Վաղը Կապանի եւ 13 գյուղերի բարձունքները հանձնելու են Ադրբեջանին
Այսօր առավոտյան պաշտպանության նախարարությունից հրահանգ է եղել Կապանի ներկա պաշտպանական դիրքերը Ադրբեջանին հանձնելու մասին։ Կապանի համայնքապետ Գեւորգ Փարսյանը մեզ հետ հեռախոսազրույցում նշեց, որ վաղը մինչեւ ժամը 17։00 պետք է թողնեն զբաղեցրած դիրքերը։ Հարցին, թե արդյոք անակնկալ էր իր համար նման հրամանը, համայնքապետը պատասխանեց. «Ես մտածում էի, որ այս իշխանությունները բերելու են հասցնեն այս հանգուցալուծմանը։ Այդպիսի մտավախություններ ունեի»:
Վաղվանից Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են գտնվելու այն դիրքերը, որոնք ապահովում են Կապանի եւ հարակից 13 գյուղերի անվտանգությունը։ Ըստ համայնքապետի՝ դրանք են Դավիթ Բեկ, Կաղնուտ, Ուժանիս, Եղվարդ, Ագարակ, Դիցմայրի, Սյունիք, Գեղանուշ, Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ, Ծավ գյուղերը եւ Կապան քաղաքը, որոնք բոլորը մտնում են Կապան համայնքի մեջ։ Ընդ որում՝ Կապան քաղաքի ոչ բնակելի հատվածի հեռավորությունը սահմանից կլինի 100 մետր, իսկ բնակելի հատվածից՝ 1 կմ։
«Այս բոլոր տարածքները մինչեւ 1929 թ․ եղել են հայկական տարածքներ։ 1929 թ․ դրանք տրվել են Ադրբեջանին։ Այդ տարածքներում ներառվել է 21 գյուղ։ Եվ ինչի՞ պիտի սահմանազատումն արվի 1974-ի քարտեզով, այլ ոչ թե, օրինակ, 1929-ի»,- ասում է համայնքապետը։
Ներկայում Գորիս-Կապան-Մեղրի ավտոճանապարհի որոշ հատվածներ անցնում են այնպիսի տարածքներով, որոնք կա՛մ պետք է անցնեն ադրբեջանական վերահսկողության տակ, կա՛մ հայտնվեն անմիջական սահմանի վրա։
-Ո՞նց է լուծվելու Գորիս-Կապան ճանապարհի անվտանգության հարցը։
-Լուծումը լինելու է ռուս սահմանապահների միջոցով։
-Այսինքն՝ Կապան գնացողները պետք է անցնեն սահմանապահների անցակետո՞վ։ Այդտեղ անցակե՞տ է լինելու։
-Դեռ հստակ կարգավորման մեխանիզմները չկան, բայց մեքենայով հերթապահություն իրականացվելու է։ Մեզ նաեւ անհրաժեշտ են լինելու դիրքեր, այսպես ասած՝ բլոկպոստեր։
-Հայկական զինված ուժերն էլ են տեղակայվելո՞ւ որոշ կետերում։
-Ճանապարհների վրա չեմ կարծում, այդտեղ առավելագույնը կարող են լինել սահմանապահները։
-Ի՞նչ եք կարծում՝ եթե նույնիսկ ճանապարհին տեղակայվեն սահմանապահներ, ինչքանո՞վ անվտանգ կլինի Կապանի ճանապարհը։
-Ինձ թվում է՝ որոշ չափով անվտանգ կլինի, բայց ամբողջովին չեմ կարող ասել։ Դա կերեւա ընթացքից։ Շատ կարեւոր է, թե այդ հերթափոխն ինչպես է իրականացվելու, ինչ քանակով։

Завтра Азербайджану будут переданы армянские позиции близ Капана и 13 сел
Сегодня утром из Министерства обороны поступило распоряжение о передаче Азербайджану нынешних оборонительных позиций Капана. В телефонной беседе с нами мэр города Геворк Парсян отметил, что завтра до 17.00 они должны оставить занимаемые армянской стороной позиции. На вопрос, стало ли для него неожиданностью это распоряжение, Парсян ответил: “У меня были опасения, что эти власти придут к такому решению вопроса”.
С завтрашнего дня под контроль Азербайджана переходят те позиции, которые обеспечивали безопасность Капана и прилегающих к нему 13 сел. Это Давид Бек, Кахнут, Ужанис, Ехвард, Агарак, Дицмайри, Сюник, Гехануш, Чакатен, Шикаох, Срашен, Неркин Анд, Цав. В Капане расстояние от нежилых районов города до границы составит 100 метров, а от жилого района – один километр.
“До 1929 года все эти территории были армянскими. В 1929 году они отошли к Азербайджану. На этих территориях находилось 21 село. Почему разделение границы осуществили по карте 1974, а не 1929 года?” – с недоумением заметил мэр.
В настоящее время некоторые участки автотрассы Горис-Капан-Мегри проходят по территориям, которые либо перейдут под контроль азербайджанцев, либо будут проходить вдоль границы.
Как будет решен вопрос безопасности дороги Горис-Капан?
Решение предусматривает участие российских пограничников.
То есть все, кто отправится в Капан, должны будут проходить через пограничные пункты? Там будет установлен пропускной пункт?
Конкретных механизмов урегулирования пока нет, но будет осуществляться дежурство на машине. Нам также потребуются так называемые блокпосты.
Планируется ли размещение на некоторых пунктах армянских вооруженных сил?
На дорогах вряд ли, там, по всей видимости, будут находиться пограничники.
Как Вы думаете, даже если на дороге будут стоять пограничники, насколько безопасной будет поездка в Капан?
Мне кажется, в определенной степени будет безопасно, но говорить о полной безопасности трудно, это выяснится по ходу. Очень важно, как будет осуществляться дежурство, каким числом военнослужащих.