ԱԳ նախարարը վստահեցնում է` հայ-ռուսական պայմանագրից բխող գործառույթներն իրականացվում են
Հայ-ռուսական պայմանագրային հարաբերություններից բխող անհրաժեշտ գործառույթներն իրականացվում են: Այս մասին նոյեմբերի 5-ին խորհրդարանում լրագրողներին ասաց Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը` անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նամակին՝ ուղղված ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին:
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Փաշինյանը հոկտեմբերի 31-ին, վկայակոչելով 1997 թվականի օգոստոսի 29-ին կնքված «Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին» երկկողմ պայմանագիրը, դիմել էր նախագահ Պուտինին` սկսելու անհապաղ խորհրդակցությունների շարք եւ սահմանելու աջակցության տեսակները և չափը, որ ՌԴ-ն կարող է հատկացնել Հայաստանին: ՌԴ ԱԳՆ-ից պատասխան նամակով հաստատել էին դաշնակցային պարտավորությունները Հայաստանի հանդեպ և հայտնել, որ անհրաժեշտ օգնություն կտրամադրեն, եթե ռազմական գործողությունները տեղափոխվեն Հայաստանի տարածք:
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսի խմբի համանախագահ երկրների գործադրած ջանքերին հրադադար հաստատելու ուղղությամբ` նախարար Մնացականյանը կարևորեց վերջիններիս գործադրած ներուժը` ընդգծելով, որ երեք անգամ էլ Հայաստանը լրջագույնս ներգրավվել է և ապահովել իր համաձայնությունը, սակայն բոլոր դեպքերում էլ Ադրբեջանը խախտել է այդ համաձայնությունը:
«Որովհետև երեք անգամ էլ հավանաբար ուղղորդվել է այլ դերակատարի` Թուրքիայի կողմից, և երեք անգամ ունենք իրավիճակ, երբ Ադրբեջանն անկարող է պատասխանատու և հետևողական լինել իր համաձայնությունն իրականացնելու մեջ: Դրանից չի բխում, որ մենք դադարելու ենք աշխատել զինադադար ամրագրելու ուղղությամբ, և ոչ միայն միայնակ, այլ նաև համանախագահ երկրների հետ միասին, որի հիմքում դրված են այն չորս կետերը, որոնք արտահայտված են հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության մեջ: Դրանք վերահաստատվել են նաև մյուս հանդիպումների ժամանակ»,-ասաց նախարարը:
Մնացականյանը կարևորեց շփման գծի ողջ երկայնքով վերիֆիկացիոն համակարգի ներդրման անհրաժեշտությունը` ընդգծելով, որ այդ հարցում համանախագահների վճռականությունը շատ կարևոր է:
Մնացականյանի խոսքով` այս պահի դրությամբ Փաշինյան-Ալիև հանդիպում նախատեսված չէ:
Նախարարը նաև հայտնեց, որ Հայաստանը համագործակցում է թե' ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, թե' առանձին երկրների հետ` ըստ ունեցած գործիքակազմի: Գործիքակազմը պատերազմի առաջին իսկ օրվանից օգտագործվել է և այդպես էլ շարունակվելու է:

Все необходимые функции, вытекающие из армяно-российского договора, осуществляются – министр ИД
Все необходимые функции, которые вытекают из армяно-российских договорных отношений, осуществляются. Об этом заявил сегодня в парламенте журналистам министр иностранных дел Зограб Мнацаканян, касаясь письма премьер-министра Армении Никола Пашиняна президенту РФ Владимиру Путину.
Напомним, что 31 октября Пашинян, основываясь на заключенном 29 августа 1997 года двустороннем договоре “О дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи”, обратился к Путину с просьбой немедленно начать ряд консультаций для установления видов и размеров помощи, которую РФ может оказать Армении.
В ответном письме МИД России подтвердил союзнические обязательства перед Арменией и сообщил, что необходимая помощь будет оказана, если военные действия перекинутся на территорию Армении.
Касаясь усилий стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по установлению перемирия, министр отметил важность прилагаемых ими усилий, подчеркнув, что все три раза Армения принимала серьезное участие и давала согласие, однако во всех трех случаях Азербайджан нарушал договоренность.
“Каждый раз Азербайджаном, по всей видимости, руководил другой игрок – Турция. И все три раза мы имели ситуацию, когда Азербайджан оказывался не в состоянии проявить ответственность и последовательность в соблюдении договоренности. Это не значит, что мы должны перестать работать в направлении достижения перемирия, причем не только одни, но и со странами-сопредседателями”,- сказал Зограб Мнацаканян.
Глава МИД отметил необходимость внедрения верификационной системы по всей линии соприкосновения, подчеркнув важность решительного подхода сопредседателей к этому вопросу.