Սուրեն Սարումյան. «Որոշ հատվածներում ադրբեջանական զորքին հաջողվել է զբաղեցնել նպաստավոր բնագծեր»
Վերջին 3-4 օրվա ընթացքում հակառակորդը հիմնական ջանքերը կենտրոնացրել է Շուշիի ուղղությամբ։ Ընթացել են համառ մարտեր։ Օրվա ընթացքում հակառակորդը կրկին գրոհներ է ձեռնարկել Շուշիի ուղղությամբ։ Գրոհող ստորաբաժանումները, խմբավորումները հայտնաբերվել և ենթարկվել են կրակային ներգործության՝ կրելով մեծ կորուստներ։ Այդ հատվածում հաջողվել է գերեվարել ադրբեջանցի երկու զինծառայողների։
Այս մասին Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնում տեղի ունեցած ասուլիսին հայտնեց Արցախի Պաշտպանության բանակի (ՊԲ) ներկայացուցիչ Սուրեն Սարումյանը։
Օրվա ընթացքում հակառակորդը գրոհներ է ձեռնարկել է նաև ռազմաճակատի մյուս ուղղություններով։ Ադրբեջանական զորքերին հաջողվել է որոշ հատվածներում զբաղեցնել նպաստավոր բնագծեր։ Օրվա ընթացքում ոչնչացվել է ադրբեջանական 1 տանկ, 4 միավոր ավտոտեխնիկա, 8 անդօդաչու թռչող սարք:
«Ներկայումս Շուշիի ուղղությամբ մարտական գործողություները դեռևս շարունակվում են։ Մարտական գործողությունների տրամաբանությունը ենթադրում է գործողությունների զարգացում, որոշակի ժամանակահատված, որի ընթացքում տեղի են ունենում այդ գործողությունները։ Մարտական գործողությունների արդյունքների մասին կարելի է խոսել դրանց ամբողջության մեջ, երբ դրանք մոտենում են ավարտին կամ արդեն ավարտվել են։ Այս առումով ցանկանում եմ վստահեցնել մեր հայրենակիցներին, որ մարտական գործողությունների աշխարհագրությունը ենթադրում է նաև գաղտնիության որոշակի նկատառումներ։ Այս իսկ պատճառով երբեմն նպատակահարմար չէ խոսել նույնիսկ տարածքային ձեռքբերումների մասին»,-նշեց ՊՆ ներկայացուցիչը։
Սուրեն Սարումյանն ընդգծեց՝ Արցախի տարածքում կատարվող գործողությունները հակառակորդին չեն ներվելու, իսկ զորքի տրամադրությունը մարտական է։
ՊԲ ներկայացուցիչը, անդրադառնալով ժամեր առաջ խոցված ռուսական Մի-24 ուղղաթիռին, նշեց՝ ուղղաթիռը կատարել է թռիչք՝ ուղեկցելով ռուսական բազայի ավտոշարասյանը և խոցվել է Նախիջևանի կողմից արձակված հրթիռից։

Artsakh Defense Army Representative Suren Sarumyan, summarizing events today on the battlefield, reports that intense fighting continues in and around Shushi, urging people to wait for specifics once the battles are concluded.
He reports that Azerbaijani forces suffered “great losses” and that two Azerbaijani soldiers were captured.
Sarumyan says that Azerbaijani forces were active along other sections of the frontline, but that Armenian forces achieved some tactical advantage. He gave no specifics.
Arguing that some information cannot be published due to “military secrecy”, Sarumyan said that officials have nothing to hide from the people.
Such clarifications follow an earlier post today by Artsakh Presidential Spokesperson Vahram Poghosyan that “Armenian forces were no longer in control of Shushi.”
While confessing that Azerbaijani troops have been able to infiltrate parts of Artsakh proper, Sarumyan said Armenian forces have made tactical retreats in the flatlands in order to cement defensive positions at higher elevations.
He concluded by urging people to follow official sources regarding battlefield developments and said that the Artsakh Defense Army is capable and ready to repel all Azerbaijani offensive attempts.
Sarumyan said Azerbaijan continues to shell civilian targets as a response to its battlefield losses.