Հայաստանում գրանցված աշխատատեղերի թիվը հոկտեմբերին 9821-ով կրճատվել է
2020թ․ հոկտեմբերին Հայաստանում գրանցված և եկամուտ ապահոված աշխատատեղերի քանակը կազմել է 622 145: Սա գրանցված աշխատատեղերի քանակն է, որոնց մասով պետական բյուջե հարկեր են վճարվել։ Սեպտեմբերի համեմատ աշխատատեղերի քանակը կրճատվել է 9821-ով կամ 1.5%-ով, իսկ նախորդ տարվա հոկտեմբերի համեմատ՝ 817-ով կամ 0.1%-ով։
Աշխատաշուկայի տվյալները «Հետքին» է տրամադրել Պետական եկամուտների կոմիտեն։ Ընդգծվում է, որ աշխատատեղերի քանակն ու աշխատողների քանակը կարող են տարբեր լինել, քանի որ մեկ աշխատողը կարող է զբաղեցրած լինել երկու և ավելի աշխատատեղ։
Այս տարվա սկզբում աշխատաշուկայի վրա էական բացասական ազդեցություն ունեցավ կորոնավիրուսի տարածումը, որի հետևանքով բազմաթիվ աշխատատեղեր փակվեցին։ Սա ավելի վառ արտահայտվեց ապրիլ ամսվա ցուցանիշներում։ Հետագա ամիսներին գրանցված աշխատատեղերի քանակն աստիճանաբար ավելացավ։ Սակայն արցախյան պատերազմը, որը տևեց 44 օր, զգալի հարված հասցրեց ամբողջ տնտեսությանը։ Այդ հարվածները, ինչպես տեսնում ենք, կրել է նաև աշխատաշուկան։
Ընդ որում՝ ՊԵԿ-ի տրամադրած տվյալներում միայն գրանցված աշխատողների քանակի կրճատումն ենք տեսնում։ Մինչդեռ Հայաստանում կան բազմաթիվ չգրանցված և հետևաբար հարկ չվճարող քաղաքացիներ, որոնց վերաբերյալ վիճակագրություն չի վարվում։ Այդ ստվերային հատվածում ևս, ենթադրվում է, որ աշխատատեղերի կրճատում է տեղի ունեցել։
Նաև հարկ է նշել, որ ի տարբերություն աշխատավարձերի, որոնց պարագայում հստակ է սեզոնայնության գործոնը, օրինակ՝ դեկտեմբերին միշտ աշխատավարձն ավելի բարձր է, հունվարին նվազում է և այլն, գրանցված աշխատատեղերի քանակի դինամիկան ցույց է տալիս, որ նման օրինաչափություն այստեղ չկա։ Սա նշանակում է, որ հոկտեմբերին աշխատատեղերի քանակի կրճատումը պայմանավորված չէ սեզոնայնության գործոնով։ Համեմատության համար նշենք, որ 2019-ի հոկտեմբերին, սեպտեմբերի համեմատ, աշխատատեղերի թիվն աճել է։
Ստորև տեղադրված գրաֆիկում ներկայացված է աշխատատեղերի քանակն՝ ըստ ամիսների։ Այստեղ կարող եք տեսնել նաև համեմատությունը 2020 թվականի նշված ամսվա և 2019 թվականի նույն ամսվա հետ (օրինակ՝ 2020-ի հոկտեմբերը 2019-ի հոկտեմբերի համեմատ), ինչպես նաև՝ 2020 թվականի նշված ամիսը նախորդ ամսվա համեմատ (օրինակ՝ 2020-ի հոկտեմբերը՝ 2020-ի սեպտեմբերի համեմատ):
Վիճակագրական կոմիտեի հաշվարկներով՝ Հայաստանում միջին ամսական անվանական աշխատավարձն այս տարվա հոկտեմբերին կազմել է 181 768 դրամ՝ նախորդ տարվա հոկտեմբերի 179 941 դրամի և այս տարվա սեպտեմբերի 185 270 դրամի դիմաց։ Անվանական աշխատավարձը, հիշեցնենք, ներառում է նաև հարկերը։
Ինչպես ավելի վաղ գրել ենք, այս տարվա ապրիլից տնտեսության անկման, աշխատատեղերի կրճատման պայմաններում միջին աշխատավարձի աճը բացատրվում է այս տարվա սկզբից օրենքով նվազագույն աշխատավարձի բարձրացմամբ ու ցածր աշխատավարձ ստացողների հարկադիր պարապուրդի անցնելով, ինչն էլ մեխանիկորեն հանգեցրել է միջին աշխատավարձի աճին։
Հոկտեմբերին կրճատվել է նաև գրանցված կազմակերպությունների թիվը։ Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած նախնական տվյալների՝ հոկտեմբերին գրանցված կազմակերպությունների թիվը Հայաստանում 52 845 է։ Սեպտեմբերի համեմատ այն նվազել է 715-ով կամ 1.3%-ով։
Իսկ եթե համեմատում ենք նախորդ տարվա հոկտեմբերի հետ, ապա կազմակերպությունների թիվն աճել է 7053-ով կամ 15.4%-ով։
Այսպիսով, Հայաստանի աշխատաշուկան, որը դեռևս կրում էր կորոնավիրուսի հետևանքները, այս տարվա հոկտեմբերին բացասական միտումներ է գրանցել պատերազմի օրերին։ Եվ սա երևում է միայն սպիտակ դաշտում աշխատողների վիճակագրության մեջ, իսկ ստվերում գտնվող աշխատաշուկայի մասին կարելի է միայն ենթադրություններ անել։

В октябре число зарегистрированных в Армении рабочих мест сократилось на 9821
В октябре 2020 г. в Армении число зарегистрированных и обеспечивающих доход рабочих мест составило 622.145. Это то количество рабочих мест, которое обеспечивает поступление налогов в госбюджет. По сравнению с сентябрем количество рабочих мест сократилось на 9821, или на 1,5%, а по сравнению с октябрем прошлого года – на 817, или на 0.1%.
Согласно данным, предоставленным Hetq.am Комитетом госдоходов, количество рабочих мест и количество работников могут не совпадать, поскольку один работник может быть занят на двух и более работах.
В начале этого года отрицательное воздействие на рынок рабочей силы оказала пандемия коронавируса, вследствие которой закрылось большое число рабочих мест. В наибольшей степени это проявилось в апреле. В последующие месяцы количество рабочих мест постепенно увеличилось. Однако длившаяся 44 дня война в Арцахе нанесла ощутимый удар всей экономике, в том числе по рынку рабочей силы. В октябре показатель экономической активности снизился на 8,1%. Больше всего пострадали сферы торговли и услуг.
В данных КГД отражается только количество зарегистрированных рабочих мест, между тем в Армении имеется большое число не зарегистрированных, а значит, не уплачивающих налоги работников, по части которых статистика не ведется. Предполагается, что сокращения работников затронули и теневой сектор.
Следует также отметить, что в отличие от зарплат, в отношении которых действует фактор сезонности (в декабре зарплата всегда бывает выше, чем в январе, и т.д.), на количество зарегистрированных работников эта закономерность не распространяется. Это означает, что сокращение в октябре количества рабочих мест не обусловлено сезоном.
По данным Статкома, в октябре этого года среднемесячная номинальная зарплата в Армении составила 181.768 драмов против 179.941 драма в октябре и 185.270 драмов в сентябре этого года. Напомним, что номинальная зарплата включает также налоги.
В октябре сократилось также количество зарегистрированных организаций. По предварительным данным СК, в октябре число зарегистрированных организаций составляло 52.845, что на 715, или на 1.3%, меньше, чем в сентябре.
Если же сравнить эти данные с показателями за октябрь прошлого года, то окажется, что число организаций увеличилось на 7053, или на 15.4%.
Таким образом, на рынке рабочей силы Армении, где до сих пор ощущаются последствия коронавируса, отрицательные тенденции проявлялись также в октябре этого года, то есть в дни арцахской войны. Это можно заметить в статистике по зарегистрированным работникам. Что касается работающих в теневом секторе, то в отношении них можно только строить предположения.