«Դալմա մոլ»-ը առանց շինթույլտվության ընդլայնում են․ հիմքերն են փորվում
Երևանի Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 3 հասցեում գտնվող «Դալմա գարդեն» մոլի ետնամասում, առանց քաղաքաշինական օրինական փաստաթղթերի, ապօրինի շինարարություն է իրականացվում։ Առևտրի և ժամանացի համալիրի ետնամասում հողային աշխատանքներ են իրականացվում։ 3-4 մետրը գերազանցող փոսեր են փորվել և փորվում։
Տարածքում «Հետք»–ի դեռևս 2020 թ.-ին արած լուսանկարներում երևում է, որ փորման աշխատանքները սկսվել են նախորդ տարվա առնվազն հուլիս ամսից, ապա շարունակվել սեպտեմբերին։ Նախորդ շաբաթ էլ մեր տեսախցիկը ֆիքսեց էքսկավատորը և ցանկապատված տարածքը, փորվածքը։
Երևանի քաղաքապետարանից հավաստիացրին, որ «Դալմա ինվեստ» ՍՊԸ–ին 2018 թ.-ից հետո շինթույլտվություն չեն տրամադրել։ Առևտրի կենտրոնի տեղեկատուի միջոցով փորձեցինք պարզաբանում ստանալ ապօրինի շինարարության վերաբերյալ։ Նախ հայտնեցին, որ ընկերության կոմերցիոն տնօրենը, որն իրավասու է այդ հարցին պատասխանել վատառողջ է և աշխատանքի չի հաճախում։ Միևնույն ժամանակ տեղեկացրին, որ նույն այդ տնօրենը փոխանցում է, որ շինարարական որևէ աշխատանք չի իրականացնում։
«Դալմա ինվեստ» ՍՊԸ-ն 2019 թ.-ին դիմել է Երևանի քաղաքապետարան առևտրի համալիրը ընդլայնելու նպատակով նախագծման թույլտվություն ստանալու համար։ Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը ընկերությանը տրամադրել է կցակառույցի նախագծման թույլտվություն։ Սահմանվել է, որ կցակառույցը պետք է նախատեսել 1 կիսանկուղային և 2 վերգետնյա հարկերով (հնարավոր մասնակի ավելի բարձր ծավալ) հարավ արևմտյան ճակատին կցված, առավելագույն ճակատը համահարթեցման նիշից ընդունելով 23 մ։
Ընկերությունը մինչ նախագծման թույլտվություն ստանալը քաղաքապետարանին է ներկայացրել կառուցապատման էսքիզային նախագիծը։ Ըստ այդմ, մոլի ետնամասում առկա ավտոլվացման կետի և ավտոկայանատեղիի տեղում նախատեսվում է կառուցապատում իրականացնել։
Էսքիզային նախագծին կից «Դալմա ինվեստ» ՍՊԸ-ն նկարագրել է, թե ինչ է ցանկանում կառուցել։ Գոյություն ունեցող «Դալմա գարդեն» մոլին կից նախատեսվում է կառուցել կցակառույց՝ շարունակելով առկա առևտրի կենտրոնի ֆունկցիան, ուղղահայաց նիշերը և կոնստրուկտիվ հորինվածքը։ Կցակառույցը նախատեսվում է կառուցել վերգետնյա 2 հարկով: Կախված երկրաբանական պայմաններից նախատեսվում է 1 կամ 2 ստորգետնյա հարկ։ Նախատեսվում է պահպանել առկա կառույցի արտաքին հորինվածքը՝ ճակատներում օգտագործելով տրավերտինե երեսպատում և ապակի։ Կցակառույցի կառուցապատման մակերեսը 6 հազար 550 քմ է, ընդհանուր մակերեսը՝ 19 հազար 650 քմ (1 ստորգետնյա հարկով)։ Տարածքում առկա ավտոլվացման կառույցը կից ասֆալտապատմամբ` 900 քմ և ջրի ռեզերվուարները՝ 370 քմ, նախատեսվում է քանդել։ Կքանդվի նաև առկա կառույցի հետևի մուտքի պորտալը։
Ընկերությունը պետք է քաղաքապետարան ներկայացներ նախագիծը, ստանար շինարարական թույլտվություն, որից հետո նոր սկսեր հողային աշխատանքն ու մնացած կառուցապատումը։
Հայաստանում քաղաքաշինական նախագծերը ներկայացնող «Զարգացման և ներդրումային ծրագրեր» անունը կրող ֆեյսբուքյան էջում այս նախագծից լուսանկարներ է հրապարակվել։ Նշված է, որ շինարարությունը տևելու է 3 տարի։
«Դալմա ինվեստ» ՍՊԸ-ն Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 3 հասցեի 11.2 հա հողատարածքի սեփականատերն է, այն ընկերությանը հատկացվել է 2009թ․ նոյեմբերի 27-ի՝ Երևանի քաղաքապետի որոշմամբ։ «Դալմա ինվեստը»-ը «Դալմա գարդեն» մոլի սեփականատերն է, որտեղ բաժնետեր են նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի որդին՝ Տիգրան Կարապետյանը՝ 34.5 %, ընկերության տնօրեն Էդգար Տիգրանի Խաչատրյանը՝ 19.8 % և «ԹԻ ՍԻ ՌԻԵԼԹԻ» ՓԲԸ-ն՝ 45.6 %։ «ԹԻ ՍԻ ՌԻԵԼԹԻ» ՓԲԸ-ն ստեղծվել է 2020թ․ մարտի 10-ին և մուտք է գործել «Դալմա ինվեստ»-ի բաժնեմաս 2020թ․ ապրիլի 22-ին։ Ընկերության տնօրենը Էդիտա Սերժիկի Ավետիսյանն է՝ Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավոր Սերժիկ Ավետիսյանի դուստրը։ Հիշեցնենք, որ դատավորի կինը՝ Էվելինա Ավետիսյանը, «Տաշիր գրուպ»-ի հիմնադիր Սամվել Կարապետյանի կնոջ` Էթերի Կարապետյանի քույրն է։

ТРК “Далма гарден молл” расширяется без разрешения на строительство
За зданием ереванского торгово-развлекательного комплекса “Далма гарден молл”, находящегося по адресу: Цицернакабердское шоссе, 3, ведутся незаконные земляные работы. Отметим, что градостроительные документы, разрешающие осуществление на этом месте строительства, отсутствуют. Между тем здесь уже вырыты ямы глубиной более четырех метров.
Фотографии, сделанные Hetq.am на этой территории еще в 2020 году, свидетельствуют о том, что земляные работы за зданием торгового комплекса начались как минимум в июле прошлого года и продолжились в сентябре. На минувшей неделе фоторепортер Hetq.am зафиксировал здесь экскаватор, ограду и вырытую яму.
В мэрии Еревана заверили, что после 2018 г. не предоставляли ООО “Далма Инвест” разрешение на строительство. Мы попытались получить в информационном отделе торгового комплекса разъяснения об осуществлении незаконного строительства. Нам сперва сказали, что коммерческий директор компании, который уполномочен отвечать на этот вопрос, болен и не приходит на работу. В то же время сообщили, что со слов того же директора какие-либо строительные работы на указанном месте не ведутся.
В 2019 г. компания “Далма инвест” обратилась в столичную мэрию для получения разрешения на проектирование с целью расширения территории торгового комплекса. Мэр Айк Марутян выдал разрешение на проектирование пристройки с одним полуподвальным и двумя надземными этажами. Она должна быть построена со стороны юго-западного фасада и иметь высоту 23 метра.
До получения разрешения на проектирование компания представила в мэрию эскизный проект застройки, согласно которому строительство должно вестись на месте расположенных за зданием молла автомойки и автопарковки. Рядом с уже действующим ТРК “Далма гарден молл” компания “Далма инвест” планирует построить пристройку, которая продолжит функцию молла. Пристройка должна иметь два надземных этажа.
В зависимости от геологических условий предусмотрено одно или два подземных этажа. Планируется сохранить внешний вид уже построенного здания.
Компания должна была представить в мэрию проект и получить разрешение на строительство. Только после этого могли начаться земляные и строительные работы.
ООО “Далма инвест” владеет земельным участком площадью 11,2 га, которое находится по адресу: Цицернакабердское шоссе, 3. Территория была выделена компании решением мэра Еревана от 27 ноября 2009 г.
Компания является собственником “Далма гарден молл”. В состав его акционеров входят сын бывшего премьер-министра Карена Карапетяна Тигран Карапетян - 34.5%, директор компании Эдгар Хачатрян – 19.8% и ЗАО “Ти СИ Риэлти” - 45.6%. Последнее было создано 10 марта 2020 г., а уже 22 апреля получило долю в компании “Далма инвест”. Директор компании – Эдита Аветисян, дочь судьи уголовной палаты Кассационного суда Сержика Аветисяна. Напомним, что жена судьи Эвелина Аветисян – сестра Этери Карапетян, жены основателя Группы компаний “Ташир” Самвела Карапетяна.