ԱԺ խորհուրդը քննում է Գագիկ Ծառուկյանի լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ ՍԴ դիմելու հարցը
Ազգային ժողովի խորհուրդը դռնփակ նիստում քննարկում է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու հարցը:
Նման որոշման համար հիմք է հանդիսացել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի այս տարվա հոկտեմբերի 26-ի «Ազգային ժողովի պատգամավորի կողմից անհամատեղելիության պահանջների խախտման մասին» 03/2020 եզրակացությունը:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 16-ին ԱԺ խորհուրդն այս օրակարգով նիստ էր հրավիրել, սակայն Գագիկ Ծառուկյանը նիստին ներկա չէր: ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն` պատգամավորի ներկայությունը պարտադիր է նման հարցի քննարկմանը, սակայն նույն հարցով երկրորդ նիստին խորհուրդը կարող է այդ հարցը քննարկել առանց վերջինիս: Հավանություն ստանալու դեպքում որոշումը կուղարկվի ՍԴ: ԱԺ խորհրդի կազմում են ԱԺ նախագահությունը, մշտական հանձնաժողովների նախագահները, խմբակցությունների ղեկավարները:
Նիստին ներկա է նաև Գագիկ Ծառուկյանի փաստաբանական խմբի անդամ Էմին Խաչատրյանը, Գագիկ Ծառուկյանը, սակայն, չի եկել:
Հիշեցնենք նաև, որ Գագիկ Ծառուկյանը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 154.2 հոդվածի՝ ընտրողներին կաշառք տալու, կաշառք ստանալու, ընտրությունների ժամանակ բարեգործության արգելքի խախտումը կամ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով:
Հունիսի 16-ին Ազգային ժողովը որոշել է նրան զրկել պատգամավորական անձեռնմխելիությունից, ինչպես նաև համաձայնության տվել նրան ազատությունից զրկելու վերաբերյալ, որից հետո Ծառուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել ու կալանքի միջնորդություն ներկայացվել դատարան։ Սեպտեմբերի 25-ին դատարանը որոշել է կալանավորել Ծառուկյանին, հոկտեմբերի 22-ին ազատ է արձակվել 100 միլիոն դրամ գրավի դիմաց:

Совет НС обсуждает вопрос лишения депутатской неприкосновенности Гагика Царукяна
Совет Национального Собрани я на закрытом заседании обсуждает вопрос обращения в Конституционный суд с целью лишения депутатских полномочий руководителя фракции “Процветающая Армения” Гагика Царукяна.
Основанием для такого решения послужило заключение “О нарушении депутатом Национального Собрания требований несовместимости”, утвержденное 26 октября Комиссией по предупреждению коррупции
Напомним, что первое заседание по этой повестке было созвано советом НС 16 ноября, однако Г.Царукян на нем не присутствовал. Согласно Регламенту НС, при обсуждении таких вопросов присутствие депутата обязательно. Вместе с тем совет может созвать второе заседание, на котором данный вопрос может рассматриваться без участия депутата. В случае одобрения решения оно будет направлено в Конституционный суд.
В состав совета НС входят члены президиума, председатели постоянных комиссий, руководители фракций.
На заседании присутствовал один из адвокатов Царукяна Эмин Хачатрян.
Напомним, что Гагик Царукян обвиняется в раздаче взяток избирателям, получении взятки, нарушении запрета на благотворительность в ходе выборов, препятствовании свободному волеизъявлению избирателей.
16 июня Национальное Собрание приняло решение лишить Царукяна депутатской неприкосновенности, а также дало согласие на лишение его свободы. После этого Царукяну было предъявлено обвинение, а в суд представлено ходатайство о его аресте.
25 сентября суд постановил взять под арест Гагика Царукяна, а 22 октября он был освобожден под залог в 100 млн драмов.