Առաջարկվում է կորոնավիրուսից մահացածներին նույնպես դիահերձում իրականացնել
Առողջապահության նախարարությունն առաջարկում է հանել կորոնավիրուսաի հետևանքով մահացած անձին դիահերձում չիրականացնելու պահանջը։ «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու համապատասխան օրինագիծը հանրային քննարկման է դրվել իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում։
Նախագծում ասվում է, որ երբ վարակը նոր-նոր սկսել էր տարածվել, հիվանդության վարակելիության աստիճանը դեռևս ամբողջությամբ բացահայտված չէր, ինչը կարող էր հերձման արդյունքում առաջացնել վարակի տարածման անդառնալի հետևանքներ, ինչպես նաև բացահայտված չէր դիակի մեջ կորոնավիրուսի (COVID-19) ապրելիության ժամանակահատվածը։ Եվ այդ պատճառով անհրաժեշտ դարձավ համապատասխան օրենսդրական փոփոխությամբ սահմանել, որ ըստ բժշկական փաստաթղթերի, կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետևանքով անձի մահվան դեպքում ախտաբանաանատոմիական հերձումներ չիրակաացվեն։
Սակայն հիմա ինչպես նշում է առողջապահության նախարարությունը, վերջին մեկ տարվա ընթացքում իրականացված դատաբժշկական հերձումների արդյունքում պարզ է դարձել, որ դիակից կորոնավիրուսային հիվանդության վարակելիությունը այնպիսի վտանգավորություն է ներկայացնում, որից հնարավոր է պաշտպանվել հերձման ժամանակ կիրառվող անհատական պաշտպանության միջոցների օգտագործմամբ, սանիտարահամաճարակային համապատասխան միջոցառումների իրականացմամբ, ինչի կապակցությամբ անհրաժեշտություն է առաջացել «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասրկման մասին» օրենքից հանել կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետևանքով անձի մահվան դեպքում դիահերձում չիրականացնելու պահանջը:
Նշենք, որ առաջարկվող փոփոխությունը օրենքի նախագծի կարգավիճակում է։ Այն դեռևս պետք է արժանանա կառավարության հավանությանը, ապա քննարկման դրվի Ազգային ժողովում։

Предлагается проводить вскрытие тел умерших от COVID-19
Министерство здравоохранения Армении предлагает отменить требование об отказе от вскрытия в случае смерти от COVID-19. Соответствующий законопроект о внесении изменения в закон РА “О медицинской помощи и обслуживании населения” вынесен на общественное обсуждение на едином сайте проектов правовых актов.
Согласно законопроекту, в начальный период распространения вируса степень контагиозности не была выявлена в полной мере, что могло вызвать необратимые последствия в плане распространения инфекции, не был также известен период сохранения коронавируса (COVID-19) в организме умершего. Поэтому возникла необходимость внесения соответствующего законодательного изменения, согласно которому в случае смерти от COVID-19 паталогоанатомическое вскрытие не должно проводиться.
Однако за последний год стало ясно, что от коронавирусной инфекции можно защищаться с помощью применяемых при вскрытии индивидуальных средств, а также при полном соблюдении всех санитарно-гигиенических норм. В связи с этим возникла необходимость исключить из закона “О медицинской помощи и обслуживании населения” требование о непроведении вскрытия в случае смерти от коронавирусного заболевания.
Отметим, что предложенный законопроект должен удостоиться одобрения правительства, после чего он будет обсужден в Национальном Собрании.