Մարիա Զախարովա․ «Երևանն ու Բաքուն կառուցողական են տրամադրված»
Երևանն ու Բաքուն կառուցողական տրամադրվածություն են ցուցաբերում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ձևավորված աշխատանքային եռակողմ խմբի շրջանակներում։ Այս մասին մարտի 12-ին կայացած ճեպազրույցին նշել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության (ՌԴ ԱԳՆ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք ցանկանում ենք ընդգծել Բաքվի ու Երևանի կառուցողական տրամադրվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հարցով եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ»,- ասել է Զախարովան։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ եռակողմ աշխատանքային խմբի գլխավոր առաջադրանքը ձեռքբերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումն է։
«Մենք հույս ունենք, որ դրական տրամադրվածությունն ու փոխադարձ ընդունելի կետերի փնտրտուքը կգերակշռի ինչպես պաշտոնական մեկնաբանություններում, այնպես էլ Հայաստանի և Ադրբեջանի մեդիադաշտերում»,- հավելել է Զախարովան։
Հիշեցնենք, որ 2021 թվականի հունվարի 11-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման արդյունքներով համատեղ հայտարարություն ընդունվեց, համաձայն որի՝ տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական ուղիների ապաշրջափակման հարցերով զբաղվող եռակողմ աշխատանքային խումբ ձևավորվեց՝ երեք երկրների փոխվարչապետների համանախագահությամբ։ Աշխատանքային խմբում Հայաստանը ներկայացնում է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։

Баку и Ереван демонстрируют конструктивный настрой – Мария Захарова
Баку и Ереван демонстрируют конструктивный настрой в рамках деятельности трехсторонней рабочей группы (РФ, Азербайджан, Армения) по Нагорному Карабаху. Об этом заявила в пятницу на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, сообщает ТАСС.
"Мы отмечаем в целом конструктивный настрой, который демонстрирует и Баку, и Ереван в рамках трехсторонней рабочей группы под председательством вице-премьеров России, Азербайджана и Армении", - сказала дипломат.
Захарова напомнила, что ее главная задача заключается в реализации достигнутых на высшем уровне договоренностей о разблокировании всех экономических и транспортных связей в регионе.
"Мы рассчитываем, что такая же нацеленность на позитив и поиск взаимоприемлемых точек соприкосновения будет превалировать как в официальных комментариях, так и в медиапространстве Азербайджана и Армении", - добавила представитель МИД РФ.
11 января по итогам встречи в Москве лидеров РФ, Азербайджана и Армении было подписано совместное заявление, которое предусматривает и создание трехсторонней рабочей группы на уровне вице-премьеров для разблокирования всех экономических и транспортных связей в регионе. Армению в рабочей группе представляет вице-премьер Мгер Григорян.