Կառավարության շենքը զավթելու փորձի գործով մեղադրանք է առաջադրվել 5 անձի. Վ. Չախալյանի կալանավորման միջնորդությունը մերժվել է
Կառավարության շենքը զավթելու փորձ կատարելու կասկածանքով ձերբակալված 5 անձանց՝ Արագած Ախոյանին, Արշակ Զաքարյանին, Վահագն Չախալյանին, Տիգրան Չոբանյանին և Իսրայել Հակոբկոխյանին երեկ՝ հունվարի 29-ին մեղադրանք է առաջադրվել։ Քննչական կոմիտեն նրանց կալանավորելու միջնորդություններ է ներկայացրել դատարան։ Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց գործում ներգրավված պաշտպաններից Միքայել Շխիմյանը։
Վերը նշված 5 անձինք մեղադրվում են Քրեական օրենսգրքի 34-219-րդ հոդվածի 2-րդ մաս 1-ին կետով, այսինքն՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ շենք-շինություններ զավթելու փորձը։
Դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Վահագն Մելիքյանի, երեկ սկսել է Վահագն Չախալյանի ձերբակալման դեմ նրա պաշտպանի բողոքի և նրան կալանավորելու վերաբերյալ Քննչական կոմիտեի միջնորդության քննությունը և որոշել Չախալյանի ձերբակալումը ոչ իրավաչափ ճանաչել, իսկ նրան կալանավորելու միջնորդությունը՝ մերժել։ Միքայել Շխիմյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ դատարանը հանգել է հետևության, որ առկա չէ հիմնավոր կասկած այն մասին, որ Չախալյանը կատարել է իրեն վերագրվող արարքը։
Նշենք, որ Չախալյանը ջավախահայ քաղաքական գործիչ է, «Միասնական Ջավախք» ժողովրդավարական դաշինք քաղաքական շարժման առաջնորդն, ով 2009թ.ին դատապարտվել է վրացական դատարանի կողմից 10 տարվա ազատազրկման ջավախահայության իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ իր քաղաքական գործունեության համար և հետագայում համաներմամբ ազատ արձակվել։
Մյուս մեղադրյալների խափանման միջոցի միջնորդությունների վերաբերյալ դեռևս որոշում չի կայացվել։
Արշակ Զաքարյանի պաշտպան Անժելիկա Հակոբյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Վահե Միսակյանի, երեկ սկսել է Զաքարյանի ձերբակալման դեմ բողոքի և նրան կալանավորելու միջնորդության քննությունը, որը կշարունակվի այսօր։ Հակոբյանն ասաց նաև, որ Զաքարյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։
Մեղադրանքը չի ընդունել նաև բռնցամարտի աշխարհի չեմպիոն Իսրայել Հակոբկոխյանը։ Նրա գործով ևս երեկ դատական նիստը մեկնարկել ու հետաձգվել է, շարունակվելու է այսօր, ժամը 20:00-ին։ Հակոբկոխյանի պաշտպաններից Գոռ Սաղոյանն ասաց, որ իրենց բողոքն ու Քննչական կոմիտեի միջնորդությունը քննում է դատավոր Հարություն Մանուկյանը։
«Իրականության հետ աղերս ունի միայն այն, որ ինքը մասնակցել է հանրահավաքին, մնացածը հորինված է»,- մեղադրանքի վերաբերյալ նման դիրքորոշում հայտնեց Գոռ Սաղոյանը։
Այս պահին, նախագահությամբ դատավոր Վարդան Գրիգորյանի, դատարանում քննվում է նաև գործով մեղադրյալներից՝ Արագած Ախոյանի ձերբակալման դեմ բողոքն ու նրան կալանավորելու միջնորդությունը։
Գործով մյուս մեղադրյալի՝ Տիգրան Չոբանյանի խափանման միջոցի հարցով ևս դատական նիստ է նշանակվել այսօր։
Հիշեցնենք, որ երեկ մի խումբ քաղաքացիներ Հանրապետության հրապարակում բողոքի ակցիա են իրականացնել Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով։ Նրանք շարժվել են Դատախազության շենք ու պահանջել, որպեսզի գլխավոր դատախազը դուրս գա, որպեսզի ներկայացնեն Նիկոլ Փաշինյանին ձերբակալելու իրենց պահանջը։ Դատախազը դուրս չի եկել, քաղաքացիները շարժվել են Կառավարության շենք, որտեղ բախումներ են տեղի ունեցել ոստիկանության ու քաղաքացիների միջև, մի խումբ քաղաքացիներ փորձել են մուտք գործել Կառավարության շենք։

Пять человек обвиняются в попытке захвата здания правительства. Ходатайство об аресте В.Чахаляна отклонено
Пяти задержанным по подозрению в попытке захвата здания правительства лицам – Арагацу Ахояну, Аршаку Закаряну, Ваагну Чахаляну, Тиграну Чобаняну и Исраэлу Акопкохяну – вчера, 29 января, было предъявлено обвинение. Следственный комитет представил в суд ходатайства об их аресте. Об этом Hetq.am сообщил один из защитников задержанных Микаел Шхимян.
Всем задержанным предъявлено обвинение по п.1 ч.2 ст.34-219 УК РА (соучастие в захвате зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи группой лиц по предварительному сговору).
Суд под председательством судьи Ваагна Меликяна вчера рассмотрел жалобу защитника Ваагна Чахаляна на задержание своего подзащитного и ходатайство Следственного комитета о его аресте. Задержание Чахаляна было признано неправомерным, а ходатайство об аресте отклонено.
По словам М.Шхимяна, суд пришел к выводу, что имеется обоснованное сомнение в совершении Чахаляном приписываемого ему деяния.
Чахалян – политический деятель из Джавахка, лидер демократического блока “Единый Джавахк”, который в 2009 г. был осужден грузинским судом к 10 годам лишения свободы за свою деятельность по защите прав джавахкских армян, в дальнейшем был освобожден по амнистии.
Решения по ходатайствам о мере пресечения в отношении остальных обвиняемых пока не приняты.
Защитник Аршака Закаряна Анжелика Акопян сообщила нам, что сегодня суд под председательством судьи Ваге Мисакяна продолжит рассмотрение жалобы на задержание Закаряна и ходатайства о его аресте. Закарян не признает предъявленное ему обвинение.
Обвинение не признает и чемпион мира по боксу Исраэл Акопкохян. Судебное заседание по его делу также будет продолжено сегодня в 20.00.
“Действительности соответствует лишь то, что Акопкохян участвовал в митинге, все остальное вымысел”,- отметил защитник И.Акопкохяна Гор Сагоян.
В эти минуты суд под председательством судьи Вардана Григоряна рассматривает жалобу на задержание и ходатайство об аресте Арагаца Ахояна.
Сегодня же состоится судебное заседание по вопросу о мере пресечения в отношении Тиграна Чобаняна.
Напомним, что вчера группа граждан провела акцию протеста с требованием отставки Никола Пашиняна, после чего направилась к зданию прокуратуры для предъявления генпрокурору требования арестовать Пашиняна. Встреча с генпрокурором не состоялась, поэтому протестующие пришли к зданию правительства, которое было оцеплено плотным полицейским кордоном. При попытке участников протеста прорваться в здание правительства произошли стычки с полицией.