Մևլյութ Չավուշօղլու. «Թուրքիան փորձում է համոզել Վրաստանին միանալ 3+3 ձևաչափին»
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն, Թուրքմենստանի արտաքին գործերի նախարար Ռաշիդ Մերեդովի հետ Անկարայում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ, հայտարարել է, որ Թուրքիան փորձում է Վրաստանին համոզել՝ միանալու «3+3» ձևաչափին։
«Հուսանք, որ Վրաստանը կմասնակցի «3+3» ձևաչափին։ Դրանից կշահեն բոլորը»,- նշել է թուրք նախարարը։
Մևլյութ Չավուշօղլուն նաև հիշեցրել է, որ Վրաստանում տեղի է ունեցել կառավարության փոփոխություն, իսկ Ադրբեջանի, Թուրքիայի ու Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարների Բաքվում նախատեսված հանդիպումը հետաձգվել է։
Դեռ 2021 թվականի հունվարին Մևլյութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Թուրքիայի իշխանությունները ծրագրում են ընդլայնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը՝ ձևավորելով «3+3» ձևաչափը։
«Մեզ անհրաժեշտ է նպաստել կրակի դադարեցմանը։ Այնպես որ, մենք ծրագրում ենք համագործակցել «3+3» ձևաչափով»,- նշել է Չավուշօղլուն։ «3+3» ձևաչափ ասելով՝ Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ի նկատի ուներ Հայաստանին, Ռուսաստանին, Ադրբեջանին, Իրանին, Վրաստանին և Թուրքիային։

Turkish Foreign Minister Mülut Çavuşolu, at a recent news conference with his Turkmen counterpart Rashid Meredov in Ankara, said that his government is trying to convince Georgia to get involved in the Karabakh conflict settlement process.
In January, Çavuşolu announced that Ankara wanted to expand the number of countries involved in the Karabakh conflict settlement process and was proposing a “3+3 formula” that includes Armenia, Russia, Azerbaijan, Iran, Georgia and Turkey.
"Let's hope that Georgia will participate in the 3 + 3 formula. Everyone will benefit from it," the Turkish minister said at the news conference.
Çavuşolu said that due to a change of government in Georgia the scheduled meeting of the foreign ministers of Azerbaijan, Turkey and Georgia in Baku had been postponed.
"We need to help stop the fire. So, we plan to cooperate on a 3 + 3 formula," Çavuşolu said.
Jeff
The Armenian genocide continues and the West is silent again because Turkey is supposedly a NATO ally. It is time we face facts. Turkey has been and will be the enemy of the West and its values. This will never change