Մտավորականների քայլերթը դեպի Ֆրանսիայի դեսպանատուն (լուսանկարներ)
Արդեն 3-րդ օրն է՝ մի խումբ մտավորականներ միաբանության երթ են կազմակերպում գերության մեջ հայտնված ու անհետ կորած զինծառայողների հարցերը բարձրաձայնելու նպատակով։
Այսօրվա երթը մեկնարկեց Շառլ Ազնավուրի հրապարակից, հետո մասնակիցները քայլերթով հասան Ֆրանսիայի դեսպանատուն։ Նրանք նամակ էին պատրաստել, որը ուզում էին հանձնել Ֆրանսիայի դեսպանին։
Ակցիայի մասնակիցների շարքում էր նաև ՀՀ ժողովրդական արտիստ, դերասան Աշոտ Ղազարյանը, վերջինս լրագրողիների հետ զրույցում նշեց, որ իրենց կազմակերպած հավաքը չունի քաղաքական որևէ միտում կամ ուղղվածություն։ «Ես 71 տարեկան եմ, էսքան ժամանակ տեսել, կամ լսե՞լ եք, մի անգամ ես քաղաքականության մեջ լինեմ, կամ խառնվեմ, ես քաղաքականություն կյանքում չեմ սիրել, սա ուղղակի ճիշտ հայի շարժում է, ես մասնակցում եմ, որպեսզի տեսնեմ, թե ինչ կարող ենք անել»,- ասաց նա։
Երթի կազմակերպիչներից ՀՀ ժողովրդական արտիստ Հրանտ Թոխատյանը քայլերթի մեկնարկից առաջ հայտարարեց, որ այստեղ հավաքված են մարդիկ, որոնք ունեն տարբեր հայացքներ, բայց բոլորի նպատակը մեկն է՝ աջակցել գերության մեջ հայտնված զինվորներին և օր առաջ լուծել նրանց վերադարձի հարցը։ «Այսօր րոպե առաջ պիտի վերադարձնենք մեր տղաներին, մարդիկ, որոնք փորձում են վատաբանել այս հավաքը, կամ սրա տակ գտնել ինչ-որ հոսանքներ, գուցե մտածեն, թե ի՞նչ օգուտ կտա այս հավաքը, հավատացեք կտա, եթե ամբողջ աշխարհով մեր ձայնն ավելի բարձր լսվի, այս հարցն այսօր հրատապ է»,- ասաց նա։ Վերջինս նշեց, որ վաղը՝ դեկտեմբերի 1-ին, պատրաստվում են քայլերթ կազմակերպել դեպի ԱՄՆ դեսպանատուն, դրանից հետո էլ ՀՀ կառավարություն կդիմեն։
Ֆրանսիայի դեսպանատան առաջ դերասան Հրանտ Թոխատյանը զրուցում էր դեսպանատան ներկայացուցչի հետ, որին էլ փոխանցեց նամակը, ներկայացուցիչը խոստացել է նամակը հենց այսօր փոխանցել դեսպանին։

Шествие к посольству Франции (фото)
Уже третий день деятели искусств Армении организуют шествия с требованием решить вопросы оказавшихся в азербайджанском плену и пропавших без вести армянских военнослужащих.
Сегодняшняя акция стартовала с площади Шарля Азнавура, откуда ее участники направились к посольству Франции, чтобы передать письмо послу Французской Республики в Армении.
Участвовавший в манифестации народный артист Республики Армения Ашот Казарян в интервью журналистам отметил, что их акция не имеет политической направленности. “Мне 71 год. И за свою жизнь я ни разу не вмешался в политику, поскольку не люблю политическую деятельность. Это движение организовано армянами, которые хотят добиться справедливости. Я в нем участвую, чтобы добиться какого-то решения”,- сказал популярный артист.
До начала шествия один из его организаторов, народный артист РА Грант Тохатян, заявил, что здесь собрались люди с разными взглядами, но у них у всех одна цель – помочь находящимся в плену солдатам и как можно скорее решить вопрос их возвращения. “Сегодня необходимо максимально быстро вернуть наших ребят. Люди, которые пытаются бросить тень на эти акции или искать в них какую-либо направленность, могут подумать: а какую пользу они дают? Поверьте, дадут пользу, если наш голос будет услышан во всем мире. Сегодня этот вопрос крайне актуален”,- отметил Грант Тохатян. Актер также сообщил, что завтра, 1 декабря, они организуют шествие к посольству США, после чего обратятся к правительству Армении.
Перед зданием французского посольства Грант Тохатян встретился с сотрудником посольства, которому и вручил письмо. Тохатяну пообещали сегодня же передать письмо послу Джонатану Лакоту.