«Ադրբեջանը չի կարող ճեղքել պաշտպանության ճակատը, բայց սա ուժասպառության պատերազմ է». ֆրանսիացի աշխարհաքաղաքագետ
Արցախում ծավալվող ռազմական գործողությունների, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման եւ տարածաշրջանում ստեղծված իրադրության շուրջ «Հետքը» զրուցել է աշխարհաքաղաքական գիտությունների դոկտոր, Փարիզի Սիանս-Պո (Sciences Po) Քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտի դասախոս Ֆրեդերիկ Անսելի հետ (Frédéric Encel): Պրն Անսելը Ֆրանսիայում Հայկական հարցի պաշտպանությամբ է զբաղվում, բայց եւ շատ ժամանակ է տրամադրում` բացատրելու, թե ինչ կշիռ ունի Հայաստանը աշխարհաքաղաքական առումով: «Եթե հաշվի առնվի երկրի տարածքը եւ դեմոգրաֆիան, երկուսն էլ շատ համեստ են, բայց դրա համեմատ Հայաստանը շատ լուրջ կշիռ ունի, աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից շատ հետաքրքիր է եւ օբյեկտիվորեն գտնվում է հետաքրքիր տարածաշրջանում»,- նախորդ տարի Հայաստանում կարդացած դասախոսության ժամանակ ասել էր պրն Անսելը:
Պրն Անսել, ըստ Ձեզ, ինչու՞ ղարաբաղաադրբեջանական շփման գծում ռազմական գործողությունները հիմա վերսկսեցին:
Պատերազմի ժամանակացույցի հարցը շատ հետաքրքիր է, և կարծում եմ, որ այն կապված է ռազմական ուժերի հարաբերակցության հետ: Այսինքն՝ Բաքուն համարում է, անկասկած ոչ առանց պատճառի, որ ռազմական ուժերի հարաբերակցությունն այսօր իր համար ավելի բարենպաստ է, քան մի քանի տարի առաջ: Դա արդեն իսկ ճիշտ էր քառօրյա պատերազմի ժամանակ, սակայն այժմ, նոր սպառազինության ձեռք բերման և հարյուրավոր կամ հազարավոր թուրք վարձկանների աջակցության պայմաններում, հաշվի առնելով նաև, որ ակնհայտորեն պարոն Պուտինը չի շտապում վերջ դնել պատերազմին, և որ ամերիկյան ինքնաթիռն անօդաչու է մնացել, այս ամենի արդյունքում Ադրբեջանի իշխանությունները համոզված էին, որ պատերազմը հնարավոր էր, և նույնիսկ հաղթանակն էր հնարավոր: Եվ սա է պատճառը, որ, իմ կարծիքով, Բաքուն այսօր հակված չէ իրական հրադադարի, քանզի ռազմական ուժերի հարաբերակցությունն իրենց համար ավելի նպաստավոր է, քան նախկինում:
Կա նաեւ Թուրքիայի գործոնը, որն աջակցում է Ադրբեջանին: Արդյո՞ք աշխարհաքաղաքական իրավիճակը նույնպես նպաստավոր չէր, մասնավորապես՝ այն, որ մեծ տերությունները զբաղված են սեփական խնդիրներով, ինչպես, օրինակ, Ռուսաստանը, որ մտահոգ է Բելառուսում տիրող իրավիճակով, Միացյալ Նահանգներում նախագահական ընտրություններ են սպասվում։ Գուցե այդ պատճառով էր Ադրբեջանը մտածում, որ սա հարմար պահ է:
Հետաքրքիր միտք է: Սակայն պետք է իմանալ՝ արդյոք պարոն Ալիևն այդ աստիճան լուրջ ռազմավարական մոտեցում է ցուցաբերում: Ես անձամբ վստահ չեմ: Ես կարծում եմ, որ քառօրյա պատերազմն ընթացել է մի համատեքստում, որը չէր ներառում բոլոր այդ գործոնները, սակայն սա չի նշանակում, որ դուք իրավացի չեք, չգիտեմ: Կարծում եմ, որ այդ ամենից անդին կա ավելի լուրջ մի միտում նրանց կողմից, որն, ըստ էության, ասում է հետևյալը. հայերը վերջին տարիներին ձեռք չեն բերել նոր, բարձր արդյունավետության ռազմատեխնիկա, մինչդեռ մենք նավթային հարստության շնորհիվ ունենք նման տեխնիկա, մասնավորապես՝ մարտական ԱԹՍ-ներ: Եվ սա բավական նոր երևույթ է: Իհարկե, դուք, թերևս, իրավացի եք ամերիկյան ընտրարշավի առումով, սակայն թույլ տվեք նշել կամ հիշեցնել, որ իրականում պարոն Թրամփն անհետևողական է, կատարելապես ոչ կոմպետենտ, վստահաբար տեղյակ չէ, թե Ղարաբաղը քարտեզի վրա որտեղ է գտնվում, դրանում կասկած չկա, ուստի ընտրարշավ լիներ, թե ոչ, կասկածում եմ, թե Ալիևը հույսը դրա վրա է դրել: Իհարկե, սա զուտ վարկած է, չեմ ասում, թե ձեր վարկածը սխալ է:
Ո՞րն է Ռուսաստանի դերը այս իրավիճակում: Արդյո՞ք Ռուսաստանը կմիջամտի, թե՞ չեզոք կմնա, կամ թե ավելի հեռու կգնա՝ հաշվի առնելով, որ Թուրքիան կարող է կարեւոր դերակատար դառնալ Կովկասում:
Գիտեք, Ռուսաստանի ընդհանուր ապրանքափոխանակման ծավալը հիմնված է սահմանափակ ապրանքատեսակներ արտահանող տնտեսության վրա: Այսինքն, Ռուսաստանն այսօր արտահանում է նույն բանը, ինչ Խորհրդային Միությունը արտահանում էր 1920-ական թվականներին՝ նավթ, բնական գազ և սպառազինություն: Ինչու՞ եմ սա ասում: Որովհետև Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն, որը համարժեք է Իսպանիայի ՀՆԱ-ին, այսինքն՝ շատ աղքատ մի երկիր, Ռուսաստանը սպառազինության շուկայի խիստ կարիք ունի: Դուք շատ լավ գիտեք, որ Ռուսաստանը զենք է վաճառում միաժամանակ և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին: Իհարկե, փոխադարձ ռազմական աջակցության համաձայնությունը կա Հայաստանի հետ, և կա ռուսական ռազմաբազան Հայաստանում: Բայց և այնպես, պետք է որ իմանաք, որ փոխօգնության պայմանագիրը չի վերաբերում Ղարաբաղին, չի վերաբերում Արցախին: Եվ կարծում եմ, որ այսօր Պուտինը մեծապես խաղարկում է այդ փաստը: Չեմ կարծում, թե նա վախենում է Թուրքիայից: Համոզված եմ, որ նա բնավ չի վախենում Թուրքիայից: Դրան հակառակ, նա պետք է հաշվի առնի, որ երկու պատերազմող կողմերը կարիք են ունենալու սպառազինության բավարար մակարդակ պահպանելու, որպեսզի Ռուսաստանը կարողանա շարունակել վաճառել դրանք: Ես պարոն Պուտինի որոշում կայացնելու վրա ազդող այլ փոփոխական չեմ տեսնում՝ նրա սպասողական դիրքորոշման առումով: Ամեն դեպքում, նույնիսկ եթե առայժմ նա ավելի շուտ չեզոք է երևում, նա շատ լավ գիտի, որ Միացյալ Նահանգների կողմից որևէ ճնշում չի սպասվում այս տարածաշրջանում, հետևաբար ինքն է գլխավոր դերակատարն այսօր, և նույնը կլինի վաղը: Ուստի և շտապելու որևէ պատճառ չունի:
Իսկ ինչի՞ է սպասում նա, ըստ Ձեզ:
Ես կարծում եմ, որ Պուտինը սպասում է տեսնի, թե կոնկրետ ինչպես է զարգանալու ուժերի հարաբերակցությունը: Պուտինին ոգեշնչող մտածողներից մեկը պրուսական ռազմագետ Կարլ ֆոն Կլաուզևիցն է, նա դա ասում է, լիովին ընդունում է, և նա մեկն է, ով առաջնորդվում է լոկ սառը և զուտ ուժերի հարաբերակցությամբ, մասնավորապես ռազմական ուժերի: Ուստի, պարոն Պուտինին հետաքրքիր է տեսնել, թե Ղարաբաղում, ի վերջո, ով է գերակշռելու: Եվ կարծում եմ, որ այդ ժամանակ, երբ կլինի, եթե՛ լինի, ճակատի ճեղքում, չափազանց կարևոր առաջխաղացում Ադրբեջանի կողմից, որը կհասնի Մեղրիի միջանցքին, այսինքն՝ կհասնի հարավում Հայաստանի տարածքին, կամ հայկական հակագրոհ, ինչպես 1993-94 թվականներին, որը կվտանգի 1994 թվականի զինադադարի սահմանագիծը, հասնելով ընդհուպ մինչև Ադրբեջանի սիրտը, և՛ առաջին, և՛ երկրորդ դեպքում, կարծում եմ, նա խաղի ավարտը կազդարարի: Բայց մինչ այդ, նա արձանագրում է կորուստները, հավանաբար արձանագրում է նաև, թե ինչպես են իր սեփական սպառազինություններն իրենց դրսևորում երկու կողմերում էլ, և ժամանակը նրա օգտին է աշխատում:
Եվրամիությունը, հանձինս Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, կարո՞ղ է որեւէ դեր կատարել:
Եվրամիությունն առայժմ կարևոր դերակատար է տնտեսական և ֆինանսական հարթություններում, սակայն ոչ՝ աշխարհաքաղաքական դաշտում: Եվ մեր արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ լը Դրիանը լիովին իրավացի էր, երբ վերջերս հիշեցնում էր «Լը Մոնդ» օրաթերթի միջոցով, որ Եվրոպան, և այստեղ մեջբերում եմ նրան, «Եվրոպան պետք է աշխարհաքաղաքական լինի»: Այսինքն՝ Եվրոպան պետք է ավելի շատ միավորված լինի, բայց հատկապես ավելի շատ պետք է գիտակցի, որ պարտավոր է ստանձնել գլոբալ քաղաքականության բարոյական և ֆինանսական հարվածները, ներառյալ՝ երբեմն ռազմական բնույթի պատժամիջոցները: Այլապես Եվրոպան կարևոր դեր չի կատարի: Այսօր Եվրոպան դերակատար չէ Կովկասում, ինչպես դերակատար չէ Աֆրիկայում, Միջին Արևելքում կամ Ասիայում, որովհետև չի ցանկանում լինել: Այստեղ գործ ունենք հիմնականում տնտեսական և ֆինանսական բնույթի դերակատարի հետ: Եվ պետք է ասեմ, որ այս ընդհանուր տնտեսության մեջ, այս մայրցամաքում, քանի որ բրիտանացիները հեռացել են, մնացել է լոկ մեկ համաշխարհային տերություն, որն, իհարկե, միջին հզորության տերություն է, բայց և այնպես՝ համաշխարհային մակարդակի, և այն կոչվում է Ֆրանսիա: Եվ տեսեք, թե ինչ աստիճանի, թեև Ֆրանսիայի դիրքորոշումը հաճախ ծաղրի է ենթարկվում, սակայն տեսեք ինչպես, օրինակ, երկու շաբաթ առաջ Ֆրանսիայի նախագահն ինչ-որ առումով Եվրամիության առաջնորդը դարձավ, երբ Հունաստանը և Կիպրոսը ագրեսիայի ենթարկվեցին իրենց համապատասխան տարածքային ջրերում, տեսեք՝ որքանով այդ նույն նախագահը, ինչ-որ առումով, ՆԱՏՕ-ի առաջնորդի դերը ստանձնեց, քանզի այդ կազմակերպությունը չունի պարագլուխ, պարոն Թրամփն առաջնորդ չէ, լուրջ չէր լինի նման բան ասելը: Այսպիսով, տեսեք, թե որքանով ընդամենը մեկ ռազմանավ և մոտ տասնհինգ «Ռաֆալ» ռմբակոծիչ-կործանիչ ուղարկելը՝ ի պաշտպանություն Հունաստանի, դրդեցին պարոն Էրդողանին անմիջապես իր նավերը նավահանգիստ վերադարձնել: Բավական հետաքրքիր փաստ է: Սա նշանակում է, որ երբ տեր եք կանգնում ուժերի հարաբերակցությանը, ձեզ լուրջ են վերաբերվում:
Որքանո՞վ է վտանգավոր Սիրիայից վարձկանների տեղափոխումը Կովկասի տարածաշրջան: Տարբեր թվեր են ներկայացվում՝ 1000, 1500:
Նախ և առաջ, այդ վարձկանների գոյությունը հավաստի փաստ է: Ինչ վերաբերում է նրանց թվաքանակին, չեմ կարծում, թե նրանք մի քանի հարյուրից ավելի են: Սակայն խնդիրը վարձկանների քանակը չէ, ամեն դեպքում, խնդիրն այդ վարձկանները չեն պատերազմի դաշտում, խնդիրն առավել քաղաքական է: Սա նշանակում է, որ Թուրքիան, առաջին անգամ 1994 թվականից ի վեր, մտադիր է ռազմական դեր խաղալ: Թուրքիան չի կարող անմիջականորեն հարձակվել Հայաստանի վրա, այն պատճառներով, որ քիչ առաջ դիտարկեցինք՝ Հայաստանը Ռուսաստանի պաշտպանության տակ է, դա անկասկած է: Եվ ռուսական պաշտպանության ներքո գտնվող պետության վրա հարձակվելու համար պետք է կատարելապես ապուշ լինել, ինչը չի կարելի ասել պարոն Էրդողանի մասին: Նա մի շարք այլ թերություններ ունի, բայց ոչ այդ մեկը: Ուստի, Թուրքիայի միակ հնարավորությունն, ինչ-որ առումով, վարձկաններ ուղարկելն է, ինչպես արել է Լիբիայում, ինչպես, ի դեպ, անում է Սիրիայում, քանզի Թուրքիան վարձկանների է աջակցում Սիրիայում և դրանց տեղափոխում է ռազմական գործողությունների բարեկամական կամ դաշնակից թատերաբեմ: Ինչն, ի դեպ, արդեն իսկ քաղաքական և ռազմական խնդիր է առաջացնում: Բայց չի կարելի համարել, որ դա կարող է վճռորոշ զենք լինել: Դրան հակառակ, ես կարծում եմ, որ բարոյապես և էթիկապես դա կեղտոտ գործիք է: Ուզում եմ դրանով ասել, որ ցեղասպանությունից 105 տարի անց, մի ցեղասպանություն, որի զոհն են օբյեկտիվորեն դարձել հայերը, և որն իրագործվել է մի քաղաքական ռեժիմի կողմից, որը մեծապես ընդունվում է ներկայիս Թուրքիայի հանրապետության կողմից, թեև վերջինս պատասխանատու չէ, սակայն մեծապես ընդունում է 1915 թվականի երիտթուրքերի ռեժիմի արժեքները, ուղարկել վարձկանների, որոնք արդեն իսկ իրենց բարբարոսների պես են պահել Սիրիայում, հայ քաղաքացիական բնակչության դեմ, դա ինչ-որ բան է նշանակում: Հասկանու՞մ եք: Եվ այդ նշանակությունը, բարոյական և էթիկական տեսանկյունից, պարզապես ամոթալի է:
Դուք նաեւ Իսրայելի հարցով փորձագետ եք: Ի՞նչ կասեք Իսրայելի դերի մասին, որն ԱԹՍ-ների հիմնական մատակարարն է Ադրբեջանին, եւ ակնհայտ է, որ այս պատերազմը ԱԹՍ-ների պատերազմ է:
Կասեմ նույնն, ինչ ասում եմ արդեն մոտ երկու շաբաթ ի վեր լրատվամիջոցներին, երբ ինձ այդ հարցն են տալիս, ի դեպ՝ ներառյալ իսրայելական լրատվամիջոցներին, ասել եմ և կրկնում եմ. առաջին՝ Իսրայելը ինքնիշխան պետություն է, և ինչպես ցանկացած ինքնիշխան պետություն, ունի ինքնիշխան իրավունք՝ զենք վաճառելու ում ցանկանա: Երկրորդ՝ խնդիրն այն է, որ ներկայումս պատերազմական փուլում ենք գտնվում, որ այդ պատերազմը լիովին սանձազերծվել է երկու պատերազմող կողմերից մեկի՝ Ադրբեջանի կողմից, և որ իսրայելական զենքերը ոչ թե պաշտպանական են, այլ հարձակողական: Եվ վերջապես, երրորդ կետը՝ սա առավել ևս լուրջ խնդիր է առաջացնում, հաշվի առնելով, որ Իսրայելը այդպես էլ չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այսպիսով, եթե վերջին երկու կետը համադրեք, կարծում եմ, որ Իսրայելը հասել է բարոյական և էթիկական կարմիր գծին: Եվ դա է պատճառը, որ ես ասում եմ իսրայելցիներին, որոնց բնավ թշնամաբար չեմ տրամադրված, որ նրանք պետք է, առնվազն այս հատվածում, պատասխանատվություն ստանձնեն և դադարեն զենք և զինամթերք մատակարարել Ադրբեջանին: Իհարկե, ըստ իս, նրանք պետք է ընդհանուր առմամբ վերանայեն իրենց աջակցությունն այդ երկրին: Սակայն, դա մեկ այլ խնդիր է: Բայց այս պարագայում խնդիրն առկա է ուղղակիորեն, անմիջականորեն, այն է՝ իսրայելական հարձակողական զենքերը սպանում են հայ զինվորներին, ինչպես նաև քաղաքացիական անձանց, հայերի ապրած ցեղասպանությունից 105 տարի հետո, այն պարագայում, երբ Իսրայելն այդպես էլ չի ճանաչել այդ ցեղասպանությունը: Այսինքն՝ այստեղ իրական լուրջ խնդիր կա:
Թվիթերում գրառումներ եք անում այն մասին, որ նույնիսկ աշխարհաքաղաքականության մեջ բարոյականություն կա: Դա հնարավո՞ր է:
Ոչ միայն հնարավոր է, այլև գոյություն ունի բավական հաճախ՝ ժողովրդավարություններում, բայց նաև, բնականաբար, ցանկալի է: Ինձ ճիշտ հասկացեք. ես միամիտ չեմ: Քսանվեց տարի է, ինչ աշխարհաքաղաքականություն եմ դասավանդում: Իմ ասածն այն է, որ պետությունների հաստատուն մեծությունը շահերն են: Եվ դա վերաբերում է բոլոր պետություններին: Հեգելն ասում էր, որ պետություններն ունեն միայն շահեր: Նիցշեն ասում էր, որ պետությունները սառը հրեշներից ամենասառն են: Ես չեմ հավատում, բայց, ի վերջո, ճշմարտությունից շատ հեռու չենք: Խնդիրն այստեղ չէ: Հաստատուն մեծությունը կա և այդպիսին էլ կմնա, մարդկային էությունն այդպիսին է, և պետության հիմքը, փիլիսոփայորեն ասած, այդպես է կազմված: Բայց կարծում եմ, որ չկան բացարձակ առևտրային կամ ռազմավարական շահեր՝ բարոյականության հանդիման: Եվ մյուս կողմից՝ չկա բացարձակ բարոյականություն: Ես առաջ եմ քաշում որոշումներ կայացնելու փոփոխականների գաղափարը, որոնք գուցե փոքրամասնական են, գուցե փոքր են, թույլ են, բայց որոնք անպայմանորեն պետք է գոյություն ունենան, մասնավորապես բարոյական և էթիկական հարթությունում: Եվ կարծում եմ, որ երբ խաղի մեջ է մտնում բարոյական կամ էթիկական որևէ կարմիր գիծ, շահերը պետք է հավասարակշռվեն, պետք է նահանջեն այդ կարմիր գծերի հանդիման: Եվ քիչ առաջ իսրայելցի ժուռնալիստներին, որոնք ինձ նույն հարցն էին տալիս, ասում էի, որ 1970-ական և 80-ական թվականներին իսրայելցիները, մասնավորապես Գոլդա Մեիրը, միանգամայն իրավացիորեն բողոքում էին, որ եվրոպացիների, մեջբերում եմ՝ «բերանը լի է նավթով», այսինքն՝ եվրոպացիները զոհաբերում էին Իսրայելը հանուն նավթային շահերի, և ասում էի այդ ժուռնալիստներին՝ դուք չեք կարող, իսրայելցիները չեն կարող հիմա հաշվի չառնել հայերի բողոքները, ցեղասպանությունից ավելի քան հարյուր տարի անց դուք չեք ճանաչում ցեղասպանությունը, մինչդեռ հայերն, իհարկե, ճանաչում են |Շոան (Shoah), և ի հավելումն՝ դուք, հանուն ձեր շահերի, պատերազմական իրավիճակում հարձակողական զենքեր եք մատակարարում մի պետության, որը նույնպես ժխտում է ցեղասպանությունը: Վերջապես դա անընդունելի է: Ահա այն ամենն, ինչ ես ասում եմ: Այս պահին մի իրավիճակ է, որն, ըստ իս, կրկնակի կարմիր գիծ է նշանավորում Իսրայելի նման ժողովրդավարական պետության համար:
Ի՞նչ կանխատեսումներ ունեք այս իրավիճակի հանգուցալուծման վերաբերյալ:
Կարճաժամկետ հեռանկարում ես վատատես եմ: Այսինքն, մինչև ԱՄՆ-ի նոր նախագահի պաշտոնամուտը, և եթե դա Թրամփը լինի, պարզապես աղետալի կլինի, իսկ եթե Ջո Բայդենն է, միևնույնն է, ես վստահ չեմ, որ իր պաշտոնամուտից հետո, որը հունվարի վերջի՛ն է լինելու, պատկերացրեք՝ հունվարի վերջի՛ն, դա իր առաջնահերթությունը կլինի: Իսկ մինչ այդ, ամեն դեպքում, ԱՄՆ-ն կաթվածահար է մնալու: Սա առաջին կետն է: Երկրորդ կետը պարոն Պուտինի սպասողական դիրքորոշումն է: Երրորդ կետը՝ Եվրամիության անհամաձայնությունն ու կշիռ ունենալու անկարողությունն է: Եվ վերջապես, չորրորդ կետն այն է, որ ինչպես տեսանք, տարածաշրջանում պատերազմող կողմերից մեկը շահագրգռված չէ հրադադարով, դրան նորից չեմ ուզում անդրադառնալ:
Ինչ վերաբերում է միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարներին, միակ փոքրիկ հնարավորությունը, որը գուցե կարող եմ պատկերացնել, և դրա մասին խոսել եմ մի քանի տարի շարունակ, այն է, որ ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղից վերջնականապես հրաժարվելու, այսինքն՝ Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության վերամիավորման, ներառյալ՝ Լաչինի միջանցքը, Ադրբեջանին հնարավորություն տրվի ինքնավար միջանցք ունենալ, ոչ անկախ, բնականաբար, բայց ինքնավար միջանցք՝ Մեղրիի միջանցքի հարավում, Արաքսի գծով, որպեսզի Ադրբեջանը կարողանա անմիջական կապ ունենալ Նախիջևանի՝ արևմտյան Ադրբեջանի հետ: Կրկին շեշտեմ, որ խոսում եմ ինքնավար միջանցքի մասին, որը կմնար հայկական իշխանության ներքո: Բայց գիտեք, միջանցքները, քանի դեռ վերահսկողության ներքո են, խնդրական չեն, դա սահմանների փոփոխություն չէ:
Բայց այն, ինչ առաջարկում եմ, բացարձակապես չգիտեմ՝ արդյոք իրագործելի է, բացարձակապես վստահ չեմ, որ Ադրբեջանը պատրաստ կլինի դրա։ Կարծում եմ, որ Հայաստանն ավելի պատրաստ կլինի դիտարկելու այդ տարբերակը, բայց չեմ կարծում, որ ներկա պահին Ադրբեջանը պատրաստ լինի դրան: Եվ կասեմ, որ սկզբնական շրջանում, դժբախտաբար, ներկա պահին, կարճաժամկետ առումով, այս հակամարտությունն անելանելի է:
Հայաստանի իշխանությունները կոչ են անում օտարերկրյա պետություններին ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունը և ինքնորոշման իրավունքը: Դա իրատեսակա՞ն է:
Ոչ, ես դրան բոլորովին չեմ հավատում: Չեմ հավատում երկու պատճառով: Առաջին պատճառն առնչվում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ առևտրային հարաբերություններին: Այսինքն, այն նույն պետությունները, որոնք վարանում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, կամ որոնք դա չեն արել թուրքական հնարավոր հակազդեցության պատճառով, չեն ճանաչի Ղարաբաղը, դա անվիճելի է: Եվ նման երկրները որոշակի թիվ են կազմում: Դա առաջին կետն է: Երկրորդ կետը, որն ավելի կարևոր է, այն է, որ Ֆրանսիայի նման երկրները, որոնք, այնուհանդերձ, օբյեկտիվորեն շատ բարեկամական են տրամադրված Հայաստանի հանդեպ, նույնպես դա չեն անի: Որովհետև դրանք պետություններ են, որոնք չեն ցանկանում ճանաչել անջատողականությունը կամ ինքնահռչակ պետության ինքնորոշումը, որը միջազգային իրավունքում մեկ այլ պետության է պատկանում: Նույնիսկ եթե կարծում եմ, որ միջազգային իրավունքում, այդ տեսանկյունից, ղարաբաղցիները իրական իրավական փաստարկ ունեն: Այսինքն, ԽՍՀՄ-ի կազմում է, որ այդ ստալինյան կցմցումը տեղի է ունեցել, իսկ Ղարաբաղը միշտ, և դա բոլորը գիտեն, հայերով է բնակեցված եղել: Բայց այդ փաստարկը փոքրամասնական է: Այդ փաստարկը բավական կշիռ չունի պետությունների ինքնիշխանության սրբազնագույն փաստարկի հանդիման, ըստ որի՝ պետությունները բացառիկ իրավունք ունեն իրենց ողջ տարածքի նկատմամբ: Սա կարող էր, գուցե, փոխվել, եթե միջազգային վերահսկողության ներքո հանրաքվե կազմակերպվեր Ղարաբաղում անկախության վերաբերյալ: Չեմ ասում, որ դա լիովին կփոխեր իրավիճակը, բայց դա, թերևս, հնարավորություն կտար որոշակի առաջխաղացման ուղին բռնել:
Բայց, դժբախտաբար, ներկա պահին, կարճաժամկետ հեռանկարում ես բացարձակապես չեմ հավատում, թե որևէ պետություն Ղարաբաղի անկախությունը ճանաչի:
Ամփոփելու համար, ի՞նչ եք կարծում, որքա՞ն կտեւի պատերազմը, արդյո՞ք սա երկարատեւ պատերազմ է:
Դժբախտաբար, կարծում եմ, որ սա ուժասպառության պատերազմ է: Որովհետև նույնիսկ եթե Ադրբեջանը չի կարող հաղթանակել, ամեն դեպքում սա իմ կարծիքն է, գուցե ես սխալվում եմ, թեև հույս ունեմ, որ չեմ սխալվում, բայց կարծում եմ, որ Ադրբեջանը չի կարող ճեղքել պաշտպանության ճակատը, ջախջախել ղարաբաղյան ուժերին և ետ մղել հայերին դեպի Մեղրիի միջանցք: Ես այն տպավորությունը չունեմ, թե Ադրբեջանն այդ կարողությունն ունի: Բայց եթե Ադրբեջանն այդ հնարավորությունը չունի, վտանգն այն է, որ կարող ենք ունենալ ուժասպառության պատերազմ: Եվ այստեղ խնդիրն այն է, որ նմանատիպ պատերազմում տնտեսական, ֆինանսական, ինչպես նաև ժողովրդագրական առումով, չմոռանանք դա, Ադրբեջանն առավել մեծաքանակ միջոցներ ունի: Սա չի նշանակում, որ նրանց համար հաջողությունն ապահովված է: Սակայն դա նշանակում է, որ միջոցներն ավելի զգալի են, և որ վտանգ կա, որ հայկական կողմն ավելի շուտ շնչասպառ կլինի: Այսպիսով, դժբախտաբար, կարծում եմ, որ սա ուժասպառության պատերազմ է լինելու:

Фредерик Ансель: “Это война на истощение”
О разворачивающихся в Арцахе военных действиях, урегулировании карабахского конфликта и сложившейся в регионе ситуации Hetq.am побеседовал с доктором геополитики, преподавателем Института политических исследований Парижа (Sciences Po) Фредериком Анселем. Во Франции г-н Ансель занимается Армянским вопросом, но месте с тем много времени уделяет объяснению геополитического веса Армении. “Если говорить о территории и демографии страны, то они весьма скромны, но в противоположность этому Армения имеет серьезный вес с геополитической точки зрения и объективно находится в интересном регионе”,- сказал г-н Ансель в своей лекции, с которой выступил в Армении в прошлом году.
Г-н Ансель, почему военные действия на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения возобновились именно сейчас?
Это очень интересный вопрос, и я думаю, что он связан с соотношением вооруженных сил. Баку считает, и небезосновательно, что сегодня для него более благоприятный момент, нежели был несколько лет назад. Такая ситуация была и во время 4-дневной войны, однако сейчас, в условиях приобретения нового вооружения и поддержки со стороны сотен или тысяч турецких наемников, а также с учетом того обстоятельства, что г-н Путин явно не спешит положить конец войне, а американский “корабль” остался без “капитана”, власти Азербайджана пришли к убеждению, что возможна не только война, но даже победа. Вот та причина, по которой Баку сегодня, я думаю, не склонен идти на прекращение огня, поскольку сейчас соотношение вооруженных сил для него более благоприятно, чем раньше.
Есть также фактор Турции, которая поддерживает Азербайджан. Можно ли говорить о благоприятной геополитической ситуации, учитывая, что крупные державы заняты собственными проблемами? Россия, например, обеспокоена ситуацией в Беларуси, США находятся в ожидании президентских выборов? Может, именно поэтому Азербайджан решил, что сейчас очень удобный для него момент?
Интересная мысль. Однако надо понять, проявляет ли г-н Алиев такой серьезный стратегический подход. Лично я не уверен. Мне кажется, контекст 4-дневной войны не включал все эти факторы, но это не значит, что вы не правы. Помимо этого, с их стороны наблюдается более серьезная тенденция, которая свидетельствует о следующем. В последние годы армяне не приобретали высокоэффективную военную технику, тогда как у Азербайджана благодаря нефти такая техника есть, в частности боевые беспилотники. И это достаточно новое явление. Вы, пожалуй, правы в плане американской предвыборной кампании, однако позвольте заметить, что в действительности г-н Трамп непоследователен, абсолютно некомпетентен, и он наверняка не знает, где находится на карте Карабах. В этом нет сомнений. Поэтому независимо от того, проводилась бы предвыборная кампания или нет, я сомневаюсь, что Алиев возлагает на него надежды. Разумеется, это всего лишь версия, и я не утверждаю, что ваша версия ошибочна.
Какова роль России в этой ситуации? Она вмешается или сохранит нейтралитет? А может, пойдет еще дальше, учитывая, что Турция может стать важным актором на Кавказе?
Знаете, объем товарооборота России основан на экспорте ограниченного списка товаров. То есть сегодня Россия экспортирует все то, что Советский Союз экспортировал в 1920-е годы – нефть, природный газ, вооружение. Почему я об этом говорю? Потому что ВВП России, который равен ВВП Испании, то есть очень бедной страны, крайне нуждается в рынке вооружений. Вы хорошо знаете, что Россия продает оружие одновременно Армении и Азербайджану. Да, с Арменией подписано соглашение о взаимной военной помощи, кроме того, в Армении есть российская военная база. Тем не менее, вы наверняка должны знать, что договор о взаимопомощи не касается Арцаха. И я думаю, что сегодня Путин спекулирует этим фактом. Я убежден, что он не боится Турции. Но Путин должен учитывать, что две воюющие стороны будут нуждаться в сохранении необходимого уровня вооружений, чтобы позволит России продавать их. И здесь других обстоятельств, которые могут повлиять на решение г-на Путина занимать выжидательную позицию, я не вижу. В любом случае даже если он пока занимает скорее нейтральную позицию, он хорошо знает, что никакого давления со стороны США в этом регионе ждать не следует. Следовательно сегодня он – главный игрок и останется им также завтра. Поэтому у него нет причин спешить.
На Ваш взгляд, чего он ждет?
Я думаю, Путин хочет понять, как будет меняться соотношение сил. Одним из вдохновляющих Путина мыслителей является прусский военный теоретик Карл фон Клаузевиц, который руководствовался только соотношением военных сил. Поэтому г-ну Путину интересно, кто в конце концов победит в Карабахе. Есть два варианта прорыва линии фронта. Для Азербайджана это будет означать крайне важное продвижение до Мегринского коридора, то есть до юга Армении. В случае контрнаступления армян, как в 1993-94 гг., под угрозой окажется граница, которая зафиксированная в соглашении о перемирии 1994 года. При этом армяне могут дойти до сердца Азербайджана. Как в первом, так и во втором случае он объявит об окончании игры. А пока он фиксирует потери, а также то, как проявляет себя его вооружение с обеих сторон. Время работает на него.
Может ли сыграть какую-либо роль Евросоюз в лице Франции, Германии?
Евросоюз пока является важным игроком в экономической и финансовой плоскостях, но не в геополитическом поле. И наш министр иностранных дел Жан-Ив Ле Дриан был полностью прав, когда недавно напомнил в газете “Ле Монд” о том что Европа (цитирую) “должна быть геополитичной”.
То есть Европа должна быть более консолидированной, но вместе с тем она должна осознавать, что обязана брать на себя моральные и финансовые удары глобальной политики, включая введение время от времени военных санкций. В противном случае Европа не будет играть важную роль. Сегодня Европа не является актором на Кавказе, СреднемВостоке, в Африке или Азии, потому что не хочет им быть.
В данном случае мы имеем дело в основном с экономическими и финансовыми игроками. Должен сказать, после ухода британцев в общеевропейской экономике, на этом континенте осталась только одна мировая держава, правда, средней мощи, но, тем не менее, глобального уровня. Это Франция. И хотя позиция Франции часто высмеивается, но, например, две недели назад, когда Греция и Кипр подверглись агрессии в своих территориальных водах, президент Франции в каком-то смысле стал лидером Евросоюза. И он же, можно сказать, взял на себя роль лидера НАТО, поскольку эта организация не имеет руководителя. Г-н Трамп – не лидер, говорить об этом несерьезно.
Посмотрите, как отправка на защиту Греции всего одного военного корабля и около десятка истребителей-бомбардировщиков “Рафаль” заставила г-на Эрдогана сразу же вернуть свои корабли обратно в порт. Это достаточно примечательный факт, который свидетельствует о том, что когда обеспечиваешь соотношение сил, к тебе начинают относиться серьезно.
Насколько опасна переброска наемников из Сирии в Кавказский регион? По разным данным, их число достигает 1000-1500.
Прежде всего отмечу, что наличие наемников – доказанный факт. Что касается численности, то не думаю, что их больше нескольких сотен. Однако проблема не в количестве наемников. В любом случае проблема носит скорее политический характер. Это означает, что Турция впервые после 1994 года решила играть военную роль. Турция не может сама напасть на Армению, потому что, как мы уже отметили, Армения находится под защитой России. И нужно быть полным идиотом, чтобы напасть на государство, находящееся под защитой России. Но к г-ну Эрдогану это не относится. У него есть ряд других недостатков, но не этот. Поэтому единственной возможностью для Турции была отправка наемников, как он это сделал в Ливии, как делает в Сирии, где Турция поддерживает наемников, пербрасывает их в театр военных действий дружественных стран или союзников. Кстати, это уже вызывает политическую и военную проблемы. Однако не следует считать, что это играет решающую роль. Я думаю, что с моральной и этической точки зрения это грязная сделка. Хочу сказать, что спустя 105 лет после Геноцида армян осуществивший его политический режим пользуется сегодня в Турции довольно широким признанием. И хотя современная Турция не несет ответственность за геноцид, она признает те ценности, которых придерживались младотурки в 1915 г. Эта страна отправила наемников, которые уже повели себя как варвары и в Сирии, и против армянского гражданского населения. И с моральной и этической точки зрения это позор.
Вы являетесь также экспертом по Израилю. Что можете сказать о роли Израиля, основного поставщика БПЛА Азербайджану? Ведь уже очевидно, что это война дронов.
Я повторю то, что говорил в течение двух недель, отвечая на этот же вопрос средств массовой информации, в том числе, кстати, израильских. Во-первых, Израиль, как и любое суверенное государство, имеет право продавать оружие тем, кому хочет. Во-вторых, проблема в том, что в настоящее время мы находимся на этапе войны, и эту войну развязала одна из воюющих сторон – Азербайджан, а израильское оружие не оборонительное, а наступательное. И наконец, это вызывает очень серьезную проблему, учитывая, что Израиль так и не признал Геноцид армян. Таким образом, если сопоставить последние два пункта, можно сказать, что Израиль морально и этически дошел до красной черты. Именно поэтому я говорю израильтянам, к которым отношусь отнюдь не враждебно, что они должны как минимум на этом этапе взять на себя ответственность и прекратить поставки оружия и боеприпасов Азербайджану. На мой взгляд, им нужно в целом пересмотреть оказание помощи этой стране. Но это уже другая проблема. А в данном случае проблема непосредственно в том, что израильское наступательное оружие убивает армянских солдат и гражданских лиц. И это спустя 105 лет после пережитого армянами геноцида, который Израиль так и не признал. То есть в этой ситуации существует серьезная проблема.
В своем микроблоге в Twitter Вы написали, что даже в геополитике есть нравственность. Это возможно?
Не только возможно, но и существует в условиях демократии. Поймите меня правильно, я не наивен. Вот уже 26 лет я преподаю геополитику. Хочу сказать, что фиксированная величина государства – это его интересы. И это касается всех государств. Гегель считал, что у государств есть только интересы. А Ницще говорил, что государства – самые холодные из монстров. В конечном счете мы не далеки от истины. Проблема не в этом. Есть фиксированная величина, которая таковой и останется. Такова человеческая сущность. И, говоря философским языком, именно на этом зиждется основа государства. Но я думаю, что нет абсолютных коммерческих или стратегических интересов . С другой стороны нет абсолютной морали. Я выдвигаю идею переменчивости принятия решений, которые, возможно, слабы, но они обязательно должны существовать в частности в моральной и этической плоскостях. И я думаю, что когда в этическом или нравственном плане в игру вступает красная линия, интересы должны быть сбалансированы, необходимо отойти от красной линии. Недавно этот же вопрос мне задали израильские журналисты, и я сказал, что в 1970-80 годах израильтяне, в частности Голда Меир, вполне справедливо жаловались на то, что у европейцев, цитирую, “рот полон нефти”, то есть европейцы жертвовали Израилем ради своих нефтяных интересов. Я сказал журналистам, что сейчас израильтяне не могут не считаться с протестами армян, что спустя более ста лет вы не признаете геноцид, между тем армяне, разумеется, признают Шоа (Shoah), и что вы во имя своих интересов в ситуации войны поставляете наступательное оружие государству, которое тоже не признает геноцид. Это в конце концов неприемлемо.
Для такого демократического государства, как Израиль, сегодняшняя ситуация означает двойную красную линию.
Какие у Вас прогнозы относительно урегулирования этой ситуации?
В краткосрочной перспективе, то есть до избрания нового президента США, я пессимист. Если будет избран Трамп, это станет катастрофой. Что касается Джо Байдена, то в случае избрания он вступит в должность в конце января. Представляете, этот вопрос станет для него приоритетным в конце января! А до этого США будут парализованы. Это во-первых. Во-вторых, г-н Путин занимает выжидательную позицию. В-третьих, несогласие внутри Евросоюза и отсутствие у него весомой позиции. И наконец в-четвертых, одна из воюющих в регионе сторон не заинтересована в прекращении огня.
Что касается среднесрочной и долгосрочной перспектив, то единственная возможность, которую я могу представить и о которой говорю на протяжении нескольких лет состоит в следующем. В ответ на окончательный отказ Азербайджана от Карабаха, то есть в ответ на воссоединение Армении и Карабаха, включая Лачинский коридор, Азербайджану будет предоставлена возможность иметь автономный коридор. Не независимый, а автономный коридор на юге Мегринского коридора, вдоль реки Аракс, чтобы Азербайджан мог установить прямую связь с Нахиджеваном, западным Азербайджаном. Еще раз подчеркну: речь идет об автономном коридоре, который останется под контролем армянских властей. Но я не уверен, можно ли реализовать этот вариант. И я не уверен, что Азербайджан согласится на него. Мне кажется, Армения проявит больше готовности к рассмотрению этого варианта. Так что в краткосрочной перспективе этот конфликт, к сожалению, неразрешим.
Власти Армении призвали зарубежные государства признать независимость Карабаха и его право на самоопределение. Это реально?
Нет. Я не верю в это по двум причинам. Первая касается торговых отношений с Турцией и Азербайджаном. Те государства, которые медлят с признанием Геноцида армян или не делают этого из-за возможного противодействия Турции, не признают Карабах, это однозначно. И таких стран довольно много. Вторая и более важная причина состоит в том, что страны, которые, подобно Франции, очень дружественно относятся к Армении, все-таки не захотят признать сепаратизм или право на самоопределение самопровозглашенного государства, которое в соответствии с международным правом принадлежит другому государству. Даже если я считаю, что с точки зрения международного права у карабахцев есть реальный правовой аргумент. Я имею в виду насильственное присоединение в составе СССР, хотя Карабах всегда был населен армянами, о чем знают все. Однако этот аргумент не столь весом, как священный аргумент суверенитета государств, согласно которому государства имеют исключительное право на всю свою территорию. Этот подход можно было бы изменить, если б в Карабахе был организован референдум по вопросу независимости под международным контролем. Не могу утверждать, что это полностью изменило бы ситуацию, но во всяком случае позволило бы добиться определенных подвижек.
Но, к сожалению, в настоящий момент в краткосрочной перспективе я абсолютно не верю, что какое-либо государство признает независимость Карабаха.
И в заключение что Вы можете сказать о том, как долго продлится война? Будет ли она продолжительной?
К сожалению, я считаю, что это война на истощение. Даже если Азербайджан не сможет победить (в любом случае это мое мнение, возможно я ошибаюсь, хотя надеюсь, что не ошибаюсь), он не сможет прорвать фронт обороны, разгромить карабахские силы и отбросить армян к Мегринскому коридору. У меня нет впечатления, что Азербайджан имеет такую возможность. Но если такой возможности у него нет, то опасность будет заключаться в том, что война может идти на истощение. Не надо забывать, что в этой ситуации Азербайджан с экономической, финансовой и демографической точек зрения обладает большими ресурсами. Это не значит, что успех для него обеспечен. Но это значит, что средств у него гораздо больше, и есть опасность, что армянская сторона раньше выбьется из сил. Так что я, к сожалению, считаю, что это будет война на истощение.