Զինված ուժերի բարեփոխման նպատակով աշխատանքային խումբ կստեղծվի
Վարչապետն այսօր՝ փետրվարի 25-ին որոշում կստորագրի Պաշտպանության նախարարի գլխավորությամբ խումբ ձևավորելու վերաբերյալ, որը կսահմանի զինված ուժերի բարեփոխումների ժամանակացույցը։ Այս մասին Կառավարության փետրվարի 25-ի նիստում՝ մինչ օրակարգային հարցերի քննարկումը, հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա հիշեցրեց, որ նոյեմբերի 18-ին հրապարակված ճանապարհային քարտեզի 8-րդ կետով նախատեսված է զինված ուժերի բարեփոխումների ծրագրի հաստատում և մեկնարկ։
«Այս գործընթացքում մտադիր ենք է'լ ավելի սերտ համագործակցություն հաստատել մեր անվտանգային թիվ մեկ գործընկերոջ՝ Ռուսաստանի հետ, և համոզված ենք, որ այս գործընթացի արդյունքում այդ համագործակցությունը կդառնա առավել արդյունավետ անվտանգային, ռազմական, ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտներում»,- ընդգծեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը հույս հայնեց, որ մինչ ճանապարհային քարտեզի ամփոփման ամսաթիվը՝ հայեցակարգային աշխատանքի առնվազն մեծ մասն իրականություն կդառնա և գործնականորեն կսկսվեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարումն ու որոշումների իրագործումը։
Նա նաև անդրադարձավ Աբու Դաբիում տեղի ունեցած ցուցահանդեսին, որին հայկական կողմի ցուցանմուշները տեղ չէին հասել։
Վարչապետը հայտնեց՝ նշանակել է ծառայողական քննություն, որի արդյունքներով պատասխանատուները ի հայտ կգան և կկանչվեն պատասխանատվության։

Будет создана рабочая группа по реформированию вооруженных сил
Сегодня, 25 февраля, премьер-министр подпишет решение о создании рабочей группы во главе с министром обороны, которая разработает график реформирования вооруженных сил. Об этом на сегодняшнем заседании правительства сообщил премьер-министр Никол Пашинян.
Он напомнил о том, что 8-ой пункт опубликованной 18 ноября дорожной карты предусматривает утверждение и начало реализации реформ ВС.
По словам премьера, в ходе этого процесса будет установлено более тесное сотрудничество с нашим партнером номер один по вопросам безопасности – Россией, благодаря чему это сотрудничество станет более эффективным.
Касаясь выставки в Абу-Даби, куда армянские экспонаты так и не прибыли, Н.Пашинян сообщил, что назначено служебное расследование, по результатам которого виновные будут выявлены и привлечены к ответственности. “Если, конечно, выяснится, что кто-то из должностных лиц недобросовестно выполнил свои обязанности”,- добавил премьер.