Կորոնավիրուսի ու պատերազմի տարում «Զվարթնոց» օդանավակայանը հակառեկորդներ է գրանցել
Երեւանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը 2020 թ. փակել է հակառեկորդային ցուցանիշներով, ինչը հասկանալի պատճառներ ունի: Նախորդ տարվա առաջին 9 ամիսներին օդային փոխադրումները տուժեցին կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով, իսկ վերջին եռամսյակում դրան ավելացավ նաեւ Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմը:
2019 թվականին Հայաստանի գլխավոր օդային դարպասը կարողացել էր հաղթահարել տարեկան 3 մլն ուղեւորի շեմը եւ, կոնցեսիոներ ««Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ի տվյալների համաձայն, տեղափոխել էր 3.021.608 ուղեւոր (իր հերթին ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն որպես 2019 թ. տարեկան ցուցանիշ նշել է 3.048.859): Իսկ ահա 2020 թվականին, համաձայն ՔԱԿ-ի, «Զվարթնոցից» օգտվել է ընդամենը 790.827 ուղեւոր: Տարբերությունն ավելի քան 2,2 մլն է, ինչը Հայաստանի պայմաններում հսկայական թիվ է:
Ինչպես կարելի է տեսնել ներքեւի գրաֆիկում, նախորդ տարվա առաջին եռամսյակում օդանավակայանի ցուցանիշները եղել են վերջին տարիների տվյալների տիրույթում, չնայած տարվա սկզբից շարունակական անկում է եղել: Ամենամեծ հակառեկորդը գրանցվել է ապրիլին, երբ Հայաստանում արդեն (մարտի 16-ից) հայտարարված էր արտակարգ դրություն, եւ երկրի սահմանները փակ էին: Դրանից հետո չնայած մինչեւ սեպտեմբեր ուղեւորահոսքը շատ դանդաղ աճել է, սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմը նոր խոչընդոտներ ստեղծեց զբոսաշրջության համար: Այդուհանդերձ, պիտի հիշեցնենք, որ պատերազմի ընթացքում դեպի մեր երկիր թռիչքները չեն դադարեցվել: Հոկտեմբեր-նոյեմբերին ուղեւորահոսքի որոշակի նվազումից հետո դեկտեմբերին ավանդական աճ է գրանցվել: Շեշտենք, սակայն, որ մարտից հետո «Զվարթնոցից» օգտված ուղեւորների ամսական թիվն այդպես էլ չի հասել 100.000-ի շեմին:
Ի տարբերություն կոնցեսիոներ ընկերության, որը բեռնափոխադրման տվյալների մեջ ներառում է նաեւ փոստի ծավալները, քաղավիացիայի կոմիտեն ներկայացնում է միայն օդանավակայանի միջոցով առաքված ու ներմուծված բեռների քաշը: Եթե 2018-ին, ըստ ՔԱԿ-ի, «Զվարթնոցով» բեռնափոխադրման ծավալը կազմել է 18.069 տոննա, 2019-ին՝ 19.511 տ, ապա անցյալ տարի այն եղել է 15.733 տ:
Թռիչք-վայրէջքների ցուցանիշները ներկայացնելու առումով եւս տարբերություններ կան: Կոնցեսիոները դրանք ցույց է տալիս առանձին-առանձին (գործնականում պատահում է այնպես, որ թռիչքներն ավելի շատ լինեն, քան վայրէջքները, կամ հակառակը, օրինակ՝ ամսվա կամ տարվա վերջում ինքնաթիռը ժամանել է, բայց չի մեկնել կամ էլ մեկնել է ու չի վերադարձել, եւ տվյալ ժամանակահատվածն ամփոփելիս երկու ցուցանիշներն իրարից տարբերվում են), իսկ ՔԱԿ-ը 1 թռիչքն ու 1 վայրէջքը հաշվում է որպես 1 թռիչք-վայրէջք:
Եթե 2018-ին, քաղավիացիայի կոմիտեի տվյալներով, «Զվարթնոցում» կատարվել է 11.580 թռիչք-վայրէջք, իսկ 2019-ին՝ 13.260, ապա նախորդ տարի այդ ցուցանիշը եղել է ընդամենը 4963: Ներքեւի գրաֆիկում կարող եք տեսնել, որ թռիչք-վայրէջքներն սկսել են նվազել մարտ ամսից, իսկ ապրիլին գրանցվել է ամենացածր ցուցանիշը: Ընդ որում՝ մարտից հետո թռիչք-վայրէջքներն ամսական կտրվածքով չեն հասել նույնիսկ 500-ի:
Բնականաբար, որքան քիչ են թռիչքներն ու վայրէջքները, այնքան քիչ են թե՛ տեղափոխված ուղեւորները, թե՛ բեռը:

Yerevan’s Zvartnots Airport: Record Slumps in 2020 Due to Coronavirus, War
Yerevan’s Zvartnots International Airport experienced record downfalls in flights and passenger volume in 2020. The reasons are obvious. In the first nine months of last year, air travel was affected by the coronavirus epidemic, and in the last quarter, the war against Artsakh merely exacerbated the slump.
In 2019, the main air gate of Armenia was able to exceed the threshold of 3 million passengers a year and, according to the concessionaire, Armenia International Airports CJSC, transported 3,021,608 passengers. (Armenia’s Civil Aviation Committee (CAA) registered 3,048,859): In 2020, according to the CAA, only 790,827 passengers used Zvartnots. The difference is more than 2.2 million, a huge number for Armenia.
As seen in the chart below, the airport's performance in the first quarter of last year was in the range of recent years, although there was a steady decline since the beginning of the year. The biggest downturn was registered in April, when a state of emergency was declared in Armenia on March 16 and the country's borders were closed. Afterwards, although the flow of passengers increased very slowly until September, the war that broke out on September 27 created new obstacles for tourism. However, we must note that flights to Armenia continued during the war. After a slight decrease in passenger traffic in October-November, a traditional increase was registered in December. It should be noted, however, that the monthly number of passengers using Zvartnots since March has not reached 100,000.
Unlike a concessionaire company that also includes mail volume in cargo transportation data, the Civil Aviation Committee shows only the weight of cargo delivered and imported through the airport. While the volume of cargo transportation through Zvartnots was 18,069 tons in 2018 according to the CAA, and 19,511 tons in 2019, last year it was 15,733 tons.
There are also differences in how flights and landing figures are portrayed. The concessionaire shows them separately. (In practice, it happens that there are more flights than landings, or vice versa. For example, at the end of the month or year the plane arrived but did not leave, or it left and did not return. Thus, when summarizing the period in question, the two indicators differ). Meanwhile, the CAA counts one flight and one landing as one flight-landing.
According to the Civil Aviation Committee, 11,580 take-offs and landings took place in Zvartnots, and in 2019 - 13,260. Last year, that number was only 4963. In the chart below shows that the number of flights started to decrease since March, and the lowest rate was recorded in April. Moreover, since March, the number of flights has not even reached 500 per month.