Պատերազմին մասնակցած ջավախքցի կամավորին թույլ չեն տվել վերադառնալ տուն․ նրա մուտքը Վրաստան արգելվել է
Կարդացեք նաև՝ Կամավորը՝ Ջավախքից
«Սև հովազ» ջոկատի հետ Արցախյան առաջնագիծ մեկնած ջավախքցի Մաքսիմ Արզումանյանին վրացի սահմանապահները թույլ չեն տվել վերադառնալ տուն։ Նա նոյեմբերի 29-ին Սադախլոյի (Բավրայի անցակետը չի սպասարկվում համավարակի պատճառով) անցակետով ցանկացել է վերադառնալ Նինոծմինդա՝ ընտանիքի մոտ, սակայն վրացի սահմանապահները նրան 9 ժամ սպասեցնելուց հետո տվել են Վրաստանի ներքին գործերի նախարարության՝ Մաքսիմի մուտքը Վրաստան արգելող փաստաթուղթ։
Այդ փաստաթղթում, սակայն, ոչ մի հստակեցում չկա, թե ինչու են արգելում Մաքսիմ Արզումանյանի մուտքը Վրաստան, որտեղ կացության կարգավիճակով վերջինս բնակվում էր իր ընտանիքի հետ։ Մաքսիմի ընտանիքի Վրաստանի քաղաքացիներ են, իսկ ինքը ՀՀ, սակայն մշտական կացության կարգավիճակով բնակվում է Նինոծմինդայում։
Մաքսիմը Հայաստան էր եկել հոկտեմբերի սկզբին՝ Արցախյան պատերազմին կամավոր մասնակցելու նպատակով։
Մաքսիմը կարատեի մարզիչ է Վրաստանում շուրջ 15 տարի և արդեն 3 տարի է` Նինոծմինդայում բացել է իր սպորտային ակումբը` «Կլուբ Մաքս»-ը: Իր միջոցներով տարածք է վարձակալել, վերանորոգել ու կահավորել է, որպեսզի ջավախքցի երեխաները մարզվելու, տարբեր սպորտաձևեր սովորելու հնարավորություն ունենան:
«Ես աշխատում եմ Վրաստանի սպորտային ոլորտում, Բազկամարտի ֆեդերացիայի անդամ եմ, Վրաստանի կարատեի ֆեդերացիայի անդամ եմ, տարածք եմ վարձակալում, դպրոց եմ պահում, հիմա այդ ամենն ի՞նչ պետք է լինի»,- հարցնում է Մաքսիմ Արզումանյանը։
Մաքսիմը դիմել է Վրաստանում ՀՀ դեսպանություն, Վրաստանի խորհրդարանի ջավախքցի պատգամավոր Սամվել Մանուկյանին, որպեսզի ճշտեն, թե ինչու են արգելել իր մուտքը դեպի տուն։ Առայժմ որևէ մեկից դրական արձագանք չի ստացել։ Դեսպանությունը խոստացել է զբաղվել դրանով։
Վրաստանում հայկական հյուպատոսարանից «Հետքին» հայտնեցին, որ արդեն իսկ սկսել են զբաղվել Մաքսիմ Արզումանյանի՝ Վրաստան մուտքն արգելելու հարցով, 10-օրյա ժամկետում կարող են նաև բողոքարկել այդ որոշումը։ Այս պահին փորձում են հստակեցնել արգելքի պատճառները և հնարավոր բողոքարկման ձևաչափերը։
Մաքսիմն ասում է, որ եթե իր մուտքի հարցը չլուծվի, մեկնելու է Մոսկվա՝ աշխատելու, իսկ ավելի ուշ իր ընտանիքին ևս դուրս կբերի Ջավախքից, քանի որ այլ ելք չունի։

Участвовавшему в арцахской войне добровольцу из Джавахка не разрешают вернуться домой: его въезд в Грузию запрещен
Читайте также статью “Доброволец из Джавахка”
Жителю Джавахка Максиму Арзуманяну, который вместе с отрядом “Черная пантера” отправился на арцахский фронт, грузинские пограничники не разрешают вернуться домой. 29 ноября Максим хотел вернуться в Ниноцминду, где живет его семья. Однако после 9-часового ожидания на пропускном пункте в Садахло грузинские пограничники передали ему бумагу министерства внутренных дел Грузии, которым запрещался въезд Арзуманяна в страну.
В документе, однако, не было указано, почему Максим Арзуманян не может вернуться в Грузию, где он проживает с семьей, имея постоянный вид на жительство. Члены семьи Максима – граждане Грузии, он сам – гражданин Республики Армения, но живет в Ниноцминде в статусе постоянного резидента.
В начале октября Максим приехал в Армению, чтобы отправиться добровольцем на войну в Арцах. В Грузии он 15 лет работал тренером по карате. Три года назад открыл в Ниноцминде собственный спортивный клуб, который называется “Клуб Макс”. Максим на собственные средства арендовал помещение, отремонтировал и обустроил его, чтобы джавахкские дети имели возможность заниматься различными видами спорта.
“В Грузии я работаю в спортивной сфере. Являюсь членом Федерации армреслинга, членом Федерации карате Грузии, арендую помещение, содержу школу. Сейчас я не знаю, что будет”,- говорит Максим.
Он обратился в посольство Армении в Грузии, к депутату грузинского парламента от Джавахка, чтобы они выяснили, почему ему запрещен въезд в страну. Пока никакой информации нет. Посольство обещало заняться этим вопросом.
В армянском консульстве в Грузии Hetq.am сообщили, что уже занимаются проблемой Максима Арзуманяна, отметили, что в 10-дневный срок могут обжаловать решение о запрете на его въезд в страну. В настоящее время наши соотечественники пытаются выяснить причины запрета и форматы возможного обжалования.
Максим сказал, что если вопрос его въезда не будет решен, он уедет работать в Москву, а потом перевезет к себе и семью, поскольку другого выхода у него нет.