«Ֆրանսիան չի ճանաչում ինքնահռչակ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը». պաշտոնական Փարիզ
Ֆրանսիայի Սենատի՝ ԼՂ անկախությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին բանաձեւի ընդունումից հետո Ադրբեջանի խորհրդարանը երկրի կառավարությանն առաջարկել է պահանջել ԵԱՀԿ-ից` հետ կանչել Ֆրանսիային Մինսկի խմբի համանախագահների կազմից։ Արձագանքելով Ադրբեջանից հնչող այս հայտարարություններին՝ պաշտոնական Փարիզը, ի դեմս պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լեմուանի, որը նոյեմբերի 25-ին Սենատում մասնակցում էր բանաձեւի նախագծի քննարկմանը, եւս մեկ անգամ հիշեցրել է Ֆրանսիայի կառավարության դիրքորոշումն այս հարցում՝ Ֆրանսիան չի ճանաչում ինքնահռչակ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Այս մասին հաղորդագրություն է հրապարակվել Ֆրանսիայի ԱԳՆ պաշտոնական կայքում։
«Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահություն մեր պարտականությունն է աշխատել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային լուծում գտնելու ուղղությամբ, մասնավորապես ՝ Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի հարցի շուրջ, և այս բանակցությունների արդյունքը չի կարող նախապես և միակողմանիորեն որոշված լինել: Այսօր մեր առաջնահերթությունը պետք է լինի վերջին մի քանի շաբաթների հակամարտության արդյունքում տեղահանվածների անվտանգ վերադարձի ապահովումը: Պետքարտուղարը Սենատին ուղղված իր ելույթում նշեց, որ մինչ օրս ոչ մի պետություն չի ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը:
Որպես պատասխանատու երկիր՝ հավատարիմ իր արժեքներին և խաղաղությանը նվիրվածությանը, Ֆրանսիան այս շրջանակներում վճռական է տրամադրված ՝ հասնելու հակամարտության տևական կարգավորման, տարածաշրջանի ժողովուրդների անվտանգության և արժանապատվության պահանջներով: Ֆրանսիան կշարունակի անել հնարավորը Հարավային Կովկասում իրավիճակը կայունացնելու համար: Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Ֆրանսիան կպարտավորվի առաջ շարժվել բոլոր այն չափանիշներով, որոնք դեռ պետք է բանակցվեն նոյեմբերի 9-ի հրադադարից հետո, մասնավորապես հակամարտության ընթացքում տեղակայված օտարերկրյա վարձկանների հեռացումը կամ տարածաշրջանի պատմական ու մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը»,- ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

France Says It Cannot Recognize Independence of Nagorno Karabakh Before Minsk Group Talks
It appears that the French Senate’s approval of a resolution calling on Macron’s government to recognize the independence of Nagorno Karabakh has irked many in Baku.
Following the French Senate’s November 25 vote, the Azerbaijani parliament wasted no time in calling for France’s removal from the OSCE Minsk Group Co-chairs.
French Secretary of State Jean-Baptiste Lemoyne, in turn, was forced to issue a statement that the French Senate’s resolution does not mean that France recognized the Nagorno Karabakh Republic.
A statement to this effect appeared on the French Foreign Ministry’s website.
"As the OSCE Minsk Group Co-Chairs, it is our responsibility to work for a negotiated solution to the Nagorno-Karabakh conflict, in particular the future status of Nagorno-Karabakh. The outcome of these talks cannot be unilaterally decided in advance. Our priority today must be to ensure the safe return of those displaced by the conflict of recent weeks. In his address to the Senate, the Secretary of State noted that so far, no state has recognized Nagorno Karabakh.”
The statement goes on to say that France is determined to achieve a lasting settlement of the conflict based on the security and dignity of the peoples of the region.
"As part of the Minsk Group co-chairs, France will commit itself to moving forward with all the criteria that are yet to be negotiated after the November 9 ceasefire, in particular the removal of foreign mercenaries during the conflict or the protection of the region's historical and cultural heritage."