Որոնողական աշխատանքների արդյունքում 828 հայ զինծառայողի դի է հայտնաբերվել
Նոյեմբերի 13-ից Արցախի բոլոր այն բնակավայրերում, որտեղ տեղի են ունեցել ռազմական գործողություններ, որոնողական աշխատանքների արդյունքում մինչ օրս 828 հայ զինծառայողի դի է հայտնաբերվել։
Այս մասին «Հետքին» հայտնել են Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունից։
Որոնողական աշխատանքների ընթացքում վիրավորում ստացած և ողջ մնացած 2 զինծառայող է հայտնաբերվել՝ հայ և ադրբեջանցի: Նրանք հոսպիտալացվել են: Մյուս ուղղություններում ողջ մնացած զինվորներ դեռևս չեն հայտնաբերվել։
Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր բնակավայրերի և Շուշիի շրջանի Բերդաձորի ենթաշրջանի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումներով պայմանավորված՝ վերջին 3 օրերի ընթացքում որոնողական աշխատանքները դադարեցվել են: Թեպետ, պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել այսօր այդ աշխատանքները շարունակել Հադրութի, Ֆիզուլու, Ղուբաթլուի, Մարտունու և Ջաբրայիլի ուղղություններով:
Որոնողական աշխատանքներին վերջին 2 շաբաթների ընթացքում մասնակցել են նաև զոհված կամ անհետ կորած զինծառայողների ծնողներն ու պատերազմական փորձությունն անցած զինվորները: ԱԻ պետական ծառայության տնօրեն Կարեն Սարգսյանի նախաձեռնությամբ ստեղծվել է օպերատիվ շտաբ, որը ծնողների և հարազատների փոխանցած ինֆորմացիայի հիման վրա հավաքագրել և քարտեզավորել է տվյալները, փոխանցել բանակցող կողմին՝ դրանով որոշակիորեն հեշտացնելով աշխատանքը:
Արցախի փրկարարական ջոկատներն արդեն մեկ ամիս աշխատում են բոլոր շրջաններում, սակայն դեռևս չկա մեկ շրջան, որտեղ որոնողական աշխատանքներն ամբողջությամբ ավարտված լինեն։ Դիերի որոնման աշխատանքներ արդեն իրականացվել են Շուշիի և Քարինտակի հատվածներում, Ասկերանի վերին ենթաշրջանում, Մարտակերտի Թալիշ-Մատաղիս ուղղություններում, Մարտունու շրջանում՝ ներառյալ Շեխեր, Կարմիր Շուկա-Ներքին Ճարտար, Ջիվանի բնակավայրերը, ինչպես նաև՝ Հադրութի և Քաշաթաղի հարավային ուղղություններում:
Փրկարար ծառայությունից հայտնել են, որ շատ են եղել դեպքերը, երբ ադրբեջանական կողմը պայմանավորվածությունները խախտել է։ Այսինքն՝ խոստացել է թույլատրել դիերի որոնողական աշխատանքներ կատարել, սակայն հետո արգելել է իր վերահսկողության տակ անցած բնակավայրերում որոնումներ կատարել:
Ռուս խաղաղապահները գործողություններին չեն մասնակցում: Նրանք պարզապես բանակցում են և մասնակցում դիերի փոխանակման աշխատանքին:
Նշենք, որ պատերազմի ընթացքում զոհված զինծառայողների մարմինների հայտնաբերման համար որոնողական աշխատանքները սկսվել են Շուշիից և շարունակվել մյուս բնակավայրերում:

В результате поисковых работ обнаружены тела 828 армянских военнослужащих
С 13 ноября во всех населенных пунктах Арцаха, где проходили военные действия, проводятся поисковые работы, в результате которых на сегодняшний день обнаружены тела 828 армянских военнослужащих. Об этом Hetq.am сообщили в Государственной службе чрезвычайных ситуаций Арцаха.
В процессе поиска были найдены и двое раненых военнослужащих – армянин и азербайджанец. Они госпитализированы. На других направлениях оставшиеся в живых солдаты пока не найдены.
В связи с нарушениями азербайджанской стороной режима прекращения огня в направлении населенных пунктов Хцаберд и Хин Тахер Гадрутского района последние три дня поисковые работы не проводились, несмотря на достигнутую договоренность продолжить сегодня эти работы в направлении Гадрута, Физули, Кубатлу, Мартуни и Джабраила.
Последние две недели в поисковых работах участвовали также родители погибших или пропавших без вести военнослужащих и имеющие опыт участия в войне солдаты. По инициативе директора Госслужбы ЧС Карена Саргсяна, создан оперативный штаб, который на основе информации, предоставляемой родителями и родственниками, собрал и картографировал данные, передав их стороне-переговорщику, что облегчило проводимые работы.
Уже месяц спасательные отряды Арцаха работают во всех районах, но пока ни в одном из них они не завершены полностью. Поиск тел погибших был проведен на участках Шуши и Каринтака, в верхнем подрайоне Аскерана, в направлении Талиша-Матагиса в Мартакертском районе, в Мартунинском районе, включая села Шехер, Кармир Шука-Неркин Чартар, Дживани, а также на южном направлении Гадрута и Кашатаха.
В спасательной службе сообщили, что азербайджанская сторона часто нарушает договоренность: сперва разрешает проведение поисковых работ, а потом запрещает их в перешедших под ее контроль населенных пунктах.
Российские миротворцы в этих действиях не участвуют. Они просто ведут переговоры и участвуют в работах по обмену телами.
Отметим, что работы по поиску тел погибших во время войны военнослужащих начались с Шуши и продолжились в других населенных пунктах.