Հադրութցիները 4 պահանջից բաղկացած նամակ փոխանցեցին նախագահ Սարգսյանին
Հադրութի շրջանի բնակիչներն այսօր՝ նոյեմբերի 16-ին, ակցիա իրականացրին Բաղրամյան 26-ում։ Շարժվելով նախագահի նստավայր՝ հադրութցիները վանկարկում էին «Պահանջում ենք Հադրութի դեօկուպացիան», «Հադրութը պատմական Դիզակն է», «Հադրութն Արցախ է», «Վերադարձրեք մեր տները»։
Մինչ այդ, Հադրութի բնակիչները բաց նամակով դիմել էին Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին և ակցիաներ էին իրականացրել Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի դեսպանատների մոտ, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի և ԵԽ-ի գրասենյակների առջև։
Ակցիայի մասնակից Երազիկ Ավանեսյանը լրագրողներին ներկայացրեց նամակի բովանդակությունը, որը պատրաստվում են փոխանցել Արմեն Սարգսյանին։
Նամակում հադրութցիները, դիմելով նախագահին՝ որպես համայն հայության միասնականության խորհրդանիշ, բարձրաձայնում էին Հադրութի շրջանի հազարավոր քաղաքացիների գոյապահպանման հարցը։
«Նոյեմբերի 10-ին ստորագրվեց ամոթալի մի հայտարարություն, որն իր էությամբ վտանգում է Արցախի ողջ բնակչության գոյությունը՝ նախատեսելով անորոշ ներկա և ապագա նրանցից յուրաքանչյուրի համար»,- նշված էր նամակում։
Հադրութցիների պահանջը բաղկացած է 4 կետից։
Առաջին կետով նրանք պահանջում են քննության առնել Հադրութի շրջանի դեօկուպացիան։
Երկրորդով՝ գործադրել բոլոր ջանքերը, որպեսզի Հադրութի և հարակից բոլոր խնդիրները ներառվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցային օրակարգում՝ բոլոր համանախագահողների մասնակցությամբ։
Երրորդ կետով պահանջում են իրավական հարթություն տեղափոխել հադրութցի տեղահանվածների խնդիրը, որպեսզի կարողանան նաև փոխհատուցման հարց լուծել։
Չորրորդ կետով՝ ձեռնարկել հնարավոր բոլոր միջոցները, որպեսզի Հադրութի պատմամշակութային արժեքներն ունեցող հուշարձանները պահպանվեն։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունեց մի քանի հադրութցի կանանց։ Նախագահը նրանց խոստացել է օժանդակել հումանիտար ծրագրերով։
Հադրութի բնակիչները նշեցին, որ պատրաստվում են հավաքագրել այն փաստաթղթերը, որոնք պատմում են Հադրութի մշակութային ժառանգության մասին, որպեսզի ներկայացնեն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ այդ ժառանգությունները պահպանելու նպատակով։

Гадрутцы передали президенту Армении письмо, содержащее четыре требования
Жители Гадрутского района провели сегодня, 16 ноября, акцию перед резиденцией президента Армении. В ходе акции они скандировали: “Требуем деоккупации Гадрута”, “Гадрут – это исторический Дизак”, “Гадрут – это Арцах”, “Верните наши дома”.
Ранее гадрутцы обратились с открытым письмом к президенту Арцаха Араику Арутюняну, провели акции перед посольствами Франции, России, США, а также офисами ООН и Совета Европы.
Участница акции Еразик Аванесян ознакомила журналистов с содержанием письма, которое они собираются передать президенту Армении Армену Саргсяну.
В письме, в частности, поднят вопрос обеспечения существования тысяч жителей Гадрутского района.
“10 ноября было подписано позорное заявление, которое ставит под угрозу существование всего населения Арцаха и которое предусматривает для жителей Гадрута неопределенное настоящее и неопределенное будущее”,- говорится в письме.
В нем изложены четыре требования. Первым пунктом гадрутцы требуют рассмотреть вопрос деоккупации Гадрутского района, вторым пунктом – приложить максимальные усилия, чтобы все проблемы, связанные с Гадрутом, были включены в переговорную повестку Минской группы ОБСЕ с участием всех сопредседателей, третьим пунктом – перевести в правовую плоскость вопрос перемещенных жителей Гадрута, что позволит решить также вопрос компенсации, четвертым пунктом – принять все возможные меры к сохранению имеющих культурно-историческую ценность памятников Гадрута.
Президент Армен Саргсян принял нескольких участниц акции, которым пообещал оказать помощь в вопросе осуществления гуманитарных программ.
Гадрутцы сказали, что намерены собрать все документы, свидетельствующие о культурном наследии Гадрута, для их передачи в ЮНЕСКО с целью сохранения этого наследия.