Էդմոն Մարուքյան. «ԱԺ նախագահը գոյություն չունի, խորհրդարանը չունի նախագահ»
Ազգային ժողովի խորհրդի նիստը չի կայացել, քանի որ ԱԺ նախագահը չի գնացել նիստին: Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը: Ընդդիմադիր երկու խմբակցությունները նախաձեռնել էին արտահերթ նիստ` ներքաղաքական իրավիճակի քննարկման համար: Մինչ նիստը, ԱԺ խորհուրդը պետք է հաստատի օրակարգը, սակայն առանց ԱԺ նախագահի կամ ԱԺ նախագահի տեղակալներից մեկի ներկայության նիստը չի կարող գումարվել:
Մարուքյանն այս երևույթը գնահատում է որպես անհարգալից վերաբերմունք ընդդիմադիր խմբակցությունների նկատմամբ: Ընդդիմադիր պատգամավորը հիշեցնում է` ԱԺ նախագահը պարտավոր է խորհրդարանի աշխատանքի բնականոն աշխատանքն ապահովել:
«ԱԺ նախագահը գոյություն չունի, խորհրդարանը չունի նախագահ»,- ասաց նա` ընդգծելով, որ ԱԺ նախագահը ոչինչ չի անում քաղաքացիական համերաշխությունը վերականգնելու իմաստով:
Մարուքյանը նաև տեղեկացրեց, որ այսօր հանդիպելու է Հանրապետության նախագահին: Վերջինս չհամաձայնեց վարչապետի այն գնահատականի հետ, որ զինված ուժերի ղեկավար կազմի հայտարարությունը զինված հեղաշրջման փորձ է, ըստ նրա` վարչապետը հետևողականորեն գլխատում է զինված ուժերը: Մարուքյանն ընդգծեց` զինված ուժերում չի մնացել որևէ կոռումպացված գեներալ, սակայն երեք տարվա մեջ ոչ մի կոռումպացված գեներալ չի դատապարտվել, Փաշինյանն էլ դուրս է եկել իր կողմից ազգային հերոսի կոչում ստացած մարդկանց դեմ:
Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանն ու մի շարք բարձրաստիճան զինվորականներ պահանջում են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Կառավարության հրաժարականը: Վարչապետը սա որակում է զինված հեղաշրջման փորձ և հայտարարել է, որ նախագահին է ուղարկել ԳՇ պետին պաշտոնից ազատելու առաջարկ: Նախագահը չի ասել` այն կստորագրի, թե ոչ, սակայն ընդգծել է` զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից ազատումը հերթական կադրային փոփոխությունը չէ:

Эдмон Марукян: “Председателя Национального Собрания не существует, у парламента нет председателя”
Заседание совета Национального Собрания не состоялось из-за отсутствия председателя НС. Об этом сообщил журналистам лидер фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян. Две оппозиционные парламентские фракции инициировали внеочередное заседание парламента для обсуждения внутриполитической ситуации. До начала заседания его повестку должен утвердить совет НС, однако для этого необходимо присутствие спикера или одного из вице-спикеров.
Марукян расценил поведение спикера как неуважительное отношение к оппозиционным фракциям. Он напомнил о том, что председатель НС обязан обеспечивать нормальную работу парламента.
“Председателя Национального Собрания не существует, у парламента нет председателя”,- заявил Марукян, подчеркнув, что спикер ничего не делает для восстановления гражданской солидарности.
Лидер “ПА” также сообщил, что сегодня ожидается его встреча с президентом страны. Он не согласился с оценкой премьер-министра о том, что заявление руководящего состава Вооруженных сил является попыткой военного переворота. По словам Марукяна, премьер последовательно обезглавливает Вооруженные силы. Депутат подчеркнул, что в ВС не осталось коррумпированных генералов, между тем за три года ни один коррумпированный генерал не был осужден, а сам Пашинян пошел против людей, которым присвоил звание Национального героя.
Начальник Генштаба ВС Оник Гаспарян и ряд высокопоставленных военных выступили с заявлением, которым потребовали отставки премьер-министра Никола Пашиняна и правительства. Премьер расценил это заявление как попытку военного переворота и сообщил, что обратился к президенту с предложением отстранить от должности начальника Генштаба. Президент Армен Саргсян не сказал, подпишет он документ или нет, однако подчеркнул, что отстранение от должности начальника Генштаба ВС не является очередным кадровым изменением.