Վլադիմիր Պուտին․ «Ապաշրջափակման հարցերով կզբաղվի հատուկ եռակողմ աշխատանքային խումբը»
Տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցերով կզբաղվի հատուկ եռակողմ աշխատանքային խումբը։ Այս մասին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության (ՌԴ) նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Հատուկ ուշադրության է արժանի տարածաշրջանում տնտեսական, առևտրային և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցը, սահմանների բացումը։ Ենթադրվում է, որ այդ հարցերով կզբաղվի հատուկ եռակողմ աշխատանքային խումբը՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ»,- ասել է ՌԴ նախագահը։
Եռակողմ հանդիպման ժամանակ Վլադիմիր Պուտինը նշել է նաև, որ ղարաբաղյան հարցում Ռուսաստանն իր բոլոր գործողություններում հետևել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առանցքային սկզբունքներին։ Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը շարունակում է հետևողականորեն համագործակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահող մյուս երկրների հետ (ԱՄՆ, Ֆրանսիա, խմբ․)։
Ավելի վաղ՝ այսօրվա եռակողմ հանդիպման ժամանակ Ռուսաստանի ղեկավարը կարծիք էր հայտնել, որ նախադրյալներ են ստեղծվել Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ընդգրկուն լուծման հասնելու համար։

During today’s meeting in Moscow between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev, Russian President Vladimir Putin announced that a special trilateral working group will deal with the issues of unblocking economic and transport links in Transcaucasia.
"The issue of unblocking economic, trade and transport ties in the region and opening the borders deserves special attention. A special trilateral working group headed by the Deputy Prime Ministers of Russia, Azerbaijan and Armenia will deal with these issues," Putin said.
During the trilateral meeting, Putin noted that Russia in all its actions in the Karabakh issue has followed the key principles of the OSCE Minsk Group. He stressed that Russia continues to cooperate with the other countries co-chairing the OSCE Minsk Group (US, France).