Գեղամ Մանուկյանն ու մյուսները կաթողիկոսի հորդորով դադարեցրել են հացադուլը
Կառավարության դիմաց հացադուլ անող անձինք դադարեցնում են հացադուլը։ Այս մասին հայտնում է նոյեմբերի 22-ից հացադուլը սկսած ՀՅԴ անդամ Գեղամ Մանուկյանը։
Վերջինս «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել այն մասին, որ իրենց այցելել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը։
«Սիրելի զինակիցներ, ընկերներ, հարազատներ։ Մեր միասնական հացադուլի 9-րդ օրը, Կառավարության շենքի դիմաց այցելեց Ամենայն հայոց կաթողիկոսը։ Նա բավականին երկար զրուցեց հետներս, հորդորեց դադարեցնել հացադուլը, քանի որ պայքարի այլ ուղիներ կան։ Եղել էին բազում նման հորդորներ անցնող օրերին, բայց շարունակել էինք մեր գործողությունները։ Վեհափառ Հայրապետին դժվար էր մերժելը։ Այսօրվանից մեր զինակից ընկերների հետ դադարեցնում ենք հացադուլը ու շարունակում մեր պայքարը։ Նոր օր, նոր ՊԱՅՔԱՐ։
Նիկոլը պետք է անհապաղ հեռանա։ Մանրամասներն՝ առավել մանրամասն կներկայացնեմ այսօր երեկոյան։ Շնորհակալ եմ աջակցության, զորկացության եւ սրտացավության համար»,- գրել է Գեղամ Մանուկյանը։
Նշենք, որ ՀՅԴ անդամներ Գեղամ Մանուկյանն ու Գարիկ Ավետիսյանն առաջինն են սկսել հացադուլը՝ նոյեմբերի 22-ին՝ պահանջելով Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը։ Հաջորդ օրը՝ նոյեմբերի 23-ին, նրանց է միացել ՍԴ նախկին անդամ Կիմ Բալայանը։ Վերջինս պահանջում էր Փաշինյանի հրաժարականը, ինչպես նաև պնդում, որ նա պետք է քրեական պատասխանավության ենթարկվի սահմանադրական կարգի տապալման համար։ Բալայանի պնդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրած հայտարարությունը, որը վերաբերում է Արցախի մի շարք տարածքներ Ադրբեջանին տալուն, շփման գծում ռուս խաղաղապահների ներկայությանը, պետք է միջազգային պայմանագրի տեսք ստանար և այդ ընթացակարգով վավերացվեր՝ անցնելով Սահմանադրական դատարանով, ինչը չի արվել։
Նոյեմբերի 24-ին հացադուլին միացել էր նաև 2008 թվականին խաղաղ պայմաններում զոհված զինծառայող Անդրանիկ Հայրապետյանի մայրը՝ Անահիտ Կիրակոսյանը։ Վերջինիս առաջնային պահանջն անհետ կորած և գերի ընկած հայ զինծառայողներին օր առաջ վերադարձնելն էր։
Նույն օրը հացադուլին միացել էր նաև այս պատերազմում թոռանը կորցրած Ֆելիքս Պետրոսյանը։
Նոյեմբերի 27-ին Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով հացադուլ էր սկսել նաև «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Տիգրան Սուքիասյանը։
Պայմանավորված առողջական խնդիրներով և հետևելով հասարակական, քաղաքական գործիչների և այլ քաղաքացիների կոչերին՝ հացադուլ հայտարարած անձանց մի մասը դադարեցրել էր հացադուլը։ Հացադուլը շարունակում էին Գեղամ Մանուկյանը, Գարիկ Ավետիսյանը և Տիգրան Սուքիասյանը։

Гегам Манукян и другие голодовщики прекратили голодовку по призыву Католикоса Всех Армян
Проводившие голодовку перед зданием правительства граждане прекратили свою акцию. Об этом сообщил начавший 22 ноября голодовку член АРФ Дашнакцутюн Гегам Манукян.
Последний сообщил на своей фейсбуковской странице, что их навестил Католикос Всех Армян Гарегин Второй.
“Уважаемые соратники, друзья, родные, на девятый день нашей совместной голодовки нас навестил Католикос Всех Армян. Он довольно долго побеседовал с нами, призвал прекратить голодовку, отметив, что есть другие пути борьбы. За прошедшие дни было много подобных призывов, но мы продолжали наши действия. Отказать Католикосу было трудно. С сегодняшнего дня мы прекращаем голодовку и продолжаем нашу борьбу. Новый день, новая БОРЬБА. Никол должен немедленно уйти. Подробоности представлю сегодня вечером. Спасибо за содействие, поддержку и сердобольность”,- написал Г.Манукян.
Отметим, что 22 ноября члены АРФД Гегам Манукян и Гарик Аветисян начали голодовку с требованием отставки Никола Пашиняна. 23 ноября к ним присоединился бывший член Конституционного суда Ким Балаян. Последний заявил, что Пашинян должен быть привлечен к уголовной ответственности за свержение конституционного строя. По словам Балаяна, подписанное премьером трехстороннеее заявление, в котором говорится о передаче Азербайджану ряда территорий Арцаха, присутствии российских миротворцев на линии соприкосновения, должно было быть оформлено как международный договор и ратифицировано по соответствующей процедуре, пройдя также через Конституционный суд, что не было сделано.
24 ноября к голодовке присоединилась мать погибшего в 2008 г. в мирных условиях военнослужащего Андраника Айрапетяна. Первоочередным требованием Анаит Киракосян было возвращение пропавших без вести и попавших в плен армянских военнослужащих.
В тот же день число голодовщиков пополнилось еще одним участником – потерявшим в этой войне внука Феликсом Петросяном.
27 ноября голодовку с требованием отставки Пашиняна объявил также член партии “Родина” Тигран Сукиасян.
В связи с возникшими проблемами со здоровьем, а также призывами общественных, политических деятелей, других граждан некоторые голодовщики прекратили акцию. Голодовку продолжали Гегам Манукян, Гарик Аветисян и Тигран Сукиасян.