Սուրեն Սարումյան. «Որոշ հատվածներում ադրբեջանական զորքին հաջողվել է զբաղեցնել նպաստավոր բնագծեր»
Վերջին 3-4 օրվա ընթացքում հակառակորդը հիմնական ջանքերը կենտրոնացրել է Շուշիի ուղղությամբ։ Ընթացել են համառ մարտեր։ Օրվա ընթացքում հակառակորդը կրկին գրոհներ է ձեռնարկել Շուշիի ուղղությամբ։ Գրոհող ստորաբաժանումները, խմբավորումները հայտնաբերվել և ենթարկվել են կրակային ներգործության՝ կրելով մեծ կորուստներ։ Այդ հատվածում հաջողվել է գերեվարել ադրբեջանցի երկու զինծառայողների։
Այս մասին Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնում տեղի ունեցած ասուլիսին հայտնեց Արցախի Պաշտպանության բանակի (ՊԲ) ներկայացուցիչ Սուրեն Սարումյանը։
Օրվա ընթացքում հակառակորդը գրոհներ է ձեռնարկել է նաև ռազմաճակատի մյուս ուղղություններով։ Ադրբեջանական զորքերին հաջողվել է որոշ հատվածներում զբաղեցնել նպաստավոր բնագծեր։ Օրվա ընթացքում ոչնչացվել է ադրբեջանական 1 տանկ, 4 միավոր ավտոտեխնիկա, 8 անդօդաչու թռչող սարք:
«Ներկայումս Շուշիի ուղղությամբ մարտական գործողություները դեռևս շարունակվում են։ Մարտական գործողությունների տրամաբանությունը ենթադրում է գործողությունների զարգացում, որոշակի ժամանակահատված, որի ընթացքում տեղի են ունենում այդ գործողությունները։ Մարտական գործողությունների արդյունքների մասին կարելի է խոսել դրանց ամբողջության մեջ, երբ դրանք մոտենում են ավարտին կամ արդեն ավարտվել են։ Այս առումով ցանկանում եմ վստահեցնել մեր հայրենակիցներին, որ մարտական գործողությունների աշխարհագրությունը ենթադրում է նաև գաղտնիության որոշակի նկատառումներ։ Այս իսկ պատճառով երբեմն նպատակահարմար չէ խոսել նույնիսկ տարածքային ձեռքբերումների մասին»,-նշեց ՊՆ ներկայացուցիչը։
Սուրեն Սարումյանն ընդգծեց՝ Արցախի տարածքում կատարվող գործողությունները հակառակորդին չեն ներվելու, իսկ զորքի տրամադրությունը մարտական է։
ՊԲ ներկայացուցիչը, անդրադառնալով ժամեր առաջ խոցված ռուսական Մի-24 ուղղաթիռին, նշեց՝ ուղղաթիռը կատարել է թռիչք՝ ուղեկցելով ռուսական բազայի ավտոշարասյանը և խոցվել է Նախիջևանի կողմից արձակված հրթիռից։

На некоторых участках ВС Азербайджана удалось занять благоприятные рубежи – Сурен Сарумян
Последние 3-4 дня противник сосредоточил свои основные силы в направлении Шуши. Здесь шли упорные бои. В течение дня противник вновь предпринял атаку на Шуши. Атаковавшие подразделения и группировки была обнаружены и подверглись огневому воздействию, в результате чего понесли большие потери. На этом участке удалось взять в плен двух азербайджанских военнослужащих. Об этом сообщил на сегодняшнем брифинге в Едином армянском информцентре представитель Армии обороны Арцаха Сурен Сарумян.
В течение дня противник предпринял атаки и на других направлениях фронта. На некоторых участках азербайджанским войскам удалось занять благоприятные рубежи. В течение дня были уничтожены 1 танк, 4 единицы автотехники, 8 беспилотников.
“В настоящее время боевые действия в направлении Шуши продолжаются. Логика боевых действий предполагает их развитие и определенный период, в ходе которого они происходят. О результатах боевых действий можно говорить в их совокупности, когда они близятся к завершению или уже завершены. В этом плане хочу заверить наших соотечественников, что география боевых действий предполагает также определенные соображения секретности. И по этой причине иногда нецелесообразно говорить даже о территориальных приобретениях”,- сказал представитель АО.
Сурен Сарумян подчеркнул, что не простят противнику те действия, которые происходят на территории Арцаха. Что касается настроения войска, то оно боевое.
Касаясь сбитого несколько часов назад российского вертолета Ми-24, представитель АО отметил, что вертолет сопровождал автоколонну российской базы и были сбит ракетой, выпущенной с территории Нахиджевана.