Ն. Փաշինյան. «Քննարկման առարկա էլ չէ, որ թուրքերը, ադրբեջանցիները մեր թշնամիներն են»
Խորհրդարանում շարունակվում է Կառավարության 2020 թվականի գործունեության կատարողականի քննարկումը: ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ վերջին շրջանում լրագրողներն իրեն շատ են հարցեր հղում հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին` հետաքրքրվելով թուրքերը մեր թշնամիներն են, թե՞ ոչ: Սիմոնյանն էլ իր հերթին այդ հարցը տվեց Փաշինյանին: Վերջինս արձագանքեց` իր համար անհասկանալի է այդ բանավեճը, քանի որ այդ հարցի պատասխանը տալիս են պատմությունը, վերջին պատերազմը:
«Քննարկման առարկա էլ չէ, որ թուրքերը, ադրբեջանցիները մեր թշնամիներն են, իրենք էլ մեզ են թշնամի համարում, հարցը այլ տեղ է: Լավ, էս թշնամությունը ի՞նչ ենք անելու, ես օրինակ` մարզային հանդիպումներում ասում եմ` ինչքան մենք ենք իրենց համարում թշնամի, էնքան իրենք են մեզ համարում թշնամի: Հարցն այն է` ի՞նչ պետք է էս իրավիճակում անենք, ինչքա՞ն ենք էսկալացնելու էդ թշնամությունը, ի՞նչ գործելակերպ ենք որդեգրելու»,- ասաց նա:
Փաշինյան ասաց, որ հարցն այն է` պետք է կառավարել այդ թշնամությունը, թե թողնել դառնա անկառավարելի: Փաշինյանը նաև ընդգծեց, որ շատ երկրներ կան, որոնք թշնամի են, սակայն տասնյակ միլիարդ դոլարների առևտրաշրջանառություն ունեն:
Հիշեցնենք, որ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում այդպես էլ հստակ պատասխան չէր տվել` արդյոք Թուրքիան Հայաստանի թշնամին է, թե ոչ: Պետրոս Ղազարյանի հարցին ի պատասխան Գրիգորյանն ասել էր. «Եթե մենք գնում ենք ապաշրջափակման, ապա մեր մոտեցումներում որոշակի շտկումներ պետք է լինեն, ու մենք այդ ուղղությամբ աշխատում ենք։
Այնուհետև ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ Հայաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը հնչեցվում է վարչապետի ու ԱԳ նախարարի կողմից:

Н.Пашинян: “То, что турки и азербайджанцы наши враги, даже не является предметом обсуждения”
В ходе сегодняшнего обсуждения в парламенте отчета о деятельности правительства за прошлый год вице-спикер Ален Симонян отметил, что в последнее время журналисты часто задают вопросы об армяно-турецких отношениях, спрашивают, являются ли турки нашими врагами или нет. Симонян в свою очередь задал эти вопросы Николу Пашиняну. Премьер ответил, что ему непонятна эта дискуссия, поскольку ответ на этот вопрос дает история, последняя война.
“То, что турки и азербайджанцы наши враги, даже не является предметом обсуждения. Они тоже считают нас врагами. Вопрос в другом: что нам делать с этой враждой? Я, например, во время встреч в областях говорю: как мы их считаем врагами, точно так же они нас считают врагом. Вопрос в том, что делать в этой ситуации, сколько можно наращивать вражду, какие действия нам нужно предпринимать”,- сказал премьер.
По словам Пашиняна, вопрос в следующем: управлять этой враждой или оставить ее в неуправляемом состоянии? Многие страны являются врагами, но их товарооборот достигает миллиардов долларов.
Напомним, что секретарь Совета безопасности Армен Григорян в эфире Общественной телекомпании не дал четкого ответа на вопрос, является ли Турция врагом Армении. На вопрос ведущего Петроса Казаряна Григорян сказал: “Если мы стремимся к деблокаде, то в наши подходы нужно внести определенные корректировки, и мы работаем в этом направлении”.
После этого министр иностранных дел Ара Айвазян на встрече с журналистами отметил, что официальная позиция Армении в сфере внешней политики озвучивается премьер-министром и главой МИД.