Համահայկական հիմնադրամի գումարների մի մասը արդեն ծախսվել է. խորհրդարանում հարցուպատասխան էր
Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանն այսօր` նոյեմբերի 18-ին, տևեց 30 րոպե: Սա Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետության օրոք առաջին հարցուպատասխանն էր, երբ հարց ուղղողների թիվը նույնիսկ մեկ տասնյակի չէր հասնում: Տեղեկացնենք նաև, որ ընդդիմությունը հարցուպատասխանին ներկա չէր: Կառավարությունը ներկայացված էր ամբողջական կազմով:
Անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեց այսօր հրապարակված ճանապարհային քարտեզից` հարցնելով, թե սպասելի՞ են արդյոք արտահերթ ընտրությունները:
«Այս պահին ավելացնելու ոչինչ չունեմ: Նաև կարող եմ ասել, որ մեզ համար առաջնահերթություն է ժողովրդավարական կայունությունը, անվտանգությունը և երաշխավորությունը, այսինքն այն, որ իշխանություն ձևավորելու ժողովրդի հնարավորությանը և իրավունքին ոչինչ չի սպառնում»,- պատասխանեց Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետի խոսքով` վեց ամիս անց կառավարությունը կամփոփի կատարված աշխատանքները, և ըստ այդմ՝ կորոշի հետագա անելիքները:
Փաշինյանը վստահեցրեց` Հայաստանում չի կարող որևէ կառավարություն գոյություն ունենալ` առանց ժողովրդի թույլտվության: Խոսելով կառավարության կազմի փոփոխությունների մասին` Փաշինյանն ասաց այժմ քննարկումների շրջան է, երբ որոշումները կայացվեն, դրանք կհրապարակվեն:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք հավանակա՞ն է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագությանը ներգրավել բանակցություններում:
Վարչապետ Փաշինյանն արձագանքեց` այդ հարցը ևս ներառված է ճանապարհային քարտեզում:
Նույն խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը հետաքրքրվեց ռազմական գործողություններին ներգրավված զինծառայողների արձակուրդների մասին: Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն արձագանքեց` քանի որ այժմ զինված ուժերի վերաբաշխումներ, վերատեղակայումներ են, ուստի թե՛ զորահավաքային ռեսուրսի, թե՛ ժամկետային զինծառայողների արձակուրդների վերաբերյալ տեղեկատվությունը կտարամադրվի դեկտեմբերի 1-ից հետո:
Նախկին «իմքայլական», այժմ անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը հետաքրքրվեց Սոթքի ոսկու հանքի շահագործումի մասին, թե ինչ է լինելու վերջինիս ճակատագիրը` հիշեցնելով, որ հանքավայրի մի մասը Քարվաճառի հատվածում էր: Կառավարությունը հորդորեց հարցը գրավոր ուղղել:
«Իմ քայլը» քայլը խմբակցության պատգամավոր Արթուր Մանուկյանը հետաքրքրվեց «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի դրահամավաքի մասին` ասելով, որ քաղաքացիները հետաքրքրվում են, թե արդյոք նպատակայի՞ն է գումարը ծախսվել:
Հարցին պատասխանեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը` ասելով, որ հիմնադրամի գումարների մի մասը ծախսվել է, մյուս մասն էլ նվիրաբերվել է Կառավարությանը, որպեսզի ծախսերը ճիշտ կոնսոլիդացվեն: Փոխվարչապետի խոսքով` հիմնադրամն առաջիկայում մանրամասն հաշվետվություն կներկայացնի:
Պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանը հետաքրքրվեց անհետ կորածների մասին` ասելով, որ մինչ նրանք պաշտոնապես ճանաչվեն անհետ կորած, վերջիններիս ընտանիքները կունենան սոցիալական խնդիրներ:
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հիշեցրեց, որ ՊՆ-ում ստեղծված է հանձնաժողով, որը համագործակցում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, ինչպես նաև ՌԴ խաղաղապահ ուժերի համապատասխան ներկայացուցիչների հետ: Տոնոյանը նաև հայտնեց, որ ճշտումների արդյունքում բազմաթիվ անհետ կորած համարվող զինծառայողներ հայտնաբերվել են: Նախարարը վստահեցրեց` ամեն ինչ արվում է, որ կորուստներ ունեցած ընտանիքները հնարավորինս արագ պետական աջակցություն ստանան:
Պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանը հետաքրքրվեց վիրավոր զինծառայողների վերականգնողական առողջության խնդրի մասին: Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն արձագանքեց` այդ հարցում անելիքներ շատ կան, թե՛ եղածը արդիականացնելու, թե՛ նոր վերականգնողական կենտրոն հիմնելու համար: Ըստ նախարարի` նախնական հաշվարկներով շուրջ 250 մահճակալ ունեցող նման կենտրոնի ստեղծման կարիք կա:
Վիկտոր Ենգիբարյանն էլ հետաքրքրվեց կապիտալ շինարարության անկումի մասին` ասելով, որ պատերազմն իր ազդեցությունն է ունեցել տեմպի նվազման վրա: Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը համաձայնեց, որ պատերազմի առաջին տասնօրյակում շինարարության տեմպերը նվազել են, սակայն հնարավոր է եղել շինարարությունը շարունակել այն հատվածներում, որոնք ինտենսիվ չէին եղել երթևեկության ապահովման համար: Նախարարի խոսքով` այժմ ևս այդ աշխատանքները շարունակվում են:

Часть средств Общеармянского фонда передана правительству: в парламенте состоялся Правительственный час
Сегодня Правительственный час в Национальном Собрании длился 30 минут. Впервые за весь период премьерства Никола Пашиняна число адресованных правительству вопросов не достигло одного десятка. Отметим, что оппозиция не присутствовала в зале заседаний.
Независимый депутат Арман Бабаджанян, касаясь представленной сегодня премьером дорожной карты планов правительства, поинтересовался, ожидаются ли внеочередные выборы.
“На данный момент мне нечего добавить, Могу также сказать, что для нас приоритетное значение имеют демократическая стабильность, безопасность и гарантированность. То есть все то, что обеспечит возможность и право народа на формирование власти”,- ответил Н.Пашинян. По словам премьера, через шесть месяцев правительство подведет итоги своей деятельности, и исходя из этого будут определены дальнейшие планы.
Пашинян заверил, что в Армении ни одно правительство не может существовать без согласия народа. Говоря о составе кабмина, премьер отметил, что идут обсуждения, и после принятия решений они будут опубликованы.
Депутат фракции “Мой шаг” Ованнес Игитян поинтересовался, существует ли вероятность вовлечения в переговоры Минской группы ОБСЕ. Премьер ответил, что этот вопрос тоже включен в дорожную карту.
Депутата Армена Хачатряна интересовал вопрос отпуска участвовавших в военных действиях военнослужащих. Министр обороны Давид Тоноян пояснил, что в настоящее время осуществляются процессы перераспределения и передислокации вооруженных сил, в связи с чем сведения о мобилизационном ресурсе и сроках отпусков военнослужащих будут предоставлены после 1 декабря.
Вышедшая из фракции “Мой шаг” депутат Тагуи Товмасян поинтересовалась судьбой Соткского золотоносного рудника, напомнив о том, что часть рудника находится на территории Карвачара. Правительство предложило представить письменный запрос.
Депутат Артур Манукян отметил, что граждан интересует, используются ли по назначению суммы, поступившие в Общеармянский фонд “Айастан”. Вице-премьер сообщил, что в ближайшее время будет представлен подробный отчет об использовании собранных средств.
Назели Багдасарян затронула проблему без вести пропавших, отметив, что пока статус этих лиц будет официально признан, их семьи будут испытывать социальные трудности.
Министр обороны напомнил, что в возглавляемом им ведомстве создана комиссия, которая сотрудничает с Международным Комитетом Красного Креста, соответствующими представителями миротворческих сил РФ. Тоноян также сообщил, что в результате уточнений нашлись многие военнослужащие, которые считались без вести пропавшими. Министр заверил, что делается все возможное, чтобы имевшие потери семьи максимально быстро начали получать государственную помощь.
Депутат Амазасп Даниелян поинтересовался восстановлением здоровья раненых военнослужащих. Министр здравоохранения Арсен Торосян сообщил, что в этом направлении еще многое предстоит сделать как в плане модернизации действующего реабилитационного центра, так и в плане создания нового. По предварительным расчетам, необходим новый центр на 250 коек.
Депутат Виктор Енгибарян коснулся спада в сфере капитального строительства, отметив, что война привела к снижению темпов строительных работ.
Министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян согласился с тем, что за первые десять дней войны темпы строительства упали, но вместе с тем отметил, что на отдельных участках работы удалось продолжить, и они ведутся и сегодня.