքաղաքական առումով: «Եթե հաշվի առնվի երկրի տարածքը եւ դեմոգրաֆիան, երկուսն էլ շատ համեստ են, բայց դրա համեմատ Հայաստանը շատ լուրջ կշիռ ունի, աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից շատ հետաքրքիր է եւ օբյեկտիվորեն գտնվում է հետաքրքիր տարածաշրջանում»,- նախորդ տարի Հայաստանում կարդացած դասախոսության ժամանակ ասել էր պրն Անսելը:
Պրն Անսել, ըստ Ձեզ, ինչու՞ ղարաբաղաադրբեջանական շփման գծում ռազմական գործողությունները հիմա վերսկսեցին:
Պատերազմի ժամանակացույցի հարցը շատ հետաքրքիր է, և կարծում եմ, որ այն կապված է ռազմական ուժերի հարաբերակցության հետ: Այսինքն՝ Բաքուն համարում է, անկասկած ոչ առանց պատճառի, որ ռազմական ուժերի հարաբերակցությունն այսօր իր համար ավելի բարենպաստ է, քան մի քանի տարի առաջ: Դա արդեն իսկ ճիշտ էր քառօրյա պատերազմի ժամանակ, սակայն այժմ, նոր սպառազինության ձեռք բերման և հարյուրավոր կամ հազարավոր թուրք վարձկանների աջակցության պայմաններում, հաշվի առնելով նաև, որ ակնհայտորեն պարոն Պուտինը չի շտապում վերջ դնել պատերազմին, և որ ամերիկյան ինքնաթիռն անօդաչու է մնացել, այս ամենի արդյունքում Ադրբեջանի իշխանությունները համոզված էին, որ պատերազմը հնարավոր էր, և նույնիսկ հաղթանակն էր հնարավոր: Եվ սա է պատճառը, որ, իմ կարծիքով, Բաքուն այսօր հակված չէ իրական հրադադարի, քանզի ռազմական ուժերի հարաբերակցությունն իրենց համար ավելի նպաստավոր է, քան նախկինում:
Կա նաեւ Թուրքիայի գործոնը, որն աջակցում է Ադրբեջանին: Արդյո՞ք աշխարհաքաղաքական իրավիճակը նույնպես նպաստավոր չէր, մասնավորապես՝ այն, որ մեծ տերությունները զբաղված են սեփական խնդիրներով, ինչպես, օրինակ, Ռուսաստանը, որ մտահոգ է Բելառուսում տիրող իրավիճակով, Միացյալ Նահանգներում նախագահական ընտրություններ են սպասվում։ Գուցե այդ պատճառով էր Ադրբեջանը մտածում, որ սա հարմար պահ է:
Հետաքրքիր միտք է: Սակայն պետք է իմանալ՝ արդյոք պարոն Ալիևն այդ աստիճան լուրջ ռազմավարական մոտեցում է ցուցաբերում: Ես անձամբ վստահ չեմ: Ես կարծում եմ, որ քառօրյա պատերազմն ընթացել է մի համատեքստում, որը չէր ներառում բոլոր այդ գործոնները, սակայն սա չի նշանակում, որ դուք իրավացի չեք, չգիտեմ: Կարծում եմ, որ այդ ամենից անդին կա ավելի լուրջ մի միտում նրանց կողմից, որն, ըստ էության, ասում է հետևյալը. հայերը վերջին տարիներին ձեռք չեն բերել նոր, բարձր արդյունավետության ռազմատեխնիկա, մինչդեռ մենք նավթային հարստության շնորհիվ ունենք նման տեխնիկա, մասնավորապես՝ մարտական ԱԹՍ-ներ: Եվ սա բավական նոր երևույթ է: Իհարկե, դուք, թերևս, իրավացի եք ամերիկյան ընտրարշավի առումով, սակայն թույլ տվեք նշել կամ հիշեցնել, որ իրականում պարոն Թրամփն անհետևողական է, կատարելապես ոչ կոմպետենտ, վստահաբար տեղյակ չէ, թե Ղարաբաղը քարտեզի վրա որտեղ է գտնվում, դրանում կասկած չկա, ուստի ընտրարշավ լիներ, թե ոչ, կասկածում եմ, թե Ալիևը հույսը դրա վրա է դրել: Իհարկե, սա զուտ վարկած է, չեմ ասում, թե ձեր վարկածը սխալ է:
Ո՞րն է Ռուսաստանի դերը այս իրավիճակում: Արդյո՞ք Ռուսաստանը կմիջամտի, թե՞ չեզոք կմնա, կամ թե ավելի հեռու կգնա՝ հաշվի առնելով, որ Թուրքիան կարող է կարեւոր դերակատար դառնալ Կովկասում:
Գիտեք, Ռուսաստանի ընդհանուր ապրանքափոխանակման ծավալը հիմնված է սահմանափակ ապրանքատեսակներ արտահանող տնտեսության վրա: Այսինքն, Ռուսաստանն այսօր արտահանում է նույն բանը, ինչ Խորհրդային Միությունը արտահանում էր 1920-ական թվականներին՝ նավթ, բնական գազ և սպառազինություն: Ինչու՞ եմ սա ասում: Որովհետև Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն, որը համարժեք է Իսպանիայի ՀՆԱ-ին, այսինքն՝ շատ աղքատ մի երկիր, Ռուսաստանը սպառազինության շուկայի խիստ կարիք ունի: Դուք շատ լավ գիտեք, որ Ռուսաստանը զենք է վաճառում միաժամանակ և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին: Իհարկե, փոխադարձ ռազմական աջակցության համաձայնությունը կա Հայաստանի հետ, և կա ռուսական ռազմաբազան Հայաստանում: Բայց և այնպես, պետք է որ իմանաք, որ փոխօգնության պայմանագիրը չի վերաբերում Ղարաբաղին, չի վերաբերում Արցախին: Եվ կարծում եմ, որ այսօր Պուտինը մեծապես խաղարկում է այդ փաստը: Չեմ կարծում, թե նա վախենում է Թուրքիայից: Համոզված եմ, որ նա բնավ չի վախենում Թուրքիայից: Դրան հակառակ, նա պետք է հաշվի առնի, որ երկու պատերազմող կողմերը կարիք են ունենալու սպառազինության բավարար մակարդակ պահպանելու, որպեսզի Ռուսաստանը կարողանա շարունակել վաճառել դրանք: Ես պարոն Պուտինի որոշում կայացնելու վրա ազդող այլ փոփոխական չեմ տեսնում՝ նրա սպասողական դիրքորոշման առումով: Ամեն դեպքում, նույնիսկ եթե առայժմ նա ավելի շուտ չեզոք է երևում, նա շատ լավ գիտի, որ Միացյալ Նահանգների կողմից որևէ ճնշում չի սպասվում այս տարածաշրջանում, հետևաբար ինքն է գլխավոր դերակատարն այսօր, և նույնը կլինի վաղը: Ուստի և շտապելու որևէ պատճառ չունի:
Իսկ ինչի՞ է սպասում նա, ըստ Ձեզ:
Ես կարծում եմ, որ Պուտինը սպասում է տեսնի, թե կոնկրետ ինչպես է զարգանալու ուժերի հարաբերակցությունը: Պուտինին ոգեշնչող մտածողներից մեկը պրուսական ռազմագետ Կարլ ֆոն Կլաուզևիցն է, նա դա ասում է, լիովին ընդունում է, և նա մեկն է, ով առաջնորդվում է լոկ սառը և զուտ ուժերի հարաբերակցությամբ, մասնավորապես ռազմական ուժերի: Ուստի, պարոն Պուտինին հետաքրքիր է տեսնել, թե Ղարաբաղում, ի վերջո, ով է գերակշռելու: Եվ կարծում եմ, որ այդ ժամանակ, երբ կլինի, եթե՛ լինի, ճակատի ճեղքում, չափազանց կարևոր առաջխաղացում Ադրբեջանի կողմից, որը կհասնի Մեղրիի միջանցքին, այսինքն՝ կհասնի հարավում Հայաստանի տարածքին, կամ հայկական հակագրոհ, ինչպես 1993-94 թվականներին, որը կվտանգի 1994 թվականի զինադադարի սահմանագիծը, հասնելով ընդհուպ մինչև Ադրբեջանի սիրտը, և՛ առաջին, և՛ երկրորդ դեպքում, կարծում եմ, նա խաղի ավարտը կազդարարի: Բայց մինչ այդ, նա արձանագրում է կորուստները, հավանաբար արձանագրում է նաև, թե ինչպես են իր սեփական սպառազինություններն իրենց դրսևորում երկու կողմերում էլ, և ժամանակը նրա օգտին է աշխատում:
Եվրամիությունը, հանձինս Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, կարո՞ղ է որեւէ դեր կատարել:
Եվրամիությունն առայժմ կարևոր դերակատար է տնտեսական և ֆինանսական հարթություններում, սակայն ոչ՝ աշխարհաքաղաքական դաշտում: Եվ մեր արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ լը Դրիանը լիովին իրավացի էր, երբ վերջերս հիշեցնում էր «Լը Մոնդ» օրաթերթի միջոցով, որ Եվրոպան, և այստեղ մեջբերում եմ նրան, «Եվրոպան պետք է աշխարհաքաղաքական լինի»: Այսինքն՝ Եվրոպան պետք է ավելի շատ միավորված լինի, բայց հատկապես ավելի շատ պետք է գիտակցի, որ պարտավոր է ստանձնել գլոբալ քաղաքականության բարոյական և ֆինանսական հարվածները, ներառյալ՝ երբեմն ռազմական բնույթի պատժամիջոցները: Այլապես Եվրոպան կարևոր դեր չի կատարի: Այսօր Եվրոպան դերակատար չէ Կովկասում, ինչպես դերակատար չէ Աֆրիկայում, Միջին Արևելքում կամ Ասիայում, որովհետև չի ցանկանում լինել: Այստեղ գործ ունենք հիմնականում տնտեսական և ֆինանսական բնույթի դերակատարի հետ: Եվ պետք է ասեմ, որ այս ընդհանուր տնտեսության մեջ, այս մայրցամաքում, քանի որ բրիտանացիները հեռացել են, մնացել է լոկ մեկ համաշխարհային տերություն, որն, իհարկե, միջին հզորության տերություն է, բայց և այնպես՝ համաշխարհային մակարդակի, և այն կոչվում է Ֆրանսիա: Եվ տեսեք, թե ինչ աստիճանի, թեև Ֆրանսիայի դիրքորոշումը հաճախ ծաղրի է ենթարկվում, սակայն տեսեք ինչպես, օրինակ, երկու շաբաթ առաջ Ֆրանսիայի նախագահն ինչ-որ առումով Եվրամիության առաջնորդը դարձավ, երբ Հունաստանը և Կիպրոսը ագրեսիայի ենթարկվեցին իրենց համապատասխան տարածքային ջրերում, տեսեք՝ որքանով այդ նույն նախագահը, ինչ-որ առումով, ՆԱՏՕ-ի առաջնորդի դերը ստանձնեց, քանզի այդ կազմակերպությունը չունի պարագլուխ, պարոն Թրամփն առաջնորդ չէ, լուրջ չէր լինի նման բան ասելը: Այսպիսով, տեսեք, թե որքանով ընդամենը մեկ ռազմանավ և մոտ տասնհինգ «Ռաֆալ» ռմբակոծիչ-կործանիչ ուղարկելը՝ ի պաշտպանություն Հունաստանի, դրդեցին պարոն Էրդողանին անմիջապես իր նավերը նավահանգիստ վերադարձնել: Բավական հետաքրքիր փաստ է: Սա նշանակում է, որ երբ տեր եք կանգնում ուժերի հարաբերակցությանը, ձեզ լուրջ են վերաբերվում:
Որքանո՞վ է վտանգավոր Սիրիայից վարձկանների տեղափոխումը Կովկասի տարածաշրջան: Տարբեր թվեր են ներկայացվում՝ 1000, 1500:
Նախ և առաջ, այդ վարձկանների գոյությունը հավաստի փաստ է: Ինչ վերաբերում է նրանց թվաքանակին, չեմ կարծում, թե նրանք մի քանի հարյուրից ավելի են: Սակայն խնդիրը վարձկանների քանակը չէ, ամեն դեպքում, խնդիրն այդ վարձկանները չեն պատերազմի դաշտում, խնդիրն առավել քաղաքական է: Սա նշանակում է, որ Թուրքիան, առաջին անգամ 1994 թվականից ի վեր, մտադիր է ռազմական դեր խաղալ: Թուրքիան չի կարող անմիջականորեն հարձակվել Հայաստանի վրա, այն պատճառներով, որ քիչ առաջ դիտարկեցինք՝ Հայաստանը Ռուսաստանի պաշտպանության տակ է, դա անկասկած է: Եվ ռուսական պաշտպանության ներքո գտնվող պետության վրա հարձակվելու համար պետք է կատարելապես ապուշ լինել, ինչը չի կարելի ասել պարոն Էրդողանի մասին: Նա մի շարք այլ թերություններ ունի, բայց ոչ այդ մեկը: Ուստի, Թուրքիայի միակ հնարավորությունն, ինչ-որ առումով, վարձկաններ ուղարկելն է, ինչպես արել է Լիբիայում, ինչպես, ի դեպ, անում է Սիրիայում, քանզի Թուրքիան վարձկանների է աջակցում Սիրիայում և դրանց տեղափոխում է ռազմական գործողությունների բարեկամական կամ դաշնակից թատերաբեմ: Ինչն, ի դեպ, արդեն իսկ քաղաքական և ռազմական խնդիր է առաջացնում: Բայց չի կարելի համարել, որ դա կարող է վճռորոշ զենք լինել: Դրան հակառակ, ես կարծում եմ, որ բարոյապես և էթիկապես դա կեղտոտ գործիք է: Ուզում եմ դրանով ասել, որ ցեղասպանությունից 105 տարի անց, մի ցեղասպանություն, որի զոհն են օբյեկտիվորեն դարձել հայերը, և որն իրագործվել է մի քաղաքական ռեժիմի կողմից, որը մեծապես ընդունվում է ներկայիս Թուրքիայի հանրապետության կողմից, թեև վերջինս պատասխանատու չէ, սակայն մեծապես ընդունում է 1915 թվականի երիտթուրքերի ռեժիմի արժեքները, ուղարկել վարձկանների, որոնք արդեն իսկ իրենց բարբարոսների պես են պահել Սիրիայում, հայ քաղաքացիական բնակչության դեմ, դա ինչ-որ բան է նշանակում: Հասկանու՞մ եք: Եվ այդ նշանակությունը, բարոյական և էթիկական տեսանկյունից, պարզապես ամոթալի է:
Դուք նաեւ Իսրայելի հարցով փորձագետ եք: Ի՞նչ կասեք Իսրայելի դերի մասին, որն ԱԹՍ-ների հիմնական մատակարարն է Ադրբեջանին, եւ ակնհայտ է, որ այս պատերազմը ԱԹՍ-ների պատերազմ է:
Կասեմ նույնն, ինչ ասում եմ արդեն մոտ երկու շաբաթ ի վեր լրատվամիջոցներին, երբ ինձ այդ հարցն են տալիս, ի դեպ՝ ներառյալ իսրայելական լրատվամիջոցներին, ասել եմ և կրկնում եմ. առաջին՝ Իսրայելը ինքնիշխան պետություն է, և ինչպես ցանկացած ինքնիշխան պետություն, ունի ինքնիշխան իրավունք՝ զենք վաճառելու ում ցանկանա: Երկրորդ՝ խնդիրն այն է, որ ներկայումս պատերազմական փուլում ենք գտնվում, որ այդ պատերազմը լիովին սանձազերծվել է երկու պատերազմող կողմերից մեկի՝ Ադրբեջանի կողմից, և որ իսրայելական զենքերը ոչ թե պաշտպանական են, այլ հարձակողական: Եվ վերջապես, երրորդ կետը՝ սա առավել ևս լուրջ խնդիր է առաջացնում, հաշվի առնելով, որ Իսրայելը այդպես էլ չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այսպիսով, եթե վերջին երկու կետը համադրեք, կարծում եմ, որ Իսրայելը հասել է բարոյական և էթիկական կարմիր գծին: Եվ դա է պատճառը, որ ես ասում եմ իսրայելցիներին, որոնց բնավ թշնամաբար չեմ տրամադրված, որ նրանք պետք է, առնվազն այս հատվածում, պատասխանատվություն ստանձնեն և դադարեն զենք և զինամթերք մատակարարել Ադրբեջանին: Իհարկե, ըստ իս, նրանք պետք է ընդհանուր առմամբ վերանայեն իրենց աջակցությունն այդ երկրին: Սակայն, դա մեկ այլ խնդիր է: Բայց այս պարագայում խնդիրն առկա է ուղղակիորեն, անմիջականորեն, այն է՝ իսրայելական հարձակողական զենքերը սպանում են հայ զինվորներին, ինչպես նաև քաղաքացիական անձանց, հայերի ապրած ցեղասպանությունից 105 տարի հետո, այն պարագայում, երբ Իսրայելն այդպես էլ չի ճանաչել այդ ցեղասպանությունը: Այսինքն՝ այստեղ իրական լուրջ խնդիր կա:
Թվիթերում գրառումներ եք անում այն մասին, որ նույնիսկ աշխարհաքաղաքականության մեջ բարոյականություն կա: Դա հնարավո՞ր է:
Ոչ միայն հնարավոր է, այլև գոյություն ունի բավական հաճախ՝ ժողովրդավարություններում, բայց նաև, բնականաբար, ցանկալի է: Ինձ ճիշտ հասկացեք. ես միամիտ չեմ: Քսանվեց տարի է, ինչ աշխարհաքաղաքականություն եմ դասավանդում: Իմ ասածն այն է, որ պետությունների հաստատուն մեծությունը շահերն են: Եվ դա վերաբերում է բոլոր պետություններին: Հեգելն ասում էր, որ պետություններն ունեն միայն շահեր: Նիցշեն ասում էր, որ պետությունները սառը հրեշներից ամենասառն են: Ես չեմ հավատում, բայց, ի վերջո, ճշմարտությունից շատ հեռու չենք: Խնդիրն այստեղ չէ: Հաստատուն մեծությունը կա և այդպիսին էլ կմնա, մարդկային էությունն այդպիսին է, և պետության հիմքը, փիլիսոփայորեն ասած, այդպես է կազմված: Բայց կարծում եմ, որ չկան բացարձակ առևտրային կամ ռազմավարական շահեր՝ բարոյականության հանդիման: Եվ մյուս կողմից՝ չկա բացարձակ բարոյականություն: Ես առաջ եմ քաշում որոշումներ կայացնելու փոփոխականների գաղափարը, որոնք գուցե փոքրամասնական են, գուցե փոքր են, թույլ են, բայց որոնք անպայմանորեն պետք է գոյություն ունենան, մասնավորապես բարոյական և էթիկական հարթությունում: Եվ կարծում եմ, որ երբ խաղի մեջ է մտնում բարոյական կամ էթիկական որևէ կարմիր գիծ, շահերը պետք է հավասարակշռվեն, պետք է նահանջեն այդ կարմիր գծերի հանդիման: Եվ քիչ առաջ իսրայելցի ժուռնալիստներին, որոնք ինձ նույն հարցն էին տալիս, ասում էի, որ 1970-ական և 80-ական թվականներին իսրայելցիները, մասնավորապես Գոլդա Մեիրը, միանգամայն իրավացիորեն բողոքում էին, որ եվրոպացիների, մեջբերում եմ՝ «բերանը լի է նավթով», այսինքն՝ եվրոպացիները զոհաբերում էին Իսրայելը հանուն նավթային շահերի, և ասում էի այդ ժուռնալիստներին՝ դուք չեք կարող, իսրայելցիները չեն կարող հիմա հաշվի չառնել հայերի բողոքները, ցեղասպանությունից ավելի քան հարյուր տարի անց դուք չեք ճանաչում ցեղասպանությունը, մինչդեռ հայերն, իհարկե, ճանաչում են |Շոան (Shoah), և ի հավելումն՝ դուք, հանուն ձեր շահերի, պատերազմական իրավիճակում հարձակողական զենքեր եք մատակարարում մի պետության, որը նույնպես ժխտում է ցեղասպանությունը: Վերջապես դա անընդունելի է: Ահա այն ամենն, ինչ ես ասում եմ: Այս պահին մի իրավիճակ է, որն, ըստ իս, կրկնակի կարմիր գիծ է նշանավորում Իսրայելի նման ժողովրդավարական պետության համար:
Ի՞նչ կանխատեսումներ ունեք այս իրավիճակի հանգուցալուծման վերաբերյալ:
Կարճաժամկետ հեռանկարում ես վատատես եմ: Այսինքն, մինչև ԱՄՆ-ի նոր նախագահի պաշտոնամուտը, և եթե դա Թրամփը լինի, պարզապես աղետալի կլինի, իսկ եթե Ջո Բայդենն է, միևնույնն է, ես վստահ չեմ, որ իր պաշտոնամուտից հետո, որը հունվարի վերջի՛ն է լինելու, պատկերացրեք՝ հունվարի վերջի՛ն, դա իր առաջնահերթությունը կլինի: Իսկ մինչ այդ, ամեն դեպքում, ԱՄՆ-ն կաթվածահար է մնալու: Սա առաջին կետն է: Երկրորդ կետը պարոն Պուտինի սպասողական դիրքորոշումն է: Երրորդ կետը՝ Եվրամիության անհամաձայնությունն ու կշիռ ունենալու անկարողությունն է: Եվ վերջապես, չորրորդ կետն այն է, որ ինչպես տեսանք, տարածաշրջանում պատերազմող կողմերից մեկը շահագրգռված չէ հրադադարով, դրան նորից չեմ ուզում անդրադառնալ:
Ինչ վերաբերում է միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարներին, միակ փոքրիկ հնարավորությունը, որը գուցե կարող եմ պատկերացնել, և դրա մասին խոսել եմ մի քանի տարի շարունակ, այն է, որ ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղից վերջնականապես հրաժարվելու, այսինքն՝ Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության վերամիավորման, ներառյալ՝ Լաչինի միջանցքը, Ադրբեջանին հնարավորություն տրվի ինքնավար միջանցք ունենալ, ոչ անկախ, բնականաբար, բայց ինքնավար միջանցք՝ Մեղրիի միջանցքի հարավում, Արաքսի գծով, որպեսզի Ադրբեջանը կարողանա անմիջական կապ ունենալ Նախիջևանի՝ արևմտյան Ադրբեջանի հետ: Կրկին շեշտեմ, որ խոսում եմ ինքնավար միջանցքի մասին, որը կմնար հայկական իշխանության ներքո: Բայց գիտեք, միջանցքները, քանի դեռ վերահսկողության ներքո են, խնդրական չեն, դա սահմանների փոփոխություն չէ:
Բայց այն, ինչ առաջարկում եմ, բացարձակապես չգիտեմ՝ արդյոք իրագործելի է, բացարձակապես վստահ չեմ, որ Ադրբեջանը պատրաստ կլինի դրա։ Կարծում եմ, որ Հայաստանն ավելի պատրաստ կլինի դիտարկելու այդ տարբերակը, բայց չեմ կարծում, որ ներկա պահին Ադրբեջանը պատրաստ լինի դրան: Եվ կասեմ, որ սկզբնական շրջանում, դժբախտաբար, ներկա պահին, կարճաժամկետ առումով, այս հակամարտությունն անելանելի է:
Հայաստանի իշխանությունները կոչ են անում օտարերկրյա պետություններին ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունը և ինքնորոշման իրավունքը: Դա իրատեսակա՞ն է:
Ոչ, ես դրան բոլորովին չեմ հավատում: Չեմ հավատում երկու պատճառով: Առաջին պատճառն առնչվում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ առևտրային հարաբերություններին: Այսինքն, այն նույն պետությունները, որոնք վարանում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, կամ որոնք դա չեն արել թուրքական հնարավոր հակազդեցության պատճառով, չեն ճանաչի Ղարաբաղը, դա անվիճելի է: Եվ նման երկրները որոշակի թիվ են կազմում: Դա առաջին կետն է: Երկրորդ կետը, որն ավելի կարևոր է, այն է, որ Ֆրանսիայի նման երկրները, որոնք, այնուհանդերձ, օբյեկտիվորեն շատ բարեկամական են տրամադրված Հայաստանի հանդեպ, նույնպես դա չեն անի: Որովհետև դրանք պետություններ են, որոնք չեն ցանկանում ճանաչել անջատողականությունը կամ ինքնահռչակ պետության ինքնորոշումը, որը միջազգային իրավունքում մեկ այլ պետության է պատկանում: Նույնիսկ եթե կարծում եմ, որ միջազգային իրավունքում, այդ տեսանկյունից, ղարաբաղցիները իրական իրավական փաստարկ ունեն: Այսինքն, ԽՍՀՄ-ի կազմում է, որ այդ ստալինյան կցմցումը տեղի է ունեցել, իսկ Ղարաբաղը միշտ, և դա բոլորը գիտեն, հայերով է բնակեցված եղել: Բայց այդ փաստարկը փոքրամասնական է: Այդ փաստարկը բավական կշիռ չունի պետությունների ինքնիշխանության սրբազնագույն փաստարկի հանդիման, ըստ որի՝ պետությունները բացառիկ իրավունք ունեն իրենց ողջ տարածքի նկատմամբ: Սա կարող էր, գուցե, փոխվել, եթե միջազգային վերահսկողության ներքո հանրաքվե կազմակերպվեր Ղարաբաղում անկախության վերաբերյալ: Չեմ ասում, որ դա լիովին կփոխեր իրավիճակը, բայց դա, թերևս, հնարավորություն կտար որոշակի առաջխաղացման ուղին բռնել:
Բայց, դժբախտաբար, ներկա պահին, կարճաժամկետ հեռանկարում ես բացարձակապես չեմ հավատում, թե որևէ պետություն Ղարաբաղի անկախությունը ճանաչի:
Ամփոփելու համար, ի՞նչ եք կարծում, որքա՞ն կտեւի պատերազմը, արդյո՞ք սա երկարատեւ պատերազմ է:
Դժբախտաբար, կարծում եմ, որ սա ուժասպառության պատերազմ է: Որովհետև նույնիսկ եթե Ադրբեջանը չի կարող հաղթանակել, ամեն դեպքում սա իմ կարծիքն է, գուցե ես սխալվում եմ, թեև հույս ունեմ, որ չեմ սխալվում, բայց կարծում եմ, որ Ադրբեջանը չի կարող ճեղքել պաշտպանության ճակատը, ջախջախել ղարաբաղյան ուժերին և ետ մղել հայերին դեպի Մեղրիի միջանցք: Ես այն տպավորությունը չունեմ, թե Ադրբեջանն այդ կարողությունն ունի: Բայց եթե Ադրբեջանն այդ հնարավորությունը չունի, վտանգն այն է, որ կարող ենք ունենալ ուժասպառության պատերազմ: Եվ այստեղ խնդիրն այն է, որ նմանատիպ պատերազմում տնտեսական, ֆինանսական, ինչպես նաև ժողովրդագրական առումով, չմոռանանք դա, Ադրբեջանն առավել մեծաքանակ միջոցներ ունի: Սա չի նշանակում, որ նրանց համար հաջողությունն ապահովված է: Սակայն դա նշանակում է, որ միջոցներն ավելի զգալի են, և որ վտանգ կա, որ հայկական կողմն ավելի շուտ շնչասպառ կլինի: Այսպիսով, դժբախտաբար, կարծում եմ, որ սա ուժասպառության պատերազմ է լինելու:

French Geopolitics Professor: "This is a war of attrition"
Hetq talks to Frédéric Encel, a professor of geopolitical sciences at the Institute of Political Studies in Paris, about the ongoing fighting in Artsakh, the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, and the situation in the region.
Mr. Ansel defends the Armenian Cause in France, but also spends a lot of time explaining the geopolitical significance of Armenia. "Taking into account the country's territory and demographics, both are very modest, but in comparison, Armenia has a very serious significance, is very interesting from a geopolitical point of view and is objectively in an interesting region," Mr. Encel said during a lecture in Armenia last year.
Mr. Encel, thank you for your time. In your opinion, why did fighting along the Karabakh-Azerbaijani Line of Contact resume at this moment?
The issue of the war schedule is remarkably interesting, I think it has to do with the balance of power. In other words, Baku considers, certainly not without reason, that the ratio of military forces is more favorable for it today than a few years ago. This was already true during the 2016 Four-Day War, but now, with the acquisition of new weapons and the support of hundreds or thousands of Turkish mercenaries, and given that Mr. Putin is clearly in no hurry to end the war and that the American ship of state has no captain, Azerbaijani authorities were convinced that war was possible and that even victory was possible. And this is the reason why, in my opinion, Baku is not inclined to a real ceasefire today, as the ratio of military forces is more favorable
There is also the Turkish factor. Ankara supports Azerbaijan. Wasn't the geopolitical situation also favorable, in particular, the fact that the great powers are busy with their own problems, such as Russia, which is concerned about the situation in Belarus, and presidential elections are scheduled in the United States? Maybe that's why Azerbaijan thought this was a good time.
It is an interesting idea. But we need to know whether Mr. Aliyev has such a serious strategic approach. I'm not sure. I think the Four-Day War took place in a context that did not include all of those factors, but that does not mean you are wrong, I do not know. I think that beyond that, there is a more serious tendency on their part, which, in fact, says the following: Armenians have not acquired new, high-efficiency military equipment in recent years, while we have such equipment due to oil wealth, in particular, military UAVs. And this is a fairly new phenomenon. Of course, you are right about the American election campaign, but let me mention or remind you that in fact Mr. Trump is inconsistent and completely incompetent. He certainly does not know where Karabakh is on the map. There is no doubt about it. So, whether there is an election campaign or not, I doubt that Aliyev counted on it. Of course, this is just a hypothesis. I am not saying that your hypothesis is wrong.
What is Russia's role in all this? Will Russia intervene, remain neutral, or go further, given that Turkey could play an important role in the Caucasus?
You know, the total volume of trade in Russia is based on a limited export economy. In other words, Russia today exports the same things that the Soviet Union exported in the 1920s: oil, natural gas, and armaments.
Why am I saying this? Because of Russia's GDP, which is equivalent to the GDP of Spain, that is, a very poor country, Russia is in dire need of an arms market. You know very well that Russia sells arms to both Armenia and Azerbaijan at the same time.
Of course, there is an agreement on mutual military assistance with Armenia and there a Russian military base in Armenia. But anyway, you should know that the mutual aid agreement does not refer to Karabakh, it does not refer to Artsakh. And I think Putin is playing this card today. I do not think he is afraid of Turkey. I am sure he is not afraid of Turkey at all.
On the flip side, he must consider that the two warring parties will need to maintain a sufficient level of armament. I do not see any other variable influencing Mr. Putin's decision in terms of his passive position. In any case, even if he seems to be more neutral for the time being, he knows very well that no pressure is expected from the United States in this region. He is the main player today and will be tomorrow. So, there is no reason to hurry.
What do you think he is waiting for?
I think Putin is waiting to see exactly how the balance of power will develop.
One of the thinkers who inspired Putin is the Prussian military theorist Carl von Clausewitz. He says it. He is guided only on the basis of the balance of power, in particular military forces. Therefore, it is interesting for Mr. Putin to see who will prevail in Karabakh in the end.
At that time, if it comes, there can be two outcomes. There will be a very strong advance by Azerbaijan, breaking through the Artsakh frontline and reaching the Meghri corridor. That is, it will reach the territory of Armenia in the south. Or there will be an Armenian counterattack, as in 1993-94, which will break out of the 1994 ceasefire border and reach into the heart of Azerbaijan.
Either the first or second scenarios will mark the endgame.
Can the European Union, that’s to say France and Germany, play any role?
The European Union is still a potential player in the economic and financial spheres, but not in the geopolitical field.
Our Foreign Minister, Jean-Yves Le Drian iwas quite right when he recently reminded the Le Monde daily that Europe, I quote him, "Europe must be geopolitical."
In other words, Europe must be more united, but especially more aware that it must take the moral and financial blows of global politics, including sometimes military sanctions. Otherwise, Europe will not play a significant role.
Today Europe is not a player in the Caucasus, just as it is not a player in Africa, the Middle East or Asia because it does not want to be. Here, we are dealing mainly with an economic and financial player. And I have to say that in this common economy, on this continent, since the British have left, there is only one world power left, which is, of course, a medium-power state, but also a global one. It is called France.
And look at the extent to which France's position is often ridiculed. But look at how, for example, two weeks ago the French president became the leader of the European Union, when Greece and Cyprus were subjected to aggression in their respective territorial waters. See how the same president, in a sense, assumed the role of the leader of NATO, because that organization does not have a head, Mr. Trump is not a leader, it would not be serious to say such a thing. So, look at the fact that just one warship, sending about fifteen Rafale bombers in defense of Greece, prompted Mr. Erdogan to return his ships to port immediately. It is quite an interesting fact. This means that when you have a balance of power, you are taken seriously.
How dangerous is the transfer of mercenaries from Syria to the Caucasus? Different numbers are presented: 1000, 1500.
First, the existence of these mercenaries is a fact.
As for their number, I do not think they are more than a few hundred. But the problem is not the number of mercenaries. In any case, the problem is not those mercenaries on the battlefield. The problem is more political. This means that Turkey, for the first time since 1994, intends to play a military role. Turkey cannot directly attack Armenia, for the reasons that we have just mentioned; that Armenia is under Russian protection.
And to attack a state under Russian protection, you have to be a complete idiot, which is not the case with Mr. Erdogan. He has several other shortcomings, but not this one. Therefore, the only possibility for Turkey is to send mercenaries, as it has done in Libya, as it does in Syria. Because Turkey supports mercenaries in Syria, moving them as military pieces here or there. This, by the way, already causes a political-military problem. But it cannot be considered a decisive weapon. On the contrary, I think it is a morally and ethically dirty tool. I want to say that 105 years after the Armenian Genocide, carried out by a political regime that is largely accepted by the current Republic of Turkey, even though the latter is not responsible but largely accepts the values of the 1915 Young Turks regime, to send mercenaries, who have already behaved like barbarians in Syria, against the Armenian civilian population…Well, this means something. Do you understand? And that meaning, from a moral and ethical point of view, is simply shameful.
You are also an expert on Israel. What about the role of Israel, which is the main supplier of UAVs to Azerbaijan? It’s obvious that this is a war of UAV’s.
I will say the same thing I have been saying to the media for about two weeks now, when I am asked that question, by the way, including the Israeli media. I have said that first, Israel is a sovereign state. Like any sovereign state, it has the sovereign right to sell arms to anyone. Second, the problem is that we are currently at the stage of a war that has been completely unleashed by one of the two warring parties, Azerbaijan, and that Israeli weapons are not defensive, but offensive.
And finally, the third point. This poses a more serious problem given that Israel has never recognized the Armenian Genocide. So, if you compare the last two points, I think Israel has reached the moral red line. And that is why I say to the Israelis, to whom I am not hostile at all, that they should take responsibility, at least in this area, to stop supplying weapons and ammunition to Azerbaijan.
Of course, in my opinion, they should reconsider their support for that country in general. But that is another matter. But in this case, the problem is direct. Israeli offensive weapons are killing Armenian soldiers, as well as civilians, 105 years after the Armenian Genocide. And Israel has yet to recognize the genocide. In other words, there is a real serious problem here.
You have tweeted that there is morality even in geopolitics. Is that possible?
Not only is it possible, it exists quite often in democracies, but it is, of course, desirable.
Understand me correctly. I'm not naive. I have been teaching geopolitics for twenty-six years. What I am saying is that the fixed size of states is the interests. And this applies to all states. Hegel said that states have only interests. Nietzsche said that states are the coldest of the cold monsters.
I do not believe this, but in the end, we are not far from the truth. The problem is not here. There is a fixed size, it will remain so, the human essence is like that, and the basis of the state, philosophically speaking, is formed that way. But I think there are absolutely no commercial or strategic interests in morality. And on the other hand, there is no absolute morality. I put forward the idea of decision-making variables, which may be minority, they may be small, they may be weak, but they must exist, especially in the moral and ethical sphere.
And I think that when a moral or ethical red line enters the game, the interests must be balanced, they must retreat in the face of those red lines. A while ago I told Israeli journalists, who asked me the same question, that in the 1970s and '80s Israelis, particularly Golda Meir, quite rightly complained that Europeans, I quote, "have mouths full of oil," that is, Europeans sacrificed Israel for oil interests. I told those journalists they cannot, the Israelis cannot, ignore the protestations of Armenians. “More than a hundred years after the genocide, you haven’t recognized the Armenian Genocide, while the Armenians, of course, have recognized the Shoah,” I said to them. I told them that for the sake of their own interests they are supplying offensive weapons to a state that also denies the genocide. It is unacceptable.
What are your predictions for resolving this situation?
I am pessimistic in the short run. That is, until the inauguration of the new U.S. president. If it’s Trump, it will be catastrophic. If it’s it is Joe Biden, it will be the same. I am not sure that after his inauguration, which will be at the end of January, imagine the end of January, it will be his priority. Until then, in any case, the United States will be paralyzed. This is the first point.
The second point is Mr. Putin's waiting stance. The third point is the disagreement of the European Union and the inability to have any impact. And finally, the fourth point is that as we have seen, one of the warring parties in the region is not interested in a ceasefire, I do not want to talk about it again.
As for medium-term, long-term prospects, the only small possibility I can imagine, which I have talked about for several years, is that in response to Azerbaijan's final renunciation of Karabakh, that is, the reunification of Karabakh and the Republic of Armenia, including the Lachin corridor, Azerbaijan will be allowed to have an autonomous corridor, not independent, of course, but an autonomous corridor south of the Meghri corridor, along the Araks, so that Azerbaijan can have a direct connection with Nakhichevan, western Azerbaijan.
I emphasize again that I am talking about an autonomous corridor that would remain under Armenian rule. But you know, corridors, as long as they are under control, are not problematic, it is not a change of borders.
But as to what I offer, I do not know at all, whether it is feasible, I am absolutely not sure that Azerbaijan will be ready for it. I think that Armenia will be more ready to consider that option, but I do not think that Azerbaijan is ready for that now. And I will say that in the beginning, unfortunately, at the moment, in the short term, this conflict is inevitable.
The Armenian authorities are calling on foreign states to recognize Karabakh's independence and right to self-determination. Is this realistic?
No, I do not believe in this at all. I do not believe it for two reasons.
The first reason is related to trade relations between Turkey and Azerbaijan. In other words, the same states that hesitate to recognize the Armenian Genocide, or which did not do so due to possible Turkish opposition, will not recognize Karabakh. This is indisputable.
The second point, which is more important, is that countries like France, which, however, are objectively very friendly towards Armenia, will not do it. Because they are states that do not want to recognize the separatism or self-determination of a state that belongs to another state in international law. I say this even if I believe that in international law, from that point of view, the people of Karabakh have a real legal argument.
In other words, it is part of the USSR that the Stalinist annexation took place, and Karabakh, as everyone knows, has always been inhabited by Armenians. But that argument is minority opinion. This argument does not have enough weight in the face of the most sacred argument of state sovereignty, according to which states have an exclusive right to their entire territory. This might have changed if an international referendum on independence in Karabakh had been organized. I am not saying that it would completely change the situation, but it would, unfortunately, allow us to make some progress.
But, unfortunately, at the moment, in the short term, I do not believe in any state recognizing Karabakh's independence.
To summarize, how long do you think the war will last?
Unfortunately, I think this is a war of attrition. Even if Azerbaijan cannot win, in any case this is my opinion, maybe I am wrong or I hope I am not wrong, but I think that Azerbaijan cannot break through the defense front, crush the Karabakh forces, push back the Armenians to the Meghri corridor.
I do not have the impression that Azerbaijan has that ability. But if Azerbaijan does not have that opportunity, the danger is that we may have a war of attrition.
And the problem here is that in a war like this, economically, financially, as well as demographically, let's not forget that Azerbaijan has more resources. This does not mean that success is guaranteed them. However, this signifies that the means are more significant, that there is a danger that the Armenian side will soon be exhausted.