Արցախից տեղահանված ընտանիքը «Հետքի» հրապարակումից հետո տուն ունեցավ
Արարատի մարզի Նոր Կյանք գյուղի գրեթե վերջնամասում՝ երկաթգծի մոտ, միհարկանի տան բակը իրերով լցված է։ Արեգնազանը ժպիտով դիմավորում է մեզ, հետո այդ ժպիտը, կարծես, շղթայաբար փոխանցվում է մյուսներին։
Նոյեմբերի 9-ից հետո 6 երեխաներով ընտանիքը դարձել էր անտուն։ Ստիպված թողել էին թշնամուն հանձնված Շահումյանի (Քելբաջարի) շրջանի Նոր Վերինշեն գյուղում գտնվող իրենց տունը, այգին ու կահ-կարասիի մեծ մասը։ Տեղահանվելուց հետո տեղից տեղ գնալը, ծանոթների տան մնալը դարձել էր առօրեական։ Երեխաները դպրոցից դպրոց էին տեղափոխվում։ Իսկ 6-ամյա Արամը առաջին դասարան չհաճախեց այդ տեղափոխությունների պատճառով։ Հիմա երբ նրանք ժպտում են՝ իմ դիմաց կանգնած, իմ մտքին են դեռ այդ իրերի պես անկանոն դասավորությամբ նրանց դժվարությունները։
Փետրվարի 17-ին հրապարակել էինք «Նոր Վերինշենից տեղահանված ընտանիքն Արցախ վերադառնալու հույս ունի» հոդվածը։ Այդ ժամանակ Վիրաբյանների ընտանիքը բնակվում էր ծանոթներից մեկի տանը՝ Կոտայքի Քարաշամբ գյուղում։ Նրանց մինչեւ գարուն ժամանակ էին տվել տունն ազատելու համար, քանի որ տանտերերը այն վաճառքի էին հանելու։ 6 երեխաների մայրը՝ Արեգնազանը, մեզ պատմել էր, որ Արարատի մարզի Նոր Կյանք գյուղում տուն են հավանել։ Այն երկսենյականոց է, բայց կից ավտոտնակ ունի, որը հետագայում կարող են սենյակների վերածել։ Արցախից ստացած աջակցության գումարը պահել էին տան համար, սակայն ունեցածը չէր բավականացնում։ Տունն արժեր 8500 դոլար, իսկ իրենց պակասում էր 3500 դոլարը։
Մեր հրապարակումից հետո «Սարգիս Մուրադյան» պատկերասրահի հիմնադիր Զարուհի Մուրադյանի նախաձեռնությամբ այդ պակասող գումարը հավաքվել է։ Այն նվիրաբերել են Նիդերլանդների հայ համայնքն ու ԱՄՆ-ից մի ընտանիք։
Երկսենյականոց տանը տեղավորվելու համար հյուրասենյակը վարագույրներով կիսել են՝ մի մասը դարձնելով երեխաների ննջասենյակ։ Տանը վերանորոգման դեռ շատ գործ կա անելու։ Առաջնահերթը տանիքը փոխելն է։
Կից ավտոտնակն էլ պիտի սենյակների վերածեն, ինչի համար եւս գումար է անհրաժեշտ։ Կենցաղային տեխնիկայի, գույքի պակաս ունեն, բայց Արեգնազանը դարձյալ չի դժգոհում։
«Շատ բան չեմ էլ ուզում, կարեւորը՝ տունը կա։ Էն օրը Ալվարդիկն ասեց՝ մամ, մի քանի ամսվա մեջ մենք 4 սեպտեմբերի 1 ունեցանք»,- նշում է 6 երեխաների մայրը։ Մեր այցելության օրը Ալվարդը դպրոցում էր։
Արեգնազանն ասում է՝ 0-ից նոր կյանք են սկսելու։ Հողագործությամբ են սկսելու զբաղվել։ Հյուրասենյակի անկյունում միանգամյա օգտագործման բաժակներ են դրված։ Դրանք գնել են՝ ձմերուկի սերմեր աճեցնելու համար։ «Ամեն ինչ ցանելու ենք։ Աշխատելու ենք, ապրելու ենք»,- նշում է տան հայրը՝ Ռոբերտը։
Տնամերձ այգում ծառերն այնքան խնամքով են շարված։ Նախկին տանտերերը տարեց ամուսիններ էին։ Հող մշակել սիրել են, բակում շատ ծաղիկներ էին աճեցրել։ Ռոբերտի մայրը՝ տիկին Ալվարդը, ասում է՝ այգում ամեն տեսակի ծառ ունեն, բացի նռնենուց ու դափնուց։ Դրանք էլ շուտով կունենան։
Քիչ անց շրջում ենք այգում։ Արեգնազանի աչքից ոչինչ չի վրիպում։ Դարպասի մոտ գտնվող մանուշակներն է ցույց տալիս, դրանց կողքին նոր ցանած սխտորը։
Այգում պտղատու ծառերին ենք նայում։ Ռոբերտը ծաղկած նշենին է ցույց տալիս։ Ծառերի մոտ դրված են նրա ընկերոջ մեղվափեթակները։ Մեղուների մի մասը սատկել է, բայց նորերը կգնեն։ Ռոբերտն ասում է՝ ստացած մեղրը կիսելու են ընկերոջ հետ։
Տան դարպասներից դուրս նա երկու ճոճանակ է սարքել երեխաների համար։ Փոքրը Խանդութինն է՝ երեխաներից կրտսերինը։
Իսկ դրանց դիմաց անմշակ հողատարածք է։ Ռոբերտն ասում է, որ հարեւանն առանց վճարի տրամադրելու է իրենց, նաեւ առաջարկել է գնել 5 հազար դոլարով։ Սակայն նոր տեղափոխված ընտանիքը դեռ չունի այդքան գումար։ Մենք նորից խոսում ենք աշխատանքից։ Ամուսիններն ասում են՝ կարեւորը տունը կա, մնացածն աշխատանքով կունենան։

Семья из Арцаха купила дом благодаря статье Hetq.am
На краю села Нор Кянк Араратской области, рядом с железной дорогой, находится одноэтажный дом, двор которого заполнен вещами. Нас встречает улыбающаяся Арегназан. Ее улыбка сразу передается остальным.
После 9 ноября 2020 года (в этот день руководители России, Армении, Азербайджана подписали трехстороннее заявление о прекращении военных действий в Арцахе) семья с шестью детьми стала бездомной. Свой дом, сад и большую часть имущества Вирабяны вынуждены были оставить в селе Нор Вериншен Шаумянского (Кельбаджарского) района, который был сдан врагу. После этого многодетной семье пришлось скитаться по родственникам и знакомым. Такая жизнь стала для них привычной. Сейчас, когда они, стоя передо мной, улыбаются, я вспоминаю, какие трудностиим пришлось пережить.
17 февраля Hetq.am опубликовал статью “Перемещенная из Нор Вериншена семья надеется вернуться в Арцах”. Тогда Вирабяны жили в доме своих знакомых в селе Карашамб Котайкской области. Однако их предупредили, что жить там они могут до весны, так как владелец дома собирался его продать.
Арегназан рассказала нам, что в селе Нор Кянк Араратской области им приглянулся двухкомнатный дом с пристроенным гаражом, где в дальнейшем можно разместить еще комнаты. Полученную в Арцахе денежную помощь они оставили для покупки дома, однако этих денег было недостаточно. Понравившийся семье дом стоил 8500 долларов. Для его покупки Вирабянам не хватало 3500 долларов.
После нашей публикации недостающая сумма была собрана по инициативе основателя картинной галереи “Саргис Мурадян” Заруи Мурадян. Деньги передали армянская община Нидерландов и семья из США.
Чтобы поместиться в небольшом доме, супруги перегородили гостиную занавеской, за которой разместилась спальня для детей. В доме еще предстоят ремонтные работы. В первую очередь необходимо поменять крышу.
Гараж нужно переделать в жилое помещение, для чего тоже нужны деньги. Семья нуждается и в бытовой технике, другом имуществе, но Арегназан не жалуется на проблемы.
“Мне многого не надо, главное, что у нас уже есть дом. Алвардик мне как-то сказала: “Мама, за несколько месяцев у нас было четыре 1-х сентября”,- рассказала Арегназан. В день нашего прихода Алвард была в школе.
По словам матери семейства, они должны с нуля начать новую жизнь. Вирабяны уже занимаются земледелием. Собираются выращивать арбузы. “Посеять хотим все. Будем работать, жить…” – сказал муж Арегназан Роберт.
На приусадебном участке ровными рядами посажены деревья. Прежние владельцы, пожилые супруги, любили работать на земле, посадили много цветов. По словам матери Роберта, Алвард, в саду есть все фруктовые деревья, кроме гранатового и лаврового, но и они скоро появятся.
Мы решили прогуляться по саду. Арегназан показала нам выросшие у ворот фиалки, посаженный рядом чеснок.
Роберт показал нам миндальное дерево, под которым разместился улей его друга. Часть пчел погибла, нужно будет приобрести новых. Полученный мед собираются поделить с другом Роберта.
За воротами дома отец семейства поставил для детей качели. Маленькие – для Хандут, младшей из детей.
Напротив дома есть заброшенный земельный участок, который сосед собирается предоставить им бесплатно. Он также предложил продать его за 5 тысяч долларов, но у семьи таких денег пока нет. Однако Вирабяны говорят, что самое главное – дом – у них уже есть, а на остальное заработают.