Վլադիմիր Պուտին․ «Ապաշրջափակման հարցերով կզբաղվի հատուկ եռակողմ աշխատանքային խումբը»
Տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցերով կզբաղվի հատուկ եռակողմ աշխատանքային խումբը։ Այս մասին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության (ՌԴ) նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Հատուկ ուշադրության է արժանի տարածաշրջանում տնտեսական, առևտրային և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցը, սահմանների բացումը։ Ենթադրվում է, որ այդ հարցերով կզբաղվի հատուկ եռակողմ աշխատանքային խումբը՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ»,- ասել է ՌԴ նախագահը։
Եռակողմ հանդիպման ժամանակ Վլադիմիր Պուտինը նշել է նաև, որ ղարաբաղյան հարցում Ռուսաստանն իր բոլոր գործողություններում հետևել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առանցքային սկզբունքներին։ Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը շարունակում է հետևողականորեն համագործակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահող մյուս երկրների հետ (ԱՄՆ, Ֆրանսիա, խմբ․)։
Ավելի վաղ՝ այսօրվա եռակողմ հանդիպման ժամանակ Ռուսաստանի ղեկավարը կարծիք էր հայտնել, որ նախադրյալներ են ստեղծվել Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ընդգրկուն լուծման հասնելու համար։

Владимир Путин: “Трехсторонняя рабочая группа займется вопросами разблокирования”
Трехсторонняя рабочая группа под председательством вице-премьеров РФ, Армении и Азербайджана займется вопросами восстановления в Карабахе, а также разблокирования экономических, торговых и транспортных связей. Об этом заявил на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым президент России Владимир Путин.
“Особого внимания заслуживает разблокирование экономических, торговых и транспортных связей в регионе, открытие границ. Предполагается, что этими вопросами займется специальная трехсторонняя рабочая группа под председательством вице-премьеров России, Азербайджана и Армении”,- сказал глава РФ.
В ходе встречи Владимир Путин также отметил, что в вопросе Карабаха Россия во всех своих действиях следовала ключевым принципам Минской группы ОБСЕ. Президент РФ подчеркнул, что Россия продолжает последовательно сотрудничать с остальными странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ (США и Францией. – Ред.).
На сегодняшней трехсторонней встрече российский лидер также высказал мнение о создании предпосылок для долгосрочного и полноформатного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.