«Ֆրանսիան չի ճանաչում ինքնահռչակ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը». պաշտոնական Փարիզ
Ֆրանսիայի Սենատի՝ ԼՂ անկախությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին բանաձեւի ընդունումից հետո Ադրբեջանի խորհրդարանը երկրի կառավարությանն առաջարկել է պահանջել ԵԱՀԿ-ից` հետ կանչել Ֆրանսիային Մինսկի խմբի համանախագահների կազմից։ Արձագանքելով Ադրբեջանից հնչող այս հայտարարություններին՝ պաշտոնական Փարիզը, ի դեմս պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լեմուանի, որը նոյեմբերի 25-ին Սենատում մասնակցում էր բանաձեւի նախագծի քննարկմանը, եւս մեկ անգամ հիշեցրել է Ֆրանսիայի կառավարության դիրքորոշումն այս հարցում՝ Ֆրանսիան չի ճանաչում ինքնահռչակ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Այս մասին հաղորդագրություն է հրապարակվել Ֆրանսիայի ԱԳՆ պաշտոնական կայքում։
«Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահություն մեր պարտականությունն է աշխատել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային լուծում գտնելու ուղղությամբ, մասնավորապես ՝ Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի հարցի շուրջ, և այս բանակցությունների արդյունքը չի կարող նախապես և միակողմանիորեն որոշված լինել: Այսօր մեր առաջնահերթությունը պետք է լինի վերջին մի քանի շաբաթների հակամարտության արդյունքում տեղահանվածների անվտանգ վերադարձի ապահովումը: Պետքարտուղարը Սենատին ուղղված իր ելույթում նշեց, որ մինչ օրս ոչ մի պետություն չի ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը:
Որպես պատասխանատու երկիր՝ հավատարիմ իր արժեքներին և խաղաղությանը նվիրվածությանը, Ֆրանսիան այս շրջանակներում վճռական է տրամադրված ՝ հասնելու հակամարտության տևական կարգավորման, տարածաշրջանի ժողովուրդների անվտանգության և արժանապատվության պահանջներով: Ֆրանսիան կշարունակի անել հնարավորը Հարավային Կովկասում իրավիճակը կայունացնելու համար: Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Ֆրանսիան կպարտավորվի առաջ շարժվել բոլոր այն չափանիշներով, որոնք դեռ պետք է բանակցվեն նոյեմբերի 9-ի հրադադարից հետո, մասնավորապես հակամարտության ընթացքում տեղակայված օտարերկրյա վարձկանների հեռացումը կամ տարածաշրջանի պատմական ու մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը»,- ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

“Франция не признает самопровозглашенную Нагорно-Карабахскую Республику”: официальный Париж
После принятия Сенатом Франции резолюции о необходимости признания независимости Нагорного Карабаха парламент Азербайджана предложил правительству страны потребовать от ОБСЕ отозвать Францию из состава сопредседателей Минской группы.
В ответ на прозвучавшее в Азербайджане заявление официальный Париж в лице госсекретаря Жана-Батиста Лемуана, который участвовал в обсуждении проекта резолюции 25 ноября, еще раз напомнил позицию французского правительства по данному вопросу: Франция не признает самопровозглашенную Нагорно-Карабахскую Республику. Сообщение об этом опубликовано на официальном сайте МИД Франции.
“Наша обязанность как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ искать в процессе переговоров решение карабахского конфликта, в частности вопроса о будущем статусе Нагорного Карабаха. Результат этих переговоров не может быть определен заранее и в одностороннем порядке.
Сегодня нашим приоритетом должно быть обеспечение безопасного возвращения лиц, перемещенных в результате конфликта на протяжении последних нескольких недель. В обращенном к Сенату своем выступлении госсекретарь отметил, что по сей день ни одно государство не признало Нагорный Карабах.
Как страна, на которую возложена ответственность, Франция сохраняет приверженность своим ценностям и миру и в этих рамках решительно настроена на долгосрочное урегулирование конфликта, выдвигая требования безопасности и достоинства для народов региона.
Франция будет продолжать делать все возможное для стабилизации ситуации на Южном Кавказе. В рамках сопредседательства Минской группы Франция обязуется руководствоваться теми критериями, вокруг которых после утверждения перемирия 9 ноября еще предстоит вести переговоры.
Это, в частности, вывод участвовавших в конфликте иностранных наемников или защита исторического и культурного наследия в регионе”,- говорится в сообщении МИД Франции.