Վլադիմիր Պուտին․ «Վստահեցնում եմ, որ Հայաստանը իրեն լքված և մոռացված չի զգացել»
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Россия 1-ին տված հարցազրույցում մեկնաբանել է Լեռնային Ղարաբաղի տարածքային պատկանելիության հարցը։
«Հայաստանը չի ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունն ու ինքնիշխանությունը։ Դա նշանակել է, որ միջազգային իրավունքի տեսանկյունից և՛ Լեռնային Ղարաբաղը, և՛ հարակից բոլոր շրջանները համարվել են և համարվում են Ադրբեջանական Հանրապետության անբաժանելի մասերը»,- ասել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը։
Հայաստանի ցուցաբերված աջակցության վերաբերյալ հարցին Վլադիմիր Պուտինը պատասխանել է, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամակցային պայմանները չեն պարտավորեցրել Ռուսաստանին միջամտել ռազմական հակամարտությանը։
«ՀԱՊԿ-ի պայմանագիրը նախատեսում է փոխադարձ օգնություն կազմակերպության անդամ երկրի դեմ ագրեսիայի դեպքում։ Հայաստանի Հանրապետության վրա ոչ ոք չի հարձակվել, և դա մեզ ոչ մի իրավունք չի տվել ուղիղ մասնակցություն ունենալ մարտական գործողություններին»,- նշել է Վլադիմիր Պուտինը։
Միևնույն ժամանակ ՌԴ նախագահը շեշտել է, որ Մոսկվան ամբողջությամբ կատարել է իր պարտավորությունները Հայաստանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության շրջանակներում։
«Վստահեցնում եմ, որ Հայաստանը իրեն լքված և մոռացված չի զգացել։ Եվ Ռուսաստանը ամեն ինչ արել է, որ դա տեղի չունենա»,- Россия 1-ին տված հարցազրույցում ասել է Պուտինը։

Putin: Armenia Never Recognized the Independence of Nagorno Karabakh
In an interview with Russia 1 TV, Russian President Vladimir Putin commented on the territorial affiliation of Nagorno Karabakh.
"Armenia did not recognize the independence and sovereignty of Nagorno Karabakh. This meant that from the point of view of international law, Nagorno Karabakh and all the adjacent regions were considered inseparable parts of the Republic of Azerbaijan,” Putin said according to an article published today in RIA Novosti.
Asked about Armenia's support, Putin said that the terms of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) membership did not oblige Russia to intervene in the military conflict.
"The CSTO agreement envisages mutual assistance in case of aggression against a member state of the organization. "No one has attacked the Republic of Armenia, it has not given us any right to take a direct part in the hostilities," said Vladimir Putin.
At the same time, Putin stressed that Moscow has completely fulfilled its obligations within the framework of military-technical cooperation with Armenia.
"I assure you that Armenia has not felt abandoned or forgotten. And Russia has done everything possible to prevent this from happening," Putin said in the interview.