Գևորգ Գորգիսյան. «Մեր երկիրն ունակ չէ հանդուրժել Փաշինյանի պաշտոնավարումը մինչև 2023 թվականը»
Մարտի 10-ի առավոտյան Կառավարության պաշտոնական կայքում զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանի՝ իրավունքի ուժով պաշտոնից ազատման մասին հայտարարություն հրապարակվեց։ Գասպարյանն իր ազատման գործընթացը հակասահմանադրական որակեց՝ տեղեկացնելով, որ դիմելու է Վարչական դատարան։ Ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ զրուցել ենք «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանի հետ:
-Օնիկ Գասպարյանի պաշտոնանկությամբ համարո՞ւմ եք իրավիճակը հանգուցալուծված:
-Իրավիճակը կարելի է համարել առանց ցնցումների լուծված, ինչքանով է արդար, ինչքանով արդար չէ, ժամանակը ցույց կտա: Նախագահի դիմումը ՍԴ-ում է վիճարկվելու, Օնիկ Գասպարյանինը՝ Վարչական դատարանում: Դրանց արդյունքները հետագայում պարզ կլինեն, սակայն խնդիրը կարելի է համարել հանգուցալուծված: Այժմ որևէ խոչընդոտ չկա արտահերթ ընտրությունների գնալու համար:
-Այժմ «Լուսավոր Հայաստանի» համար առաջնահերթ հարցը ընտրությունների ժամկետի հստակեցո՞ւմն է:
-Պետք է բանակցությունները շարունակել արտահերթ ընտրությունների անցկացման և ավելի կոնկրետ՝ վարչապետի հրաժարականի օր ֆիքսել ու նշանակել արտահերթ ընտրություններ: Նշեմ նաև, որ Օնիկ Գասպարյանը նույնպես որպես լուծում է տեսնում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը:
-Դուք հիմա պատրա՞ստ եք արտահերթ ընտրությունների՝ անկախ նրանից Ընտրական օրենսգիրքը կփոխվի, թե ոչ:
-Իրավիճակն այնքան սրված է, քաղաքական ճգնաժամն այնքան խորն է, որ ցանկացած պայմաններում պատրաստ ենք գնալ ընտրությունների, միայն թե իրավիճակը հանգուցալուծվի: Երկրում առկա են երկուստեք ծայրահեղ տրամադրված զանգվածներ, փողոցում այնպիսի հայտարարություններ են արվում ու այնպիսի մարդկանց կողմից, որ կարծես թե ուժեղացնեն Նիկոլ Փաշինյանին: Իսկ մյուս կողմում էլ որևէ զիջման անպատրաստ Նիկոլ Փաշինյանն է:
Բառապաշարը, որն օգտագործվում է տարբեր հարթակներում, ամրապնդում է Փաշինյանի իշխանությունը: Մարդիկ, տեսնելով Արմեն Աշոտյանին, Վահրամ Բաղդասարյանին, Արփինե Հովհաննիսյանին խոսելիս արժեքներից, որոնք իրենք տարիներ շարունակ պղծել են, մտածում են՝ միգուցե Փաշինյանը մնա: Այսինքն՝ նրանք ուժեղացնում են Փաշինյանին, և որպես հետևանք կա՛մ ունենալու ենք բախումներ և Փաշինյանի՝ մինչև 2023 թվական պաշտոնավարում, կա՛մ ունենալու ենք բախումներ ու հետո չգիտեմ ինչ… Բոլոր ուժերը, որոնք դեմ են արտահայտվում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, երկու նպատակ ունեն՝ կա՛մ ուզում են արյուն թափվի, կա՛մ էլ պաշտպանում են Փաշինյանին ու ամեն գնով ուզում են նա մինչև 2023 թվականը պաշտոնավարի:
-Այս իրավիճակում ինչպե՞ս եք պատկերացնում քարոզարշավի իրականացումը, երբ պատերազմի հետևանքները հաղթահարված չեն:
-Շատ բարդ է լինելու, բայց լավագույն լուծումն ամիսներ առաջ էինք առաջարկել. Փաշինյանը հրաժարական է տալիս, խորհրդարանն ընտրում է անցումային կառավարություն, այնուհետև գնում ենք արտահերթ ընտրությունների, բայց դա տեղի չունեցավ, որովհետև Փաշինյանը որևէ գնով պատրաստ չէ հեռանալ: Այնպես որ կա երկու տարբերակ՝ կա՛մ գնում ենք ընտրությունների, կա՛մ ունենում ենք բախումներ, ու Փաշինյանը պաշտոնավարում է մինչև 2023 թվական: Կարծում եմ՝ մեր երկիրն ունակ չէ հանդուրժել Փաշինյանի պաշտոնավարումը մինչև 2023 թվականը, հատկապես եթե բախումներ ունենանք այդ ընթացքում: Այս վիճակը պայթյունավտանգ է ու շատ վտանգավոր պետականության համար:
-Վարչապետի հրաժարականի դեպքում միանշանա՞կ է, որ «Լուսավոր Հայաստանը» վարչապետի թեկնածու չի առաջադրելու:
-Դա վարչապետի նախապայմանն էր, մենք ասել ենք՝ որևէ կերպ չենք խոչընդոտելու, ցանկացած պայմանի պատրաստ ենք, միայն թե այս իրավիճակը հանգուցալուծվի:

Геворк Горгисян: “Наша страна не в состоянии терпеть премьерство Пашиняна до 2023 года”
Утром 10 марта на официальном сайте правительства Армении было размещено заявление об отстранении Оника Гаспаряна силой права от должности начальника Генштаба Вооруженных сил РА.
Гаспарян расценил процесс своего увольнения как антиконституционный и заявил, что обратится в Административный суд.
О сложившейся ситуации мы побеседовали с секретарем парламентской фракции “Просвещенная Армения” Геворком Горгисяном.
На Ваш взгляд, привело ли отстранение от должности Оника Гаспаряна к урегулированию ситуации?
Можно считать, что ситуация урегулирована без потрясений. Насколько это справедливо или несправедливо, покажет время. Заявление президента страны будет рассмотрено в Конституционном суде, заявление Оника Гаспаряна – в Административном суде. Результаты станут известны позже, однако проблему можно считать разрешенной. На сегодняшний день нет никаких препятствий к проведению внеочередных выборов.
Является ли на данный момент вопрос уточнения сроков проведения внеочередных выборов первоочередным для “Просвещенной Армении”?
Необходимо продолжать переговоры по вопросу проведения внеочередных выборов, конкретнее – по уточнению дня отставки премьера и назначению внеочередных выборов. Отмечу, что Оник Гаспарян тоже видит решение в проведении внеочередных парламентских выборов.
Готовы ли вы к внеочередным выборам, независимо от того, будет изменен Избирательный кодекс или нет?
Ситуация настолько обострена, а политический кризис настолько углублен, что мы готовы идти на выборы в любых условиях, лишь бы ситуация разрешилась. В стране образовались два противоположных лагеря. На улице звучат заявления, которые, казалось, усиливают позиции Пашиняна. На другой стороне – не готовый к каким-либо уступкам Никол Пашинян. Звучащие на различных площадках высказывания укрепляют власть Пашиняна. Люди, слушая выступления о ценностях Армена Ашотяна, Ваграма Багдасаряна, Арпине Ованнисян, которые сами на протяжении многих лет оскверняли ценности, начинают задумываться о том, чтобы остался Пашинян.
То есть эти люди усиливают власть Пашиняна, и, как следствие, мы либо получим столкновения и Пашинян останется до 2023 года, либо произойдут столкновения, которые закончатся неизвестно чем… Все те силы, которые выступают против парламентских выборов, либо хотят, чтобы пролилась кровь, либо защищают Пашиняна, чтобы он любой ценой остался премьером до 2023 года.
Как Вы представляете проведение агитационной кампании в условиях, когда последствия войны еще не преодолены?
Будет очень трудно, но мы несколько месяцев назад предложили оптимальное решение: Пашинян подает в отставку, парламент избирает правительство переходного периода, после чего проводятся внеочередные выборы. Однако этого не произошло, поскольку Пашинян не готов уйти каким-либо путем. Поэтому есть два варианта: либо мы идем на выборы, либо происходят столкновения, и Пашинян остается у власти до 2023 года. Думаю, наша страна не в состоянии терпеть премьерство Пашиняна до 2023 года, особенно если в этот период произойдут столкновения. Это взрывоопасная ситуация, которая очень опасна для государственности.
В случае отставки премьера “Просвещенная Армения” однозначно не выдвинет своего кандидата на этот пост?
Это было условие премьера. Мы сказали, что никоим образом не станем препятствовать, что мы готовы к любым условиям, лишь бы ситуация отрегулировалась.