Պատերազմը խլեց քարինտակցի քույրերի ամուսիններին, ունեցվածքը, ամեն ինչ
Ավանեսյան Լիլիթն ու Լիանան հարազատ քույրեր են։ Պատերազմում կորցրել են ամուսիններին, Շուշիի շրջանի Քարին Տակ գյուղի իրենց տները և ժամանակավոր բնակվում են Կոտայքի մարզի Արագյուղ համայնքում՝ իրենց բարեկամի ամառանոցում։
Լիանայի ամուսինը՝ Մխիթար Հովհաննիսյանը, փոխգնդապետ էր։ Զինվորական գործով պայմանավորված՝ հաճախ էին տեղափոխվում Արցախի մի բնակավայրից մյուսը՝ բնակության համար։ Ապրել են Շուշի, Մարտունի, Հադրութ քաղաքներում։ Լիլիթի ամուսինը՝ Գերասիմ Հովհաննիսյանը, աշխատում էր «Արցախէներգո» ընկերությունում, պատերազմին կամավոր է մասնակցել, նրանք Քարին Տակում էին ապրում։
Մեր այցելության ժամանակ 9 հոգանոց ընտանիքը՝ Լիլիթը իր 3 երեխաների, Լիանան՝ 2 երեխաների հետ, Լիանայի սկեսուրը՝ Ռոմելան ու տեգրը՝ Գոռը, Արագյուղում էին։ Կանայք ու երեխաները սեպտեմբերի 27-ին լքել են հայրենի գյուղը։
Մխիթարի մահվան մասին իմացել են, երբ որդու դասընկերը ցավակցել է նրան
Մխիթար Հովհաննիսյանի մահվան մասին ընտանիքն իմացել է այն ժամանակ, երբ որդու՝ Էրիկի դասընկերը Ֆեյսբուքով ցավակցել է նրան: «Տեսա՝ Էրիկը նստած լացում էր, հարցրի՝ ի՞նչ է պատահել, ասեց՝ մամ, ցավակցում են, միանգամից զանգեցինք դասընկերոջ ծնողներին, իրենք խոսքը փոխեցին, ասեցին՝ ուրիշ Էրիկի հոր մասին էր, փաստորեն բոլորը գիտեին, մենակ մենք չգիտեինք»,- պատմում է Մխիթարի կինը՝ Լիանան:
Մխիթարի մայրը՝ Ռոմելան, որդու մասին հպարտությամբ և հուզմունքով է խոսում։ Մխիթարը մասնագիտությամբ բանասեր էր, բայց արդեն 14 տարի՝ զինվորական գործում, խստապահանջ և աշխատասեր: Ուսումն ավարտելուց հետո անցել էր զինվորական ծառայության։ Պատերազմի օրերին որպես հրամանատար պայմանագրայինների հետ գնացել էր Ջրական (Ջաբրայիլ), որտեղ էլ հոկտեմբերի 9-ին զոհվել է: Հարազատները նրան հուղարկավորել են Քարին Տակում՝ առաջին պատերազմում զոհված երկու հորեղբայրների կողքին:
Սեպտեմբերի 26-ին Մխիթարի հոր ծնունդն էր: Նա ընտանիքի հետ Քարին Տակ տանող ճանապարհին է եղել, երբ հրամանատարը զանգել ու ասել է, որ երեկոյան պետք է վերադառնա զորամաս: Կնոջն ու երեխաներին հասցրել է հայրական տուն, ինքը՝ վերադարձել զորամաս։ Հաջորդ օրը պատերազմը սկսվել է։ Կնոջ հետ ամեն օր, օրը երկու անգում հեռախոսազրույց է ունեցել փոխգնդապետ Հովհաննիսյանը՝ վստահեցնելով, թե ամեն ինչ նորմալ է։ Հոկտեմբերի 8-ից ամուսնու հետ այլեւս կապ չի կարողացել հաստատել։
Մխիթար Հովհաննիսյանի խստապահանջությունն անձամբ զգացել է նրա եղբայրը՝ Գոռը, երբ ժամկենտային զինծառայող է եղել։ Մի օր պատահաբար փոխգնդապետ և շարքային եղբայրները հանդիպել են զորամասում։ Տեսնելով կրտսեր եղբոր հագուկապը՝ Մխիթարը պահանջել է ամբողջությամբ փոխել համազգեստը, զինվորական կոշիկները։ Զորամասի հրամանատարի տեղակալ իր ընկերոջն էլ ասել է, որ եղբոր հետ շատ խիստ լինի։ Օրերս էլ Հովհաննիսյանների ընտանիքին է այցելել Մխիթարի զինվորներից մեկը ու պատմել․ «Մի քանի անգամ ինձ քոթակել ա թափթփված լինելուս համար, բայց ես իրեն շատ սիրում եմ»:
Մխիթարը երեխաներին կոչել է իր դասընկերների անուններով, որոնց հետ նաև ծառայել է բանակում։ Կինն ասում է՝ Մխիթարի ցանկությունն էր, որ երեխաները լավ սովորեն ու լավ մարդ դառնան։ Ավագ որդին՝ Էրիկը, հոր սիրած սպորտաձևով էր զբաղվում՝ ֆուտբոլով, իսկ Դավիթը՝ բռնցքամարտով: Մխիթարը պատերազմի ընթացքում միշտ կնոջը հարցրել է՝ երեխաները մարզումների գնում են, թե՞ չէ։
Վերջին շրջանում, Լիանայի ասելով, ամուսինը հոգեբանություն էր ուսումնասիրում: Ուսանողական տարիներին Մխիթարը նկարահանվել էր «Մի' վախեցիր» ֆիլմում՝ զինվորի դերում:
Լիլիթը չի կարողացել մասնակցել ամուսնու հուղարկավորությանը, ամուսնու գերեզմանը մնացել է Քարին Տակում
Լիլիթի ամուսինը՝ Գերասիմ Հովհաննիսյանը, զոհվել է հոկտեմբերի 25-ին Մարտունու շրջանի Գիշի գյուղի մերձակայքում։ Լիլիթն արցունքներն աչքերին պատմում է, որ չի կարողացել մասնակցել ամուսնու հուղարկավորությանը։ Հարազատները նրան չեն թողել Արցախ գնա, ասել են՝ ճանապարհները վտանգավոր են, անընդհատ հրետակոծվում են։
«Չթողեցին գնամ հուղարկավորությանը, մտածում էի՝ գոնե հետո, երբ պատերազմն ավարտվի, կգնամ ամուսնուս գերեզմանին, բայց․․»,- ասում է Լիլիթն ու սկսում արտասվել։ Լիլիթն ու երեխաները վերջին անգամ Գերասիմին տեսել են Քարին Տակից հեռանալիս՝ սեպտեմբերի 27-ին։
Լիլիթը ամուսնու և 3 երեխաների՝ Մելինեի, Միհրանի ու Մարիաննայի հետ ապրում էր Քարին Տակում։ Գյուղում խանութ ունեին, որով կինն էր զբաղվում։ Մելինեն սովորում է Ստեփանակերտի պետական համալսարանի մանկավարժության բաժնում, Միհրանն ու Մարիաննան դպրոցական են։
Մելինեն՝ նրանց ավագ դուստրը, նշանադրված է, հոր մասին խոսելիս առաջին հերթին ասաց, որ հայրը խստապահանջ էր, երկար ժամանակ չէր համաձայնում, որ դուստրն ընկերություն աներ սիրած տղայի հետ, անգամ նշանադրության օրը դժվարությամբ է համաձայնել ընդունել տղայի հարազատներին։ Հավելում է, որ հայրն ուզում էր, որ իրենք լավ կրթություն ստանան։
12-րդ դասարանում սովորող Միհրանը հոր կորստից հետո հասկացրել է, որ տան տղամարդն արդեն ինքն է։ Միհրանն ուզում է հայրենի գյուղ վերադառնալ։ Ասում է՝ կապ չունի, թե ինչքան լավ են ընդունել իրենց Հայաստանում, մեկ է՝ ինքն ուզում է իրենց գյուղ վերադառնալ։
Լիլիթը հիշում է, որ պատերազմի օրերին Գերասիմը Քարին Տակի բնակիչներին ասել էր, որ կարող են իրենց խանութից անվճար սնունդ, առաջին անհրաժեշտության պարագաներ վերցնել։
Մխիթար Հովհաննիսյանի զոհվելուց հետո Գերասիմն ավելի ուշադիր էր դարձել Մխիթարի երեխաների նկատմամբ։
«Ամեն անգամ զանգելուց Լիլիթին ասում էր, որ ինձ ու երեխեքին ուշադիր լինի, ասում էր՝ հիմա Մխիթարը չկա, մենք պիտի իրանց ընտանիքին ուշադիր լինենք, Լիանին թև ու թիկունք լինենք»,-պատմում է Մխիթարի կինը՝ Լիանան։
Գերասիմ Հովհաննիսյանը կնոջ հետ Քարին Տակ գյուղում տուն է սարքել, փոքր բիզնես ստեղծել, մեծացնում էին երեք երեխաներին։ Լիլիթը չգիտի՝ ինչպես է շարունակելու ապրել, պատերազմը նրանից խլեց ոչ միայն տունն ու ունեցվածքը, այլ իր կողակցին։ Եթե Գերասիմը կենդանի լիներ, միասին ամեն ինչ նորից կստեղծեին։
Հ․Գ․ Շուշիի շրջանի Քարին Տակ գյուղը պատերազմի ժամանակ անցավ Ադրբեջանի հսկողության տակ։ Ավանեսյան քույրերն իրենց երեխաների հետ շուտով կլքեն նաև Արագյուղի տունն ու վարձակալությամբ կտեղափոխվեն Երևան՝ փորձելով կյանքը շարունակել նոր կետից։

Casualties of War: Avanesyan Sisters Lost Homes and Husbands
They left their homes in the village of Karin Tak (Shushi), now under Azerbaijani control, and currently reside in Aragyugh, in Armenia’s Kotayk Province, in a relative’s summer home.
Liana's husband, Mkhitar Hovhannisyan, was a lieutenant colonel. The family often moved from one part of Artsakh to another, depending on Hovhannisyan’s orders. They lived in Shushi, Martuni and Hadrut. Lilit's husband, Gerasim Hovhannisyan, worked for the utility ArtsakhEnergo. They lived in Karin Tak.
During our visit, the extended family of nine (Lilit with her three children, Liana with her two children, Liana's mother-in-law Romela and her father-in-law Gor) were in Aragyugh. The women and children left their native village on September 27.
Liana and her family heard about Mkhitar’s death indirectly
Liana heard about the death of her husband quite by chance. A classmate of her son Eric had posted his condolences on Facebook.
"I saw Eric sitting there crying, I asked him what had happened. He said people were expressing their condolences. We immediately called the classmate's parents. They changed their story, saying it was about another Eric's father. In fact, everyone knew but us,” Liana says.
Mkhitar's mother, Romela Arustamyan, speaks about her son with pride. He graduated as a philologist but worked for the military for fourteen years. After graduating, he enlisted in the army. During the war he went to Jrakan (Jabrail) with the contract soldiers as a commander. He was killed there on October 9. His relatives buried him in Karin Tak, next to his two uncles who died in the 1990s Artsakh War.
September 26 was Mkhitar's father's birthday. He was on his way to Karin Tak with his family when the commander called and said he had to return to the military unit in the evening.
He took his wife and children to his father's house and returned to the military unit. The next day the war started. Lieutenant Colonel Hovhannisyan had a telephone conversation with his wife twice a day, assuring her that everything was normal. She couldn’t contact her husband after October 8.
Mkhitar Hovhannisyan's strictness was personally felt by his brother Gor when he was a conscript. One day, by chance, the lieutenant colonel and some conscript privates met in the military unit. Seeing his younger brother's clothes, Mkhitar demanded that he completely change his uniform and military shoes. The deputy commander of the military unit also told his friend to be very strict with his brother. Recently, one of Mkhitar's soldiers visited the Hovhannisyan family and said, “He beat me several times for being sloppy, but I love him very much."
Mkhitar named his children after his classmates with whom he had served in the army. His wife says that Mkhitar wanted the children to study well and become good people. The eldest son, Erik, played his father's favorite sport - football, and David - boxing. During the war, Mkhitar always asked his wife if the children went to training or not.
Recently, according to Liana, her husband was studying psychology. During his student years, Mkhitar starred in the film "Do Not Be Afraid" as a soldier.
Lilit could not attend her husband's funeral. Her husband's grave was left in Karin Tak
Lilit's husband, Gerasim Hovhannisyan, died on October 25 near the village of Gishi in the Martuni region. Lilit says, with tears in her eyes, that she could not attend her husband's funeral. Her relatives didn’t let her leave for Artsakh, saying the roads were dangerous and constantly shelled.
"They did not let me go to the funeral, I thought, at least later, when the war is over, I’ll go to my husband's grave, but ․․", says Lilit and starts crying. Lilit and the children last saw Gerasim leaving Karin Tak on September 27.
Lilit lived in Karin Tak with her husband and three children, Melineh, Mihran and Marianna. They had a shop in the village. Melineh is a student at Stepanakert State University’s Department of Pedagogy. Mihran and Marianna are in school.
Melineh, the eldest daughter, is engaged. When talking about her father, she begins by saying that her father was strict and took a long time for him to give his permission for the couple to date. Even on the day of their engagement, he had a hard time agreeing to accept the boy's relatives. She adds that her father wanted them to get a good education.
12th grade student Mihran made it clear after the loss of his father that he was already the man of the house. Mihran wants to return to his native village. He says it does not matter how well they were received in Armenia. He wants to return to their village.
Lilit recounts that during the war Gerasim told the residents of Karin Tak that they could buy free food and necessities from their shop.
After Mkhitar Hovhannisyan's death, Gerasim became more attentive to Mkhitar's children.
Every time he called, he’d tell Lilit to take care of me and the children. He’d say that since Mkhitar is gone now, we must take care of their family,” says Mkhitar's wife, Liana.
Gerasim Hovhannisyan and his wife built a house in Karin Tak village, set up a small business, and raised three children. Lilit does not know how she will continue living.
The war took away her house, property and husband.
The Avanesyan sisters will soon leave their house in Aragyugh. They’ll take the children and move to Yerevan. They’ll rent a place to live and attempt to start anew.