Ֆրանսիայի կառավարությունը կլուծարի «Գորշ գայլեր» թուրքական ծայրահեղ ազգայնական շարժումը
Չորեքշաբթի՝ նոյեմբերի 4-ին Ֆրանսիայի կառավարությունը կհայտարարի «Գորշ գայլեր» թուրքական ծայրահեղ ազգայնական շարժման լուծարման մասին նախարարների խորհրդի նիստի ժամանակ։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 2-ին, «Ֆրանսպրես»-ի հաղորդմամբ, հայտնել է Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Ջերալդ Դարմանինը ԱԺ իրավական հանձնաժողովի առաջ։ «Խոսքն առանձնահատուկ ագրեսիվ խմբավորման մասին է, եթե չասեմ ավելին»,-ասել է Ջերալդ Դարմանինը, որի հայտարարությունն ընկալվում է Ֆրանսիայում մուսուլմանների նկատմամբ վերաբերմունքի առնչությամբ ֆրանս-թուրքական դիվանագիտական խիստ լարված հարաբերությունների համատեքստում։
«Ֆիգարո» պարբերականը հիշեցնում է, որ «Գորշ գայլեր» խումբը մատնացույց արվեց հատկապես Լիոնի մերձակայքում նախորդ շաբաթ թուրքական և հայկական համայնքների միջեւ ծեծկռտուքից հետո:
Անցած չորեքշաբթի հասարակական կարգը պահպանող ուժերը միջամտել էին Լիոնում, որը հայկական սփյուռքի կենտրոնատեղիներից է՝ կանխելու թուրքական համայնքի 250-հոգանոց անդամների հարձակումը հայերի վրա։ «Գորշ գայլերի» այդ անդամների նկատմամբ վարչական տուգանքներ են կիրառվել։
Նույն օրն առավոտյան բախում էր տեղի ունեցել A7 ավտոմայրուղու մոտ, որի հետեւանքով չորս մարդ էր վիրավորվել, մեկը՝ ծանր։
Շաբաթ գիշեր լույս կիրակի «Գորշ գայլեր» անվանումը դաջվել էր նաեւ Լիոնում ցեղասպանության զոհերի հուշարձանին։.
Ֆրանսիական պարբերականը գրում է, որ «Գորշ գայլերը» հայտնի է որպես Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ սերտ կապեր ունեցող ծայրահեղ ազգայնական խմբավորում։
Խորհրդարանում իր ելույթի ժամանակ ՆԳ նախարար Դարմանինը միաժամանակ մատնանշել է, որ Ֆրանսիայում իսլամաֆոբիայի դեմ կոլեկտիվի (CCIF) լուծարման հարցը, որի մասին հայտարարվել էր քոլեջի ուսուցիչ Սեմյուել Պատիի սպանությունից հետո՝ հոկտեմբերի 16-ին, կքննվի 15 օրից:
Լուսանկարում՝ Ֆրանսիայի ՆԳ նախարար Ջերալդ Դարմանինը Ելիսեյան պալատում, 20-ը հոկտեմբերի, 2020, հեղ.` Լյուդովիկ Մարին/«Ֆրանսպրես»

On Wednesday, November 4, the French government will announce the banning of the Grey Wolves Turkish extremist nationalist movement at a meeting of the Council of Ministers.
French Minister of Internal Affairs Gérald Darmanin stated this today at a session of the French parliament’s Legal Committee according to Agence France-Presse.
"We are talking about a particularly aggressive group," said Darmanin, whose statement follows a worsening of French-Turkish diplomatic relations.
The newspaper Figaro notes that the Grey Wolves group was singled out after attacks against Armenians communities near Lyon last week.
Last Wednesday, law enforcement forces intervened in Lyon, where many Armenians reside, to prevent an attack by 250 members of the Turkish community on Armenians. Administrative fines were imposed on members of the Gray Wolves.
The same morning, a clash took place near the A7 highway, resulting in the injury of four people, one seriously.
The name Gray Wolves was also painted on a monument to the victims of the Armenian Genocide in Lyon on Saturday night.
The French daily writes that the Gray Wolves are known as an extremist nationalist group with close ties to Turkish President Recep Tayyip Erdogan.
In his speech to parliament, Interior Minister Darmanin also said that the disbandment of the Collective Against Islamophobia in France (CCI), which was announced after the October 16 assassination of college teacher Samuel Patty, would be discussed in two weeks.