Նոյեմբերին գները 1.6%-ով բարձրացել են
Այս տարվա նոյեմբերին Հայաստանի սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը (2020թ. նոյեմբերը 2019թ. նույն ամսվա նկատմամբ) կազմել է 1.6%:
Հոկտեմբերի համեմատ, ինչպես տեղեկանում ենք Վիճակագրական կոմիտեի (ՀՀ ՎԿ) հրապարակած տվյալներից, գնաճը կազմել է 1.3%:
Այս տարվա ընթացքում ամենաբարձր գնաճը գրանցվել է օգոստոս ամսին, որից հետո տեմպը նվազել է, սակայն նոյեմբերին կրկին գնաճի տեմպն ավելացել է: Այս տարվա 11 ամիսների հաշվարկներով՝ հունվար-նոյեմբերին 2019 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, գնաճը Հայաստանի սպառողական շուկայում կազմել է 1%:
Թեև գնաճն, ընդհանուր առմամբ, ցածր մակարդակում է, սակայն կան որոշ ապրանքախմբեր, որոնք տեսանելիորեն թանկացել են, ինչպես ծխախոտը, ալկոհոլային խմիչքը, սննդամթերքի որոշ խմբեր և այլն:
Այս տարվա նոյեմբերին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, ըստ խոշորացված ապրանքախմբերի՝ գնաճով բացարձակ «առաջատարը» ալկոհոլային խմիչքն ու ծխախոտն են, որոնք միջինում թանկացել են 10.2%-ով:
Սննդամթերքը և ոչ ալկոհոլային խմիչքը թանկացել են 0.8%-ով, ոչ պարենային ապրանքները՝ 1%-ով, իսկ ծառայությունները՝ 1.5%-ով:
Սննդամթերքի գներ
Սննդամթերքի որոշ խմբեր այս տարվա նոյեմբերին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, էական թանկացել են, որոշ խմբեր էլ՝ էժանացել: Էժանացել են բանջարեղենը, ձուկը, ծովամթերքը և այլն: Փոխարենը զգալի թանկացել են ձեթը, շաքարավազը և այլն: Հիշեցնենք՝ քանի որ սպառողական ապրանքների գներն ունեն սեզոնայնություն, հետևաբար առավել նպատակահարմար է նշված ամսվա գները համեմատել ոչ թե նախորդ ամսվա, այլ՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա հետ:
Միրգը թանկացել է 9.7%-ով,
յուղերը և ճարպերը՝ 7%-ով, մասնավորապես ձեթը՝ 20.9%-ով,
կաթնամթերքը, պանիրն և ձուն՝ 2.6%-ով,
շաքարն ու շաքարավազը՝ 26.6%-ով,
միևնույն ժամանակ, բանջարեղենի գները նվազել են 9.2%-ով,
ձկան և ծովամթերքի գները՝ 2.8%-ով:
Մսամթերքի, հացամթերքի և մի շարք այլ ապրանքների գնային տատանումները ՎԿ-ն դեռևս չի առանձնացրել. դրանք կներկայացվեն ավելի ուշ: Սակայն, նկատելի է, որ, օրինակ՝ հավի մսի, կարագի վաճառքի գները ևս բարձրացել են:
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հնաձնաժողովը պնդում է, որ շաքարավազի, ձեթի, կարագի իրացման գների բարձրացումն առավելապես պայմանավորված է մի շարք օբյեկտիվ գործոններով՝ ներմուծման գների բարձրացմամբ, դրամի արժեզրկմամբ, միջազգային գների բարձրացմամբ և այլն:
- Շաքարավազի, ձեթի, կարագի թանկացումն առավելապես պայմանավորված է օբյեկտիվ գործոններով. ՏՄՊՊՀ
- Առևտրային ցանցերում ալյուրի և հավի ձվի թանկացումը պայմանավորված է ձեռքբերման գների բարձրացմամբ․ ՏՄՊՊՀ
Ոչ պարենային ապրանքների գներ
Ինչպես նշվեց, ոչ պարենային ապրանքների շուկայում 2020թ. նոյեմբերին, 2019թ. նոյեմբերի համեմատ, արձանագրվել է 1% գնաճ:
Բենզինի գները նվազել են 13.9%-ով, իսկ դիզելային վառելիքի գները՝ 23.8%-ով:
Ծառայությունների սակագներ
Մատուցված ծառայությունների ոլորտում 2020թ. նոյեմբերին, 2019թ. նոյեմբերի համեմատ, արձանագրվել է սակագների 1.5% գնաճ:
Արտարժույթի շուկա
Նոյեմբերին դրամի նկատմամբ դոլարը զգալի թանկացել է: Այլ խոսքով՝ հայկական դրամն արժեզրկվել է: Ըստ Վիճկոմիտեի հաշվարկների՝ ամսվա ընթացքում դրամն արժեզրկվել է 1.6%-ով:
2020թ. նոյեմբերին ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 499.6 դրամ, ինչը 4.7 %-ով բարձր է 2019թ. նոյեմբերի համապատասխան ցուցանիշից (477.1 դրամ):

В ноябре цены выросли на 1.6%
В ноябре этого года 12-месячный (с ноября 2019 г. по ноябрь 2020 г.) рост цен на потребительском рынке Армении составил 1.6%.
По сравнению с октябрем цены выросли на 1.3%
В этом году самый высокий показатель роста цен был зарегистрирован в августе, после этого темпы роста упали. За 11 месяцев этого года (январь-ноябрь) по сравнению с тем же периодом 2019 г. цены на потребительском рынке Армении выросли на 1%.
И хотя в целом повышение цен находится на низком уровне, некоторые товарные группы ощутимо подорожали. Это сигареты, алкогольные напитки, некоторые виды продовольственных товаров и др.
В ноябре этого года по сравнению с тем же месяцем прошлого года абсолютным “лидером” по росту цен стали табачные и алкогольные изделия, которые в среднем подорожали на 10.2%.
Стоимость продуктов питания и безалкогольных напитков выросла на 0.8%, непродовольственных товаров – на 1%, услуг – на 1.5%.
Цены на продукты питания
В ноябре этого года по сравнению с тем же месяцем прошлого года некоторые группы продовольственных товаров заметно подорожали, другие – подешевели. Ко второй группе относятся овощи, рыба, морепродукты и др. Поскольку цены на потребительские товары носят сезонный характер, то целесообразнее сравнивать цены в указанном месяце с тем же месяцем прошлого года.
Фрукты подорожали на 9.7%, масла и жиры – на 7% (в частности растительное масло на 20.9%), молочные продукты, сыр и яйца – на 2.6%, сахар и сахарный песок – на 26.6%. В то же время цены на овощи снизились на 9.2%, на рыбу и морепродукты – на 2.8%.
Статистический комитет пока не представил колебания цен на мясные изделия, зерно и ряд других товаров. Однако можно заметить, что подорожали также куриное мясо и сливочное масло.
Комиссия по защите экономической конкуренции утверждает, что повышение цен на сахарный песок, растительное и сливочное масла обусловлены рядом объективных факторов – повышением цен на импорт, девальвацией драма, ростом международных цен и т.д.
Цены на непродовольственные товары
Как уже было отмечено, в ноябре 2020 г. по сравнению с ноябрем 2019 г. рост цен на рынке непродовольственных товаров составил 1%.
В то же время цены на бензин снизились на 13.9%, на дизельное топливо – на 23.8%.
Тарифы на услуги
В ноябре этого года по сравнению с аналогичным показателем прошлого года тарифы в сфере услуг выросли на 1.5%.
Рынок валюты
В ноябре значительно вырос курс доллара США. Это значит, что армянский драм девальвировался. По данным Статкома, девальвация составила 1.6%.
В ноябре 2020 г. курс армянского драма к доллару США составил 499.6 драма, что на 4.7% превышает соответствующий показатель 2019 года - 477.1 драма.