Վազգեն Մանուկյան․ Վճռական գործերն առջևում են
«Հայրենիքի փրկության շարժման» առաջնորդ Վազգեն Մանուկյանը լրագրողների հետ զրույցում մի շարք հարցերի անդրադարձավ, որոնցից մեկն էլ վերաբերում էր իշխանության հնչեցրած պնդմանը, որ ընդդիմության ակցիաները խոչընդոտում են գերիների վերադարձի գործընթացին. «Տենց էլ տապալվեց պատերազմը, տենց էլ տապալվեց գարիներինը․․․․բերեք մի փաստարկ, որով խոչընդոտվում է գերիների վերադարձը» ,- նշեց Մանուկյանը։
Անդրադառնալով իր նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքին և հարուցված քրեական գործին՝ Մանուկյանը նշեց, որ նախաքննությունն ավարտվել է, գործը՝ ուղարկվել դատարան, իսկ շարունակության մասին հետագայում կիմանան։ Նա չմեկնաբանեց հնչեցված կոչը՝ նշելով, որ այն իրավաբանների գործն է։ Անդրադառնալով Օնիկ Գասպարյանին ազատելու նախագծի վերաբերյալ նախագահի գործողություններին՝ ասաց, որ կախված է նրանից, թե մինչև ժամը 6-ը նախագահը կբողոքարկի և կդիմի ՍԴ, թե ոչ, և դրանից հետո Նիկոլ Փաշինյանն ինչ քայլեր կանի։
«Մի բանում ես համոզված եմ, որ բանակը չի նահանջելու, ստեղ մի մարդու հարց չէ, դա Օնիկ Գասպարյանի անձնական հարցը չէ։ Ամբողջ բանակը ընդունում է որպես միասնական կոլեկտիվ հարց, նահանջ չի լինում։ Եթե հրամանագիր լինի, որ հանում է աշխատանքից, ես համոզված եմ, որ բանակը չի ենթարկվելու, մնալու են իրենց տեղերում»,- նշեց Վազգեն Մանուկյանը։
Նրա խոսքով՝ առաջիկա օրերին հանգուցալուծում կլինի, և կտեսնեն գործի շարունակությունը։ «Վճռական գործերը առջևում են։ Նիկոլ Փաշինյանը իշխանությունը պահել չի կարող, որովհետև օրեցօր ժողովրդի ավելի լայն հատվածներ նրան չեն ընդունում։ Մնում է միայն մի ձև՝ բռնապետություն, բայց բռնապետության անցնելու համար նրան պետք էր բանակը, դրա համար ինքն ուզում էր ջարդել բանակը, բայց չհաջողվեց մինչև հիմա և չի հաջողվի» ,- խոսքը եզրափակեց Մանուկյանը։

Вазген Манукян: “Решающие дела впереди”. На проспекте Баграмяна стартовал митинг оппозиции
Лидер оппозиционного “Движения за спасение Родины” Вазген Манукян на встрече с журналистами затронул ряд вопросов, один из которых касался утверждения властей о том, что акции оппозиции препятствуют процессу возвращения пленных. “Вот так была проиграна война.. Вот так провалился процесс возвращения пленных…” – сказал Манукян.
Говоря о предъявленном ему обвинении и возбужденном уголовном деле, лидер оппозиции сообщил, что предварительное следствие завершено, дело направлено в суд, а о продолжении узнают в дальнейшем.
Касаясь действий президента по решению об отстранении Оника Гаспаряна от должности начальника Генштаба, Манукян заявил, что все зависит от того, обжалует президент это решение до 18.00, обратившись в Конституционный суд, или нет и какие шаги предпримет после этого Никол Пашинян.
“В одном я убежден: армия не отступит. Это не вопрос одного человека, не вопрос личности Оника Гаспаряна. Вся армия считает, что это коллективный вопрос, и отступления не будет. Если поступит указ об отстранении от должности, я убежден, что армия не подчинится, все останутся на своих местах”,- сказал В. Манукян.
По его словам, в ближайшие дни ситуация разрешится, и все увидят продолжение. “Решающие дела впереди. Сохранить власть Николу Пашиняну не удастся, поскольку с каждым днем его перестают принимать все более широкие слои народа. Остается только один вариант – диктатура. Но для перехода к диктатуре нужна армия, поэтому он хотел разгромить армию, но до сих пор это не удалось сделать и не удастся”,- заявил в заключение Вазген Манукян.