Պատերազմի օրերին Երևանում ապօրինի շինարարություն իրականացնողները
Նարինե Մկրտչյանը 2018 թ.-ից պայքարում է երևանյան իր տան հարևանությամբ կատարվող ապօրինի շինարարության դեմ։ Կառուցապատումը սկսվել է հետհեղափոխական փուլում, միս ու արյուն է ստացել 2020 թ.-ին՝ Արցախում տեղի ունեցած պատերազմի օրերին։ Երկու դեպքում էլ՝ անվերահսկելի ժամանակաշրջանում։
Ներքին Շենգավիթ 12-րդ փողոցում՝ 97 դպրոցի դիմաց, 2018 թ.-ին քաղաքացի Արայիկ Հարությունյանը ապօրինի շինարարություն էսկսել է։ Փորձել է իրեն պատկանող մեկհարկանի շինությունը վերակառուցել՝ դարձնել երկհարկանի։ Կառուցապատվող տարածքի անմիջապես հարևանությամբ բնակվող Նարինե Մկրտչյանն առաջին իսկ պահին ահազանգել է քաղաքապետարանի «թեժ գծին»։ Նույն օրը քաղաքապետարանից եկել և ապամոնտաժել են բետոնաշաղախի համար ամրացված փայտե հենակները։ Ըստ Նարինե Մկրտչյանի՝ կառուցապատողը սպասել է մեկ այլ հարմար առիթի՝ կիսատ գործը շարունակելու, և Արցախում սկսված պատերազմը «նոր հնարավորություն» է բացել նրա համար։ Այդ ժամանակ նույնիսկ հարևանը խնդրել է Նարինե Մկրտչյանին, որ չբողոքի շինարարության դեմ։
«Ասեցի՝ դու պետք է պատերազմ գնաս, հիմա ոչ ոք չի մտածում տուն սարքելու մասին։ Ու այդ իրավիճակում սկսեցին տունը կառուցել»,- իր և հարևանի զրույցը վերհիշեց Նարինե Մկրտչյանը։
Պատերազմի սաստկանալուն զուգահեռ՝ ապօրինի շինարարությունը մեծ թափ է հավաքել։ Բազմաթիվ ահազանգերից հետո քաղաքապետարանից եկել և 200 հազար դրամով տուգանել են ապօրինի շինարարություն իրականացնողին, սակայն շինարարությունը չի դադարեցվել։ Նարինե Մկրտչյանի պնդմամբ՝ այդ ընթացքում Արայիկ Հարությունյանի որդին ֆիզիկական բռնություն գործադրելու սպառնալիք է հնչեցրել իր հասցեին։
Հերթական ահազանգից հետո Շենգավիթ վարչական շրջանի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Համլետ Գրիգորյանը Նարինե Մկրտչյանին պատասխանել է, որ «տարածքում իրականացվում են ներքին հարդարման աշխատանքներ, որը շինարարության թույլտվություն չպահանջող աշխատանք է»։ Այս պատասխանը տարակուսանք է առաջացնում։ Ինչպե՞ս շինարարությունը ավարտական տեսք ստացավ, և ապօրինի կառուցված շինության ներքին հարդարման աշխատանքն օրինական համարվեց։
Նարինե Մկրտչյանը կարծում է, որ ապօրինի շինարարությունը չի վերահսկվել մի քանի պատճառով։ Կա՛մ հովանավորչություն է եղել, կա՛մ վարչական շրջանի աշխատակազմում հանցավոր անգործություն են ցուցաբերել, կա՛մ հին բարքերն են՝ կաշառք են տվել։ Նման ենթադրությունների տեղիք է տվել այն հանգամանքը, որ ապօրինի շինարարության փաստն արձանագրելուց և տուգանք նշանակելուց հետո վերահսկողություն չի իրականացվել։ Հակառակ դեպքում մի քանի անգամ ավելի մեծ տուգանք կկազմվեր, ինչը, հնարավոր է, զսպեր ապօրինություն կատարողին։
«Կապ չունի՝ մեկ տուն է ապօրինի կառուցվում, թե մեկ դղյակ, եթե մի բան ապօրինություն է, պետք է պատժվի։ Կա՛մ ինձ թող պատժեն սուտ մատնության համար, կա՛մ այդ մարդկանց պատժեն»,- ասում է Նարինե Մկրտչյանը։ Երևանի քաղաքապետարանից մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին, որ տարածքում ինքնակամ իրականացվել են երկաթբետոնե հիմնասյուների և հեծանների կառուցման շինաշխատանքներ, կազմվել է արձանագրություն, որի հիման վրա 200 հազար դրամ վարչական տույժ է նշանակվել։
28.09.2020 - 09.11.2020 թթ. հայտնաբերված խախտումներն ու կազմված արձանագրությունները
Քարտեզը Կարին Մանուկյանի, Սուսինա Խաչատրյանի և Արտակ Կոլյանի Ⓒ Հետք Մեդիա Գործարան
Երևանի քաղաքապետարանի տրամադրած տեղեկատվության համաձայն՝ պատերազմի օրերին (սեպտ․ 29-ից նոյ. 10-ը) մայրաքաղաքում 153 ապօրինի շինարարության դեպք է արձանագրվել։ Այդ դեպքերից 17-ով ապամոնտաժման և հողազավթման վերացման որոշումներ են կայացվել։ Մնացած դեպքերով տուգանքներ են նշանակվել, որոշ պարագայում ապօրինի կառուցապատում իրականացնողները կրկնակի են տուգանվել։
«Հետքն» ուսումնասիրել է բոլոր դեպքերն ու առանձնացրել 7 դեպք։ Շենգավիթում արձանագրված շինարարությունից բացի, մյուսներին առանձին-առանձին կանդրադառնանք ստորև։ Դրանցից երկուսի դեպքում ապօրինի շինարարությունն իրականացվել է համայնքային հողում, մի դեպքում ապօրինի շինարարության հետևանքով կառուցապատողը հսկայական մակերես է «նվեր» ստացել, մեկ այլ դեպքում էլ ապօրինությունն այն աստիճան չի վերահսկվել, որ կասեցված լինելով հանդերձ՝ Երևանի փոքր կենտրոնում 4 հարկ է կառուցվել։
Հերացու փողոց 2 հասցեում համաձայնեցված նախագծից շեղումներով շինարարություն է իրականացվել։ Նշված հասցեում գտնվող Հրաչյա Աճառյանի անվան նախկին դպրոցի շենքը վերակառուցվում է 2013 թ.-ից։ Պետական սեփականություն համարված շենքը եւ դրա հողամասն անհատույց օգտագործման իրավունքով հատկացվել էին «ՀԱՊԿ ակադեմիա» հիմնադրամին։ 2018 թ.-ին պետությանը պատկանող հողի մի մասը հյուրանոց կառուցելու նպատակով սեփականության իրավունքով փոխանցվել էր հիմնադրամին, իսկ նույն տարածքում գտնվող եւ հիմնադրամին սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասը փոխանցվել էր պետությանը։ Մինչ այդ՝ 2014 թ.-ին, Երևանի քաղաքապետարանի հետ համաձայնեցվել էր հյուրանոցային շենքի նախագիծը։ Պատերազմի ժամանակ՝ հոկտեմբերի 9-ին, քաղաքապետարանի աշխատակիցներն արձանագրել են, որ շինարարությունն իրականացվել է համաձայնեցված նախագծի շեղումներով։
«Google Earth» ծրագրի օգնությամբ պարզում ենք, որ «ՀԱՊԿ ակադեմիան» ընդհատումներով է վերակառուցվել։ 2019 թ.-ի դրությամբ նախագծից շեղումներ առկա չեն։ Մեկ տարում մեծ թափով շինարարություն է ընթացել, և համաձայնեցված նախագծից դուրս կառուցապատում է արվել։ Կառուցապատման համար չնախատեսված հատվածում կատարվել են հարկերի կառուցման աշխատանքներ, բացի այդ՝ շենքի եռանկյունաձև հատվածը կառուցապատման ընթացքում ուղղանկյան տեսք է ստացել։ Դրա արդյունքում «ՀԱՊԿ ակադեմիան» բազմահարկ շենքում լրացուցիչ մակերեսներ է ստացել, իսկ Երևանի կենտրոնում 1 քմ կառուցապատված տարածքի շուկայական միջին արժեքը 1500 ԱՄՆ դոլար է։ «ՀԱՊԿ ակադեմիա» հիմնադրամի տնօրենը ԱԺ նախկին պատգամավոր, «Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ Մհեր Շահգելդյանն է։ Ակադեմիայի հիմնադիրները ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան և Հայաստանի ազգային անվտանգության խորհրդի նախկին նախագահ, ՕԵԿ նախկին նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն են:
Եթե Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակիցները պատշաճ հսկողություն իրականացնեին շինարարության նկատմամբ, դժվար թե 10 հարկ նախագծից շեղմամբ կառուցելուց հետո պարզվեր, որ սկզբի շեղման հետևանք է հարկերի կառուցումը։ Դրա փոխարեն խախտման փաստն արձանագրվել է շինարարության առանցքային աշխատանքները կատարելուց հետո։
Տերյան-Արամի փողոցների հատման մասում 2019 թ.-ին քաղաքապետարանը Ղևոնդ Ղալումյանին տվել է հասարակական նշանակության օբյեկտի նախագծման թույլտվություն՝ պայմանով, որ շինությունը պետք է նախագծել 1 ստորգետնյա և 4 վերգետնյա հարկերով, առավելագույն բարձրությունը՝ 14 մ։ 2020 թ.-ին Ղալումյանը ստացել է շինարարության թույլտվություն։ 1-ին հարկը կառուցելուց հետո հարևանությամբ գտնվող տարածքի սեփականատերը դիմել է դատարան և վիճարկել շինթույլտվությունը։ Հայցը վարույթ է ընդունվել, և շինթույլտվությունը կասեցնելու միջնորդությունը բավարարվել է։ Դատարանի որոշմամբ կասեցվել է շինարարությունը։
2020 թ.-ի հոկտեմբերի 19-ին քաղաքապետարանի աշխատակիցները պարզել են, որ կասեցման որոշման պայմաններում Ղևոնդ Ղալումյանը երկաթբետոնե հիմքերով երկրորդ հարկի կառուցման աշխատանքներ է կատարել։ 2021 թվականի հունվարին այցելեցինք շինհրապարակ և արձանագրեցինք, որ կառուցվել է ոչ միայն 2-րդ հարկը, այլև՝ 3-րդ, 4-րդ և 5-րդ հարկերը։ Այսինքն՝ կասեցնելու որոշումը չի կատարվել, իսկ շինարարությունը չի վերահսկվել։
Ղևոնդ Ղալումյանը սփյուռքահայ գործարար Էդմոնդ Խուդյանի նախկին գործընկերն է, ում Խուդյանը մեղադրում է համատեղ ընկերությունը թալանելու մեջ։ Ղալումյանը ոստիկանության պաշտոնաթող գնդապետ է, այժմ շինարարական գործունեություն է ծավալում։
Խանջյան 8/1 հասցեում՝ Օղակաձև զբոսայգում գտնվող նախկին «Շալե» սրճարանի փայտե շինության մեջ, առանց համապատասխան քաղաքաշինական փաստաթղթերի, գոյություն ունեցող շինության ներքին հատվածում իրականացվել են քարե շարվածքով պատի կառուցման աշխատանքներ։ Երբ այցելեցինք սրճարանի տարածք, մեզ թույլ չտվեցին ներսում նկարահանում կատարել, սակայն տեսանք ապօրինի շինարարության փաստը։
Սրճարանի զբաղեցրած հողակտորը Երևան համայնքից վարձակալել է քաղաքացի Արման Նալբանդյանը, որին էլ քաղաքապետարանը 200 հազար դրամ տուգանել է ապօրինի կառուցապատման համար։ Արման Նալբանդյանն իր հերթին տարածքը վարձակալությամբ տրամադրել է «ԿՈՐՎԵՏ-Ե» ՍՊԸ-ին։ Ընկերության 100% բաժնետոմսերը պատկանում են Բաբկեն Լևոնյանին, որը «Զվարթնոց» մաքսատան տեսուչ է եղել։ 2013 թ.-ին Բաբկեն Լևոնյանի և այլ տեսուչների կողմից, անձնական շահագրգռվածությամբ, ծառայողական պարտականությունները չկատարելու հետևանքով Հայաստան ապօրինի ներմուծվել է 17.6 միլիոն դրամի բջջային հեռախոս և համակարգիչ։ Լևոնյանը, նրա գործընկերը և այլ անձինք այդ գործով 2014 թ.-ին դատապարտվել են։ Նախկինում «Շալե» սրճարանը գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքին պատկանող «Սիլ կոնցերնինն» էր։
Կոնցերնի տնօրեն Էդգար Մկրտչյանը «Հետք»-ին փոխանցեց, որ տվյալ տարածքը միշտ վարձակալության է տրամադրվել, վարձակալները փոփոխվել են։ Նրա խոսքով՝ սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին կատարվող աշխատանքների վերաբերյալ քաղաքապետարանը տեղեկացրել է իրենց։ Իրենք էլ վարձակալից են հետաքրքրվել, թե ինչ է կատարվել։ Պարզել են, որ ներքին պատ են վերանորոգել։ Պահանջել են դադարեցնել, վերականգնել նախնական տեսքը։
Թբիլիսյան խճուղի 3/20 հասցեում «Կաէռ բիլդ» ՍՊ ընկերության տնօրենը, առանց համապատասխան քաղաքաշինական փաստաթղթերի, իրականացել է երկաթբետոնե հիմքերի, մետաղական կոնստրուկցիաներով շինության կառուցման աշխատանքներ։ Նույն տեղում կատարվել են նաև գոյություն ունեցող շինության վերակառուցման, մասնավորապես՝ մետաղական կոնստրուկցիաների ընդլայնման, երկաթբետոնե հիմքերի կառուցման շինարարական աշխատանքներ։ Երկու դեպքում էլ նույն օրն է քաղաքապետարանն արձանագրություն կազմել, ապա տուգանել ընկերության տնօրեն Կարեն Կարախանյանին 200 հազարական դրամով (ընդհանուր՝ 400 հազար դրամ)։
Այցելեցինք Թբիլիսյան փողոցում գտնվող «Կաէռ բիլդ» ընկերությանը պատկանող պարսպապատ տարածք։ Ներս մտնելու կարիք չկար, քանի որ պարսպից այն կողմ էլ տեսանելի էր բետոնաշաղախի աշտարակը, հարակից շինությունները, որոնք կառուցվել են առանց շինարարական թույլտվության։ Ընկերությունը մի կողմից ապօրինի կառուցապատում է իրականացրել, մյուս կողմից դիմել է շրջակա միջավայրի նախարարություն՝ սահմանային թույլատրելի արտանետումների նախագիծը հաստատելու խնդրանքով։ Նախագծում նշված է, որ տարածքի հարևանությամբ դպրոցական հաստատություններ չկան, մինչդեռ հենց ընկերության ներկայացրած փաստաթղթում կցված քարտեզից էլ երևում է, որ անմիջական հարևանությամբ «Երևանի տարածաշրջանային N1 պետական քոլեջ»-ն է։
«Կաէռ բիլդ» ՍՊԸ-ի 100 % բաժնետոմսերը պատկանում են Աիդա Հովհաննիսյանին։ Նրան են պատկանում նաև «Ն եւ Ս քոնսթրաքշն» ՍՊԸ-ի 50 % բաժնետոմսերը, իսկ ընկերության 12․5 % բաժնետոմսերը պատկանում են ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի նախկին պետ Արթուր Աղաջանյանի կնոջը՝ Արմինե Եղիազարյանին։ «Ն եւ Ս քոնսթրաքշն» ՍՊԸ-ն Երևանի քաղաքապետարանին 2019 թ.-ին աղբատարներ նվիրող ընկերություններից է։ Այս ընկերության բաժնետերերից Սամվել Մանիջոյանն էլ մեկ այլ հասցեում է ապօրինի շինարարություն իրականացրել։
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Շահումյան 4-րդ փողոց հ․45 հասցեի բնակելի տանը կից՝ Սամվել Մանիջոյանը, առանց համապատասխան քաղաքաշինական փաստաթղթերի, իրականացրել է քարե շարվածքով պատի և երկաթբետոնե սյուների կառուցման աշխատանքներ։ Քաղաքապետարանը Մանիջոյանին տուգանել է 400 հազար դրամ, քանի որ նա հողօգտագործման իրավունք չի ունեցել։ Այսինքն՝ հողն իրենը չի եղել, ոչ էլ վարձակալել է։ Համայնքային հողում արված կառուցապատումը մեր այցելության պահին կանգուն էր, ապամոնտաժված չէր։
Արշակունյաց պողոտայի հ․ 18/4 հասցեում «Ջերմուկ գրուպ» ընկերության տնօրեն Վահագն Արսենյանը, առանց համապատասխան քաղաքաշինական փաստաթղթերի, իրականացրել է մետաղական կոնստրուկցիաներով շինության կառուցման աշխատանքներ։ Վահագն Արսենյանը Ազգային Ժողովի նախկին պատգամավոր Աշոտ Արսենյանի որդին է, որին էլ պատկանում է «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունը։ Քաղաքապետարանը Վահագն Արսենյանին տուգանել է 200 հազար դրամով։
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչության պետի տեղակալ Արման Այվազյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում անդրադարձավ վերը նշված դեպքերին։ Ըստ պաշտոնյայի՝ երկրորդ անգամ տուգանելուց հետո, եթե շինարարությունը չդադարեցվի, ապա քաղաքապետարանը կարող է հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացնել իրավապահներին։ Վերահսկողության, օրենսդրության և ապօրինի շինարարության հարցերի շուրջ Արմեն Այվազյանի հետ մեր հարցազրույցը կարող եք դիտել տեսանյութում։

By Nara Kirakosyan, Tirayr Muradyan
Narine Mkrtchyan has been fighting the illegal construction near her house in Yerevan since 2018. The construction started in the post-revolutionary period and was brought to life in 2020 during the war in Artsakh. In both cases, this occurred during periods when there was no oversight.
In 2018, at 12 Nerkin Shengavit in front of School N97, resident Arayik Harutyunyan started carrying out illegal construction. He attempted to reconstruct his one-story building into a two-story one. Narine Mkrtchyan, who was living in the immediate vicinity of the area under construction, called the municipality’s hotline from the very outset. On the same day, the municipality came and dismantled the wooden support beams needed for the concrete mortar. According to Narine Mkrtchyan, the developer waited for another convenient time to continue the unfinished business, and the war that broke out in Artsakh provided this new opportunity for him. That time, a neighbor even asked Narine Mkrtchyan not to protest the construction.
“I said you should be fighting in the war. No one thinks about building a house at this time. And that’s when they started building the house,” Narine Mkrtchyan recalls of her conversation with her neighbor.
As the war intensified, illegal construction gained momentum. After numerous calls, the municipality came and imposed a fine of 200,000 drams on the developer for carrying out illegal construction, but the construction didn’t stop there. Narine Mkrtchyan asserts that she was threatened with physical violence by the son of Arayik Harutyunyan, who was carrying out the illegal construction during that time.
After the next call, Temporary Head of the Shengavit Administrative District Hamlet Grigoryan told Narine Mkrtchyan that "interior decoration works are being carried out in the area, which doesn’t require a construction permit". This answer was puzzling. How was the construction finished, and how was a construction illegally built deemed legal interior decoration work?
Narine Mkrtchyan thinks that the illegal construction was not overseen for several reasons. Either they were sponsored or the staff of the administrative district showed criminal inaction. Either that or they resorted to the old way of doing things: They gave a bribe. The fact that there was no oversight after the illegal construction was recorded and a fine imposed gave rise to such assumptions. Conversely, a fine imposed that was several times larger might have restrained the offender.
"It doesn't matter if it’s a house being built illegally or a palace. If something is done illegally, it should be punished. They should either punish me for the false declaration or punish those people," says Narine Mkrtchyan. In response to our inquiry, the Yerevan Municipality said that informal construction of reinforced concrete pillars and beams was carried out and that a protocol was drawn up, on the basis of which an administrative fine of 200,000 drams was imposed.
Statistics on cases of illegal construction in Yerevan
Map by Karin Manukyan, Susina Khachatryan, and Artak Kolyan Ⓒ Hetq Media Factory
According to information provided by the Yerevan Municipality, 153 cases of illegal construction were registered in the capital during the war (September 29 to November 10).
In 17 of these cases, a decision was made to dismantle construction or crackdown on land grabbing. Fines were imposed in the rest of the cases. Some of those who carried out illegal construction were fined twice.
Hetq investigated all the cases and singled out seven cases. In addition to the Shengavit construction, we review each case separately in the sections below. In two of the cases, illegal construction was carried out on public land. In one case, illegal construction resulted in the developer receiving a huge area as a “gift”. In another case, the illegal construction was not controlled to such an extent that four floors were built in the small city center of Yerevan.
Construction was carried out at 2 Heratsi Street with deviations from the agreed design. At the above-mentioned address, the building of the former school named after Hrachya Acharyan has been under reconstruction since 2013. The state-owned building and its plot of land were allocated to the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Academy Foundation for free use. In 2018, part of the state-owned land was transferred to the Foundation for the construction of a hotel, and land in the same area that was owned by the Foundation was transferred to the state. In 2014, an agreement was made with the Yerevan Municipality regarding a hotel blueprint. During the war, on October 9, the employees of the municipality reported that the construction was carried out with deviations from the agreed blueprint.
With the help of Google Earth, we were able to uncover that the CSTO Academy was reconstructed in phases. As of 2019, there were no deviations from the blueprint. In one year, work took place very quickly, and construction was carried out that was outside of the agreed blueprint. Work was carried out to build more floors on a section not intended for construction, and the section of the building that was supposed to have a triangular shape was instead constructed as rectangular. This has resulted in the CSTO Academy receiving a multi-story building that is more spacious, while the average market value of one square meter built in the center of Yerevan is $1,500. The director of the CSTO Academy Foundation is Mher Shahgeldyan, former member of parliament and member of the Orinats Yerkir (Rule of Law) political party. The founders of the Academy are former CSTO Secretary General and former Chairman of the National Security Council of Armenia Nikolay Bordyuzha and former Chairman of the Orinats Yerkir Party Arthur Baghdasaryan.
If the employees of the Yerevan Municipality had exercised proper oversight over the construction, then it would have been clear that the construction was deviated from at the outset before a 10-story building was constructed. Instead, the violation was registered after the completion of key construction works.
In 2019, at the intersection of Teryan and Aram Streets, the municipality gave permission to Ghevond Ghalumyan to design an object of public importance on the condition that the building be designed with a basement and four ground floors, with a maximum height of 14 meters. In 2020, Ghalumyan received a construction permit. After the construction of the first floor, the owner of the adjacent area applied to the court to challenge the construction permit. The claim was accepted, and the motion to suspend the construction permit was granted. By court verdict, the construction was suspended.
On October 19, 2020, the employees of the municipality found out that, after the decision to suspend construction was made, Ghevond Ghalumyan had reinforced concrete foundations built on the second floor. In January 2021, we visited the construction site and recorded that not only the second floor, but also the third, fourth, and fifth floors had been built. That is, the decision to suspend the construction was not upheld and there was no oversight.
Ghevond Ghalumyan is the former colleague of diasporan Armenian businessman Edmond Khudyan. He is accused by Khudyan of robbing the company he jointly created. Ghalumyan is a retired police colonel who is currently carrying out construction activities.
At 8/1 Khanjyan, in the wooden building within the Circular Park where the former Chalet cafe was located, a stone wall was constructed inside the existing building without the requisite urban planning documents. They didn’t allow Hetq to photograph inside when we visited the area around the cafe, but we were still able to see the illegal construction.
The plot of land in Yerevan occupied by the cafe was rented by citizen Arman Nalbandyan, who was fined 200,00 drams by the municipality for illegal construction. Arman Nalbandyan, in turn, leased the areas to Korvet-E LLC. Babken Lyonyan, who was inspector of the Zvartnots Customs House, owns 100% of the company's shares. In 2013, Babken Lyonyan along with other inspectors illegally imported 17.6 million drams worth of mobile phones and computers to Armenia for personal gain, failing to carry out their service duties. Lyonyan, his colleague, and other people were convicted for that in 2014. Previously, Chalet cafe was SIL Concern, which belonged to businessman Khachatur Sukiasyan's family. Concern Director Edgar Mkrtchyan told Hetq that the area has always been leased and has had a number of different tenants. According to him, the municipality informed them about the works carried out in September and October. They also learned from the tenant about what had happened. It turned out that an inner wall had been renovated. They demanded that the construction be stopped and the original appearance restored.
At 3/20 Tbilisi Highway, the director of Kaer Build LLC carried out works on reinforced concrete foundations and metal constructions without the requisite urban planning documents. Reconstruction of the existing building in the same place was also carried out, in particular, the expansion of metal structures, building of reinforced concrete foundations, and construction works. In both cases, the municipality drew up a protocol on the same day and then imposed a fine of 200,000 drams (400,000 drams in total) on Karen Karakhanyan, the director of the company.
Hetq visited the fenced area belonging to Kaer Build that was located on Tbilisyan Street. There was no need to enter, as the concrete tower and the adjacent buildings – constructed without a building permit – were visible from the other side of the fence. On the one hand, the company carried out illegal construction; on the other, it applied to the Ministry of Environment with a request to approve the project with an allowable emissions limit. The draft states that there are no school facilities near the area, while the map attached to the document that was submitted by the company shows that they are directly adjacent to the Yerevan Regional State College N1.
One hundred percent of the shares of Kaer Build LLC belong to Aida Hovhannisyan, who also owns 50% of the shares of N & S Construction, while 12.5% of the company’s shares belong to Armine Yeghiazaryan, the wife of the former head of the National Security Service Investigation Department Arthur Aghajanyan. N & S Construction LLC was among the companies that donated garbage trucks to the Yerevan Municipality in 2019. Samvel Manijoyan, one of the shareholders of this company, carried out illegal construction at another address.
Samvel Manijoyan carried out construction of a stone-lined wall and reinforced concrete columns near the residential house at 4 Shahumyan Street #45 in the Malatia-Sebastia Administrative District without the requisite urban planning documents. The municipality fined Manijoyan 400,000 drams, as he did not have a land use permit. In other words, he did not own the land, nor did he rent it. The construction carried out on public land was still standing at the time of our visit; it had not been dismantled.
At 18/4 Arshakunyats Avenue, Director of the Jermuk Group Company Vahagn Arsenyan constructed a metal structure building without the requisite urban planning documents. Vahagn Arsenyan is the son of Former Deputy of the National Assembly Ashot Arsenyan, who also owns the Jermuk Group Company. The municipality fined Vahagn Arsenyan 200,000 drams.
Deputy Head of the Yerevan Municipality Department of Urban Planning and Land Control Arman Ayvazyan told Hetq that if the construction is not stopped after the second fine, then the municipality can submit a report about the crime to law enforcement.
You can watch our video interview with Armen Ayvazyan on issues related to oversight, legislation, and illegal construction.