«Պահանջում ենք Հադրութի դեօկուպացիան». հադրութցիների ակցիան ՄԱԿ-ի և ԵԽ-ի գրասենյակների առջև
Արդեն երկրորդ օրն է, ինչ հադրութցիները մի շարք ակցիաներ են իրականացնում դեսպանատների և միջազգային կազմակերպությունների առջև՝ պահանջելով վերադարձնել Հադրութի շրջանն ամբողջությամբ:
Երեկ՝ նոյեմբերի 13-ին, հադրութցիներն այցելել էին Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի դեսպանատներ:
Հադրութի բնակիչներն այսօր էլ ակցիա իրականացրին ՄԱԿ-ի և ԵԽ-ի գրասենյակների առջև: Մինչ ակցիաներ իրականացնելը՝ նրանք բաց նամակով դիմել էին նաև Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին նույն պահանջով:
Ակցիայի մասնակից Մերի Դավթյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ հադրութցիները հավաքվել են իրենց ձայնը լսելի դարձնելու և Հադրութի նկատմամբ այս ագրեսիան չեզոքացնելու համար:
«Պիտի ընդունենք, որ հերթական արցախյան պատերազմն ավարտվեց ամենադաժան ու անհասկանալի ձևով: Հադրութը, իսկապես, շատ կարևոր քաղաքակրթական հանգույց է: Այնտեղ բազմաթիվ քրիստոնեական հուշարձաններ կան, և Ազոխի հնավայրը նույնպես գտնվում է Հադրութում, և այն թողնել թշնամու ագրեսիայի տակ, պարզապես աններելի է: Հադրութցիները ուզում են վերադառնալ Հադրութ»,- ասաց Մերին:
ՄԱԿ-ի գրասենյակից մի քանի հադրութցի կնոջ հետ զրուցեց գրասենյակի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը: Վերջինս տեղեկացրեց, որ չունեն մանդատ արցախյան հիմնախնդրով զբաղվելու, բայց խոստացավ գլխավոր քարտուղարին հասցնել հադրութցիների պահաջը հատուկ կարգավիճակի կամ հումանիտար ծրագրերի իմաստով:
Ակցիայի մասնակից Մերին ասաց՝ Շարփն իրենց հայտնել է, որ եթե երկու կողմն էլ դիմեն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, խնդրի կարգավորմանը իրենց անմիջական մասնակցության համար, պատրաստ են աջակցելու:

“Требуем деоккупации Гадрута”: гадрутцы провели акцию протеста перед офисами ООН и СЕ
Уже второй день жители Гадрута проводят акции перед посольствами и офисами международных организаций, требуя вернуть весь Гадрутский район.
Вчера, 13 ноября, гадрутцы посетили посольства Франции, России и США.
Сегодня они провели акции перед офисами ООН и Совета Европы. До начала акции жители Гадрутского района обратились с тем же требованием к президенту Арцаха Араику Арутюняну.
Участница акции Мери Давтян заявила журналистам, что гадрутцы решили поднять свой голос протеста и нейтрализовать агрессию в отношении Гадрута.
“Нужно признать, что очередная арцахская война завершилась самым жестоким и непонятным образом. Гадрут действительно является важным цивилизационным узлом. Там имеются многочисленные христианские памятники, древняя Азохская пещера, и подвергать все это опасности агрессии врага, непростительно. Гадрутцы хотят вернуться в Гадрут”,- сказала Мери.
Постоянный координатор офиса ООН Шомби Шарп побеседовал с несколькими гадрутскими женщинами, отметив, что у них нет мандата заниматься арцахской проблемой. Вместе с тем г-н Шарп пообещал довести до сведения генсека ООН требование гадрутцев о придании Гадруту особого статуса или осуществлении гуманитарных программ.
По словам Мери, Шомби Шарп сказал, что если обе стороны обратятся в Совет безопасности ООН для непосредственного участия организации в урегулировании проблемы, то они готовы помочь.