Հայաստանում պատվաստանյութերի 1/3 կլինի «AstraZeneca»-ն, որի արդյունավետությունը 70% է (փոփոխված)
Հունվարի 20-ին «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն»-ում կայացել է «Իմունականխարգելման հարցերով հանրապետական խորհրդատվական փորձագիտական հանձնաժողովի» նիստ, որի ընթացքում քննարկվել են կորոնավիրուսի դեմ առաջիկայում կատարվելիք պատվաստումների մասին հարցեր ու ռիսկի խմբերի առաջնահերթությունները։ Նիստի ժամանակ հայտարարվել է, որ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումների առաջին փուլում պատվաստվելու են՝
- տարեցների խնամքի կենտրոններում բնակվողներն ու աշխատակիցները,
- բուժաշխատողները
- խնամքի կենտրոնների աշխատակիցները
- 65 տարեկան և բարձր տարիքի անձինք
- 16-ից 64 տարեկան քրոնիկ հիվանդները
Երկրորդ փուլում կպատվաստվեն՝
- դասախոսները, ուսուցիչները
- Արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցները,
- զինծառայողները
- արդարադատության ոլորտի աշխատակիցները
- հանրային տրանսպորտի աշխատակիցները
- պետական ծառայողները:
Հայաստանում պատվաստանյութ ձեռք է բերվելու բնակչության միայն 10%-ի համար։ ԱՆ-ն որոշում է կայացրել առաջին փուլում գնել անգլիական «AstraZeneca» ընկերության արտադրանքը բնակչության 3 %-ի համար՝ հաշվի առնելով, որ այն հնարավորինս հասանելի է (կմատակարարվի մինչև 2021 թվականի մարտ) և գնային առումով մատչելի է` մինչև 4 ԱՄՆ դոլար մեկ դեղաչափը (համեմատության համար՝ ամերիկյան Pfizer-ի մեկ դեղաչափն արժե 20 ԱՄՆ դոլար, Moderna-ն՝ 10-50 ԱՄՆ դոլար, ռուսական «Спутник V»-ն՝ մինչև 10 ԱՄՆ դոլար)։
Այսպիսով, Հայաստանում կիրառվող պատվաստանյութերի 1/3 լինելու է անգլիական «AstraZeneca»-ն, թեև տարեցների շրջանում դրա կիրառման արդյունավետության վերաբերյալ տվյալները սահմանափակ են։ «Հետք»-ն ուսումնասիրել է պատվաստանյութի կլինիկական արդյունավետությունն ու կիրառման փորձն աշխարհում, ինչպես նաև՝ ներկայացրել, թե այդ պատվաստանյութից մահվան քանի դեպք է արձանագրվել մինչ օրս, և ինչ ախտանշաններ են ունեցել մահացածները։
70% արդյուավետություն և մահեր՝ «AstraZeneca»-ի պատվաստանյութից
Անգլիական «AstraZeneca» ընկերության՝ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութը, որը մշակվել է Օքսֆորդի համալսարանի հետ, կլինիկական առաջին փորձարկումների ժամանակ ցույց է տվել համեմատաբար ցածր արդյունավետություն։
Այդ մասին նոյեմբերի վերջին հայտարարել էր հենց ընկերությունը՝ նշելով, որ կլինիկական փորձարկումների միջանկյալ վերլուծությունը ցույց է տվել, որ կորոնավիրուսի պատվաստանյութն ունի միջին՝ 70% արդյունավետություն. առաջին փուլում, դոզավորման այն տարբերակով, երբ կամավորները ստացել են կես դոզա, ապա մեկ ամիս անց՝ ևս մեկ դոզա, պատվաստանյութը ցույց էր տվել 90% արդյունավետություն, իսկ մյուս դոզավորման ժամանակ, երբ կամավորները ստացել են երկու լրիվ դոզա՝ առնվազն մեկ ամսվա տարբերությամբ, պատվաստանյութը ցույց է տվել 62% արդյունավետություն։ AstraZeneca-ն նշում է, սակայն, որ այս տվյալները դեռևս վերջնական չեն։
Միևնույն ժամանակ «մրցակիցներից»՝ Pfizer-ը, Moderna-ն և «Спутник V»-ն, հայտնում են, որ իրենց պատվաստանյութերի արդյունավետությունը 90%-ից բարձր է։
Դեռևս 2020թ. սեպտեմբեր ամսին AstraZeneca-ն դադարեցրել էր պատվաստանյութի փորձարկումները, քանի որ այդ ժամանակ մասնակիցներից մեկի մոտ դրանից ողնուղեղի բորբոքում էր սկսվել։
Դրանից հետո՝ հոկտեմբերի 21-ին, հայտնի դարձավ, որ Բրազիլիայում մահացել է «AstraZeneca» պատվաստանյութի կլինիկական փորձարկմանը մասնակցած 28-ամյա երիտասարդ կամավոր. մահը վրա էր հասել կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած բարդություններից։ Հաջորդ օրն արդեն բրիտանական «AstraZeneca» ընկերության բաժնետոմսերի արժեքը 2,7 %-ով նվազել էր։
Սակայն այս դեպքերը չխոչընդոտեցին պատվաստանյութի հետագա արտադրությանն ու վաճառքին։ Մեծ Բրիտանիան առաջին երկիրն էր, որ արտոնեց իր սեփական երկրի «AstraZeneca» պատվաստանյութի կիրառումը։
Չնայած այլ կարգավորող մարմիններն ավելի զգուշավոր մոտեցում էին ցուցաբերում, բայց Բրիտանիայի առողջապահության նախարարության Դեղերի և առողջապահական արտադրանքի կարգավորման գործակալությունը (The Medicines and Healthcare products Regulatory Agency, MHRA) դեկտեմբերի վերջին անսպասելիորեն հայտարարեց, որ, ի տարբերություն արտադրողի, «գտել է պատվաստանյութի կիրառման այն դեղաչափերն ու ներարկման ժամանակահատվածը, երբ պատվաստանյութը դրսևորում է 80% արդյունավետություն, այն է՝ երկու լրիվ դեղաչափերի ընդունում՝ երեք ամիս տարբերությամբ։
Այս ամենով հանդերձ՝ Բրիտանիայի կառավարությունը հայտնեց, որ բնակչության տարբեր խմբերին հատուկ որևէ պատվատանյութ խորհուրդ չի տալու, քանի որ տարեցների շրջանում «AstraZeneca»-ի կիրառման արդյունավետության վերաբերյալ տվյալները սահմանափակ են։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն էլ իր հերթին հայտարարեց, որ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի ձեռքբերման քաղաքականության շրջանակներում աշխարհի տարբեր երկրներին մինչև 2021թ. մարտ 150 մլն դեղաչափ «AstraZeneca» է մատակարարվելու։
Վերջերս՝ հունվարի 16-ին, Հնդկաստանում մեկնարկեց կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման առաջին փուլը, երբ պատվաստեցին ռիսկային խումբ համարվող բուժաշխատողներին։
Արդեն հունվարի 18-ին Հնդկաստանի Մորադաբադ քաղաքում պատվաստվելուց հետո մահացավ 46-ամյա բուժաշխատող. երկու օր առաջ՝ հունվարի 16-ին, նա պատվաստվել էր SII AstraZeneca-ի COVISHIELD պատվաստանյութով.
SII AstraZeneca -կորոնավիրուսի դեմ Հնդկաստանի Շիճուկային ինստիտուտի (Serum Institute of India, SII) կողմից մատակարարվող AstraZeneca-ի պատվաստանյութն է՝ COVISHIELD (Կովիշիլդ ) ապրանքանիշով։
COVISHIELD-ը AstraZeneca պատվաստանյութի տեղական անվանումն է Հնդկաստանում։ Այն մատակարարվում է Հնդկաստան, Բանգլադեշ, Բրազիլիա և այլ՝ ցածր ու միջին եկամուտ ունեցող երկրներ։
Հնդկաստանում է արտադրվում աշխարհում կիրառվող բոլոր պատվաստանյութերի 60%-ը:
Չնայած որ հիվանդանոցի գլխավոր բժիշկը հայտարարեց, որ մահը պատվաստանյութի հետ կապ չունի, քանի որ այդ բուժաշխատողը այն ստանալուց հետո գիշերային հերթապահություն է իրականացրել ու խնդիրներ չի ունեցել, սակայն վերջինս պատվաստումը ստանալու հաջորդ օրը բողոքներ է ունեցել սրտի շրջանում։ Մասնավորապես, նա նշել է, որ դժվարանում է շնչել և սեղմումներ է զգում կրծքավանդակի հատվածում:
Հունվարի 20-ին Հնդկաստանում ևս մեկ 58-ամյա բուժաշխատող է մահացել COVID-19 պատվաստանյութ ստանալուց մի քանի օր հետո։ Այս դեպքում ևս, Հնդկաստանի իշխանությունները չեն հաստատում պատվաստանյութի հետ մահվան կապը՝ նշելով, որ այն վրա է հասել սրտի կաթվածից։
Դրանից օրեր առաջ Հնդկաստանում մահացել էր 43-ամյա կամավոր, որը դարձյալ ստացել էր «COVISHIELD» պատվաստանյութը և մահացել դրանից մեկ օր անց: Այս դեպքում ևս, Հնդկաստանի առողջապահության պատասխանատուները հայտնեցին, որ մահը վրա է հասել բարդությունների, ոչ թե պատվաստանյութի պատճառով: Նշվում է, որ այդ մարդը ևս պատվաստվելուց հետո բողոքել է ծանր շնչառություններից ու սրտի շրջանում սեղմվածությունից։
Հունվարի 22-ին Հնդկաստանի Գուրգաոն քաղաքում մահացել է ևս մեկ՝ 56-ամյա բուժաշխատող, որը դարձյալ ստացել է կորոնավիրուսի դեմ կիրառվող պատվաստանյութ՝ COVISHIELD։ Հիվանդանոցից հայտնել են, որ մահվան պատճառը դեռևս հայտնի չէ, քանի որ «դիահերձում չի կատարվել»։
Նույն քաղաքում նույն օրը մահացել էր մեկ այլ՝ 55-ամյա կին բուժաշխատող, որը պատվաստվել էր COVISHIELD պատվաստանյութով՝ օրեր առաջ՝ հունվարի 16-ին։ Կնոջ հարազատներն ասում են, որ նա հանկարծամահ է եղել պատվաստվելուց օրեր անց, սակայն Հնդկաստանի իշխանությունը նորից պնդում է, որ չկա «ուղիղ կապ» պատվաստանյութի և մահվան միջև։
Այս բոլոր դեպքերում մահը վրա է հասել պատվաստանյութ ստանալուց մոտ 24-48 ժամ հետո. բուժառուները բողոքներ են ունեցել սրտի շրջանում։
Թեև «AstraZeneca»-ի COVID-19 պատվաստանյութն արդեն արտոնված է Մեծ Բրիտանիայում արտակարգ իրավիճակներում կիրառելու համար, ԱՀԿ-ն էլ արդեն հայտարարել է նախնական 150 մլն դեղաչափ մատակարարումների մասին՝ Եվրամիության երկրներում այն դեռ չի ստացել կիրառության պաշտոնական արտոնություն։ Նշվում է, որ եվրոպական իշխանությունները փետրվարի սկզբին, հնարավոր է, տրամադրեն արտոնության հավաստագիրը։
*Հոդվածի վերնագիրը փոփոխված է, նախնական վերնագիրը եղել ՝ «Հայաստանում պատվաստանյութերի 1/3 կլինի «AstraZeneca»-ն, որից 6 մարդ է մահացել, արդյունավետությունն էլ 70% է»։
«Հետք»-ը ներողություն է խնդրում ընթերցողներից հնարավոր տարընթերցման և շնորհակալություն հայտնում media.am-ին՝ թեմային անդրադառնալու համար։

Armenia to Vaccinate 10% of Population; 1/3 to get AstraZeneca Vaccine
On January 20, Armenia’s National Center for Disease Control and Prevention hosted a meeting of the Republican Advisory Committee on Immunization during which issues related to the upcoming vaccinations against coronavirus and the priorities of risk groups were discussed. The following will be vaccinated first:
- Residents and staff of nursing homes
- Health workers
- Care center staff
- People 65 years and older
- Patients aged 16 to 64 years with chronic ailments
In the second stage, the following will be vaccinated:
- Lecturers, teachers
- Employees of the Ministry of Emergency Situations,
- Servicemen
- Justice sector staff
- Public transport employees
- Civil servants.
Vaccines will be purchased for only 10% of the population in Armenia. The Ministry of Health has decided to buy the British AstraZeneca vaccine for 3% of the population in the first stage, since it is readily available (will be supplied until March 2021) and relatively affordable - up to $4 per dose. (For comparison, one dose of American Pfizer costs US$20, Moderna - $10-50, and the Russian Sputnik V - up to $10 US).
Thus, 1/3 of the vaccines to be used in Armenia will be AstraZeneca, although data on the effectiveness of its use among the elderly is limited.
AstraZeneca, unlike its competitors, is a modified version of a common cold virus that usually only spreads among chimpanzees. It can also be stored at higher temperatures. This allows the immune system to manufacture antibodies that work against COVID-19, teaching your body how to respond should you become infected.
The Pfizer-BioNTech and Moderna vaccines, meanwhile, rely on mRNA technology, which essentially introduces a piece of genetic code that tricks the body into producing COVID-19 antibodies, no virus required. All three vaccines require two shots spaced about a month apart.
AstraZeneca vaccine: 70% efficiency, linked deaths
The coronavirus vaccine from the British company AstraZeneca, developed with the University of Oxford, showed relatively low effectiveness in the first clinical trials.
The company announced this at the end of November, noting that the intermediate analysis of clinical trials showed that the coronavirus vaccine has an average effectiveness of 70%. One dosing regimen showed an effectiveness of 90% when trial participants received a half dose, followed by a full dose at least one month apart. The other showed 62% efficacy when given as two full doses at least one month apart. AstraZeneca notes, however, that these data are not yet final.
At the same time, "competitors" - Pfizer, Moderna - "Sputnik V" - report that the effectiveness of their vaccines is over 90%.
In September 2020, AstraZeneca stopped testing the vaccine because one of the participants had developed a spinal cord infection.
On October 21, it was reported that a 28-year-old volunteer who participated in the clinical trial of the AstraZeneca vaccine died in Brazil of complications from the coronavirus. The next day, the value of AstraZeneca shares decreased by 2.7%.
These cases did not hinder further production and sale of the vaccine. The United Kingdom was the first country to authorize the use of the AstraZeneca" vaccine.
Although other regulators took a more cautious approach, the UK Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA) unexpectedly announced in late December that, unlike the manufacturer, it had that found an 80% success rate for the administration of two full doses, three months apart, higher than the average that the developers themselves had found.
However, the British government has stated that it will not recommend any vaccine specific to different populations, as data on the effectiveness of AstraZeneca in the elderly is limited.
The World Health Organization, in turn, announced that within the framework of the policy of supplying a coronavirus vaccine to different countries of the world, 150 million doses of AstraZeneca will be delivered by March 2021.
Recently, on January 16, the first phase of coronavirus vaccination was launched in India, when medical workers who are considered a risk group were vaccinated.
On January 18, a 46-year-old medical worker in Moradabad, India died after being vaccinated two days earlier with the SII AstraZeneca COVISHIELD vaccine.
This vaccine is manufactured by the Serum Institute of India under license with AstraZeneca and is marketed under the name COVISHIELD. It is supplied to India, Bangladesh, Brazil and other low- and middle-income countries.
India produces 60% of all vaccines used worldwide.
Another 58-year-old health worker died in India on January 20, just days after receiving the COVID-19 vaccine. In this case, Indian authorities say it was caused by a heart attack.
Days earlier, a 43-year-old volunteer who had just received the COVISHIELD vaccine died in India. In this case, Indian health officials said the death was due to complications, not the vaccine. It was reported that after being vaccinated, the person complained of shortness of breath and tightness in the chest.
A 56-year-old health worker died on January 22 in the Indian city of Gurgaon after receiving the COVISHIELD vaccine. The hospital reported that the cause of death was not yet known, and the body had been sent for autopsy.
A 55-year-old health worker in India died on January 22, six days after getting the COVISHIELD vaccine. The woman's relatives say she showed no reaction to the vaccine on the day it was administered. The Indian government reiterates that there was no direct connection between the death and the vaccine.
In all these cases, death occurred 24-48 hours after receiving the vaccine. The patients complained of heart/chest pain.
Although the AstraZeneca COVID-19 vaccine has already been authorized for emergency use in the UK, the WHO has already announced an initial supply of 150 million doses, but it has not yet received official approval in the EU. It is mentioned that the European authorities may issue approval in early February.