Հայաստանի TOP-10 առևտրային գործընկեր-երկրները. 2020-ի փոփոխությունները
2020 թվականը, ինչպես Հայաստանի ամբողջ տնտեսության, այնպես էլ՝ արտաքին առևտրի համար անկումային տարի էր։ Մի շարք ուղղություններով կրճատվել է հայկական ապրանքների արտահանումն ու ներմուծումը։ Վիճակագրական տվյալների հիման վրա «Հետքն» առանձնացրել է տարվա TOP-10 շուկաները՝ փորձելով հասկանալ, թե գործընկեր-երկրների հետ առևտրում ինչ փոփոխություններ են գրանցվել։
Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի (ՀՀ ՎԿ) տվյալների՝ 2020 թվականին Հայաստանից արտահանվել է 2 մլրդ 544 մլն դոլարի ապրանք, որը 2019-ի համեմատ կրճատվել է 3.9%-ով։
2020-ին Հայաստանը ներմուծել է 4 մլրդ 559 մլն դոլարի ապրանք, անկումը՝ 17.7%:
Վերջին տասը տարիներին Հայաստանի արտաքին առևտրի ծավալները տատանվել են։ Մինչև 2015 թվականը թե՛ արտահանումը, թե՛ ներմուծումը աճել են։ 2015-ին անկում է գրանցվել, որից հետո կրկին աստիճանաբար աճել են առևտրի ծավալները: Սակայն 2020-ին միտումները փոխվել են։
Ռուսաստան, Շվեյցարիա, Չինաստան. հայկական ապրանքների արտահանման առաջատար երեք շուկաները 2020-ին
Հայաստանի 2020 թվականի արտահանման առաջատար շուկաներն են Ռուսաստանը, որին բաժին է ընկել ամբողջ արտահանման 26.6%-ը, Շվեյցարիան (18.4%), Չինաստանը (11.4%), Իրաքը (6.4%) և Բուլղարիան (5.9%): Միայն այս հինգ երկրներին բաժին է ընկել արտահանման 68.7%-ը, ինչը նշանակում է, որ արտահանումը լավ դիվերսիֆիկացված չէ, և բարձր կենտրոնացվածությունը շարունակվում է։
Երկրորդ հնգյակում են Նիդերլանդները, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները (ԱՄԷ), Իրանը, ԱՄՆ-ն ու Վրաստանը։
Ռուսաստանը միշտ էլ եղել է Հայաստանի արտահանման առաջատար շուկան։ Հայաստանն այս երկիր է արտահանում ամենատարբեր ապրանքներ՝ սննդից մինչև տնտեսական ապրանքներ, հագուստ, ոգելից խմիչքներ (մեծ մասամբ՝ կոնյակ), հանքային ջուր և այլն։ 2020-ին Հայաստանից Ռուսաստան է արտահանվել մոտ 676 մլն դոլարի ապրանք, որը 2019-ի համեմատ 9%-ով նվազել է։
Փոխարենը 2.1%-ով աճել է դեպի Շվեյցարիա արտահանումը։ Շվեյցարիան Հայաստանից գնում է հիմնականում հանքանյութ՝ ոսկի, պղինձ, մոլիբդեն։
Զգալի ավելացել է դեպի Չինաստան արտահանումը՝ 49.7%-ով։ Հայաստանի մաքսային ծառայությունը դեռևս չի հրապարակել 2020 թվականի տարեկան արտահանման կառուցվածքը երկիր-ապրանք կտրվածքով, որպեսզի կարողանայինք հասկանալ, թե այս զգալի աճն ինչով է պայմանավորված։ Միայն դատելով առաջին կիսամյակի տվյալներից՝ կարելի է ենթադրել, որ աճն ապահովվել է մոլիբդենի խտանյութի արտահանման հաշվին։ Ավելի վաղ ևս գրել են, որ 2020-ի առաջին կիսամյակում մոլիբդենի արտահանումը Հայաստանից կտրուկ աճել է։ Այս աճի հաշվին է, որ 2019 թվականին Հայաստանի արտահանման կազմում ունեցած 7.3%-ից, 2020-ին Չինաստանի կշիռը հասել է 11.4%-ի։
Էապես նվազել է դեպի Նիդերլանդներ, Բուլղարիա, Վրաստան և Իրաք արտահանումը։
Տեսանելի աճ կա Արաբական Միացյալ Էմիրություններ և ԱՄՆ արտահանման գծով։ Ոչ մեծ տեմպով աճել է նաև դեպի Իրան արտահանումը։
Տվյալները առավել մանրամասն կարող եք տեսնել ստորև գտնվող ինֆոգրաֆիկայում։ Այստեղ ձախ հատվածում արտահանման գլխավոր հինգ շուկաներն ենք առաձնացրել։ Իսկ ներքևում առաջին տասնյակի շուկաներն են՝ ըստ արտահանման ծավալների և դրանց փոփոխությունների՝ 2019 թվականի համեմատ։
Ի դեպ, կախված արտահանման ծավալների փոփոխություններից՝ այս կամ այն երկրի տեսակարար կշիռը Հայաստանի արտահանման կազմում, 2019-ի համեմատ, մեծացել կամ փոքրացել է։ Սակայն, երբ դիտարկում ենք 2019-ի առաջին հնգյակը, ապա այն նույնն է, ինչ 2020-ինը։ Պարզապես Չինաստանը 2020-ին առաջ է անցել Բուլղարիայից։
Ընդհանուր առմամբ, ԵԱՏՄ-ի տեսակարար կշիռը Հայաստանի արտահանման կազմում, 2020թ. տվյալներով, 27.7% է, ԵՄ երկրներինը՝ 16.9% և մնացած 55.4%-ն էլ բաժին է ընկել այլ երկրների։
Ինֆոգրաֆիկաներն առավել մեծ չափերով տեսնելու համար կարող եք բացել առանձին պատուհանով (Open Image in New Tab)։
2020 թվականի առաջին կիսամյակի վերջում արդեն պարզ էր, որ տարեկան տվյալներով արտահանման անկում ենք ունենալու։ Կորոնավիրուսի (COVID-19) տարածման օրերին արդյունաբերության անկմանը զուգահեռ կրճատվում էր նաև արտահանումը։ Հետագա ամիսներին, ինչպես կառավարությանը, այնպես էլ բիզնեսին չհաջողվեց հաղթահարել շոկը։ Սեպտեմբերին էլ Արցախում սկսված պատերազմը էլ ավելի բարդացրեց իրավիճակը։
2021 թվականը ևս անկումային տրամադրություններով ենք սկսել։ Հունվարին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը (ՏԱՑ) նվազել է 7.5%-ով։ Կրճատվել է նաև արտաքին առևտուրը։ Մասնավորապես, արտահանումը նվազել 11.3%-ով, ներմուծումը՝ 20%-ով։
Ներմուծում. անկում՝ գլխավոր ուղղություններով
2020 թվականին Հայաստանն առավել շատ ապրանք ներմուծել է Ռուսաստանից (տեսակարար կշիռը ներմուծման կազմում՝ 32.4%, ըստ ապրանքի ծագման երկրի), Չինաստանից (14.8%), Իրանից (6.9%), Գերմանիայից (5.2%) և Իտալիայից (4.2%): Ընդհանուր առմամբ, հինգ երկրներին բաժին է ընկել ներմուծման 63.5%-ը։
Եթե արտահանման որոշ գլխավոր ուղղություններով նախորդ տարի աճ է գրանցվել, ապա ներմուծման գծով պատկերն այլ է։ Առաջատար տասնյակից միայն վերջին հորիզոնականում գտնվող Բելառուսից է ներմուծումն աճել։
2020-ին Հայաստանը Ռուսաստանից ներմուծել է 1 մլրդ 479 մլն դոլարի ապրանք, որը 2019-ի համեմատ նվազել է 0.7%-ով։
Չինաստանից ներմուծումը կազմել է 674 մլն դոլար՝ նվազելով 10.3%-ով։
Իսկ Իրանից ներմուծվել է 315 մլն դոլարի ապրանք՝ 3%-ով պակաս, քան 2019-ին։
Ներմուծման TOP-10 շուկաներին կարող եք ծանոթանալ ստորև գտնվող ինֆոգրաֆիկայում։ Ինչպես տեսնում եք, երկրորդ հնգյակում են Ուկրաինան, ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Վրաստանն ու Բելառուսը։
Տոկոսային առումով՝ ներմուծման ամենամեծ անկումը ԱՄՆ-ի գծով է։
Վիճակագրական կոմիտեն ներկայացնում է նաև արտաքին առևտուրը՝ ըստ խոշորացված ապրանքախմբերի։ Այդ ցանկին կանդրադառնանք մեր հաջորդ հոդվածում։

TOP-10 торговых партнеров Армении: какие изменения произошли в 2020 году
2020-й год стал упадочным не только для экономики, но и для внешней торговли Армении. На ряде направлений зафиксированы сокращения как экспорта, так и импорта. На основе статистических данных Hetq.am выделил TOP-10 рынков и попытался понять, какие изменения произошли среди торговых партнеров страны.
По данным Статистического комитета РА, в 2020 году объем экспортированных из Армении товаров составил 2 млрд 544 млн долларов, что на 3.9% меньше, чем в 2019 году.
В том же году Армения импортировала товаров на сумму 4 млрд 559 млн долларов, что на 17.7% меньше предыдущего показателя.
Последние десять лет наблюдались колебания объемов внешней торговли Армении. До 2015 г. рос как экспорт, так и импорт. В 2015 г. начался спад, после чего объемы торговли вновь начали расти. Однако в 2020-ом тенденции изменились.
Россия, Швейцария, Китай: три основных рынка экспорта армянских товаров в 2020 году
В 2020 году лидерами в сфере экспорта из Армении были России – 26,6% от всего объема экспорта, Швейцария - 18.4%, Китай - 11.4%, Ирак – 6,4% и Болгария – 5,9%. На долю этих пяти стран пришлись 68.7% от общего объема экспорта, что свидетельствует о неудовлетворительной диверсификации и высокой концентрированности.
Во вторую пятерку вошли Нидерланды, Объединенные Арабские Эмираты, Иран, США и Грузия.
Россия всегда была рынком экспорта из Армении. Наша страна поставляет в РФ не только продукты питания, но и хозяйственные товары, одежду, алкогольные напитки (в основном коньяк), минеральную воду и т.д. В 2020 году из Армении в Россию было экспортировано товаров на сумму 676 млн долларов, что на 9% меньше, чем в 2019 г.
Зато на 2,1% увеличились объемы экспорта в Швейцарию. Эта страна покупает в Армении в основном концентраты золота, меди, молибдена.
Значительно – на 49.7% - увеличился экспорт в Китай, что, по данным за первое полугодие, обусловлено ростом экспорта молибденового концентрата. Ранее мы писали о том, что в первом полугодии 2020 г. резко вырос экспорт молибдена из Армении. Именно за счет этого удельный вес Китая достиг 11.4% против 7.3% в 2019 г.
Существенно сократились объемы экспорта в Нидерланды, Болгарию, Грузию и Ирак.
Ощутимый рост наблюдается по линии экспорта в Объединенные Арабские Эмираты и США. Небольшими темпами растет экспорт в Иран.
В целом, по данным 2020 г., удельный вес Евразийского экономического союза в экспорте из Армении составляет 27.7%, удельный вес стран Евросоюза - 16.9%, удельный вес остальных стран - 55.4%.
К концу первого полугодия 2020 г. стало ясно, что ожидается сокращение объемов экспорта. В период распространения COVID-19 параллельно спаду промышленности сокращался также экспорт. В последующие месяцы ни правительству, ни бизнесу не удалось выйти из состояния шока. Ситуацию усугубила начавшаяся в сентябре война.
Спад продолжился и в 2021 году. В январе по сравнению с предыдущим месяцем показатель экономической активности (ПЭА) Армении снизился на 7.5%. Сократились и объемы внешней торговли: экспорт – на 11.3%, импорт – на 20%.
Импорт: сокращение по основным направлениям
В 2020 г. Армения больше всего товаров импортировала из России (удельный вес импорта составляет 32.4%), Китая(14.8%), Ирана (6.9%), Германии (5.2%) и Италии (4.2%). На эти пять стран приходится в целом 63.5% импорта.
Если в прошлом году рост был зафиксирован на пяти основных направлениях экспорта, то по линии импорта картина совсем другая – объемы импорта выросли только из Беларуси, занимающей последнее место в первой десятке.
В 2020 г. Армения импортировала из России товаров на 1 млрд 479 млн долларов, что на 0.7% меньше показателя 2019 г.
Импорт из Китая составил 674 млн долларов, спад – 10.3%, импорт из Ирана – 315 млн долларов, что на 3% уступает показателю 2019 г.
Во вторую пятерку стран, из которых Армения импортирует товары, входят Украина, США, Франция, Грузия, Беларусь.