Նիկոլ Փաշինյան․ «Այսօր մեզ չհաջողվեց լուծել ռազմագերիների հարցը»
Հունվարի 11-ին մոսկովյան եռակողմ հանդիպման արդյունքներով չի հաջողվել լուծել ռազմագերիների հարցը։ Այս մասին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցին ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ցավոք, այսօր մեզ չհաջողվեց լուծել ռազմագերիների հարցը, և դա ամենազգայուն և ցավոտ հարցն է, քանի որ այն հումանիտար հարց է։ Մենք պայմանավորվել ենք, որ կշարունակենք աշխատանքն այդ ուղղությամբ։ Մենք կարծում ենք, որ նոյեմբերի 9-ի մեր համատեղ հայտարարության 8-րդ կետը (գերիների և պահվող անձանց վերաբերյալ, խմբ․) ամբողջությամբ չի իրականացվել։ Հույս ունեմ, որ ամենակարճ ժամկետներում մեզ կհաջողվի հասնել կոնկրետ լուծումների»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Հայաստանի վարչապետի խոսքով՝ ղարաբաղյան հարցը մինչև օրս չի կարգավորվել, մասնավորապես չի լուծվել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը։ Փաշինյանը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով։
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է այսօրվա հանդիպման արդյունքներով ստորագրված եռակողմ հայտարարությունը, որի իրականացումը, ըստ Փաշինյանի, ամբողջությամբ կփոխի տարածաշրջանի տնտեսական իրադրությունը։

Pashinyan Says POW Issue Not Resolved at Moscow Meeting
Following today’s trilateral meeting in Moscow attended by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Russian President Vladimir Putin and Azerbaijani President Ilham Aliyev, Pashinyan told reporters that no solution had been reached on the POW issue.
"Unfortunately, today we did not manage to solve the issue of prisoners of war. It is the most sensitive, painful issue, because it is a humanitarian issue. We have agreed to continue working in that direction. We believe that Point 8 of our joint statement of November 9 (on prisoners, detainees-ed․) has not been fully implemented. I hope that in the shortest possible time we will be able to reach concrete solutions," said Pashinyan.
According to Pashinyan, the Nagorno Karabakh issue has not been settled so far, i.e., its status. Pashinyan expressed his readiness to continue the talks within the framework of the OSCE Minsk Group.
Pashinyan said today’s meeting and resulting trilateral statement will completely change the economic situation in the region.