Գագիկ Ծառուկյանի ձերբակալման որոշումը ճանաչվեց ոչ իրավաչափ
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Մանվել Շահվերդյանի, քիչ առաջ բավարարեց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին ձերբակալելու որոշման դեմ նրա պաշտպանների բողոքը։ Այսինքն՝ Ծառուկյանին ձերբակալելու Հատուկ քննչական ծառայության որոշումը ճանաչվեց ոչ իրավաչափ։
Նշենք, որ Ծառուկյանը ձերբակալվել է նոյեմբերի 11-ին՝ Քրեական օրենսգրքի 225.1 հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարք կատարելու կասկածանքով, այսինքն՝ սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք կազմակերպելը և անցկացնելը։ Նա կասկածանքի վերաբերյալ դիրքորոշում է հայտնել, որ քաղաքական հետապնդման է ենթարկվում։
Նոյեմբերի 11-ին Հայաստանի 17 կուսակցություն համատեղ հանրահավաք են նախաձեռնել Ազատության հրապարակում։ Վերջիններս իրենց բողոքն են արտահայտում Արցախում սեպտեմբերի 27-ից սկսված պատերազմը դադարեցնելու վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրած հայտարարության վերաբերյալ և պահանջում են Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը: Հանրահավաքը նախաձեռնողներից ոմանք, որոնց թվում՝ Գագիկ Ծառուկյանը նույն օրը ձերբակալվել են։

Решение о задержании Гагика Царукяна признано неправомерным
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Манвела Шахвердяна удовлетворил жалобу адвокатов лидера партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна на его задержание. Это означает, что решение Специальной следственной службы о задержании Царукяна суд признал неправомерным.
Отметим, что председатель “Процветающей Армении” Гагик Царукян был задержан по подозрению в организации и проведении собрания в нарушение установленного порядка. Сам Царукян заявил, что подвергается политическому гонению.
11 ноября 17 партий Армении инициировали митинг на площади Свободы, на котором выразили протест против подписания премьер-министром Николом Пашиняном заявления о прекращении начавшейся 27 сентября войны в Арцахе и требовали его отставки.