Լենա Նազարյանը` ընդդիմությանը. «Դուք մի նպատակ ունեք` նշանակել մեկ մեղավոր»
Խորհրդարանի հերթական նիստում շարունակվում է Կառավարության 2020 թվականի գործունեության կատարողականի քննարկումը: Արտահերթ ելույթով հանդես եկավ ԱԺ փոխխոսնակ Լենա Նազարյանը` ընդգծելով, որ իշխանությունը չի խուսանավում հարցերից:
«Սակայն պատերազմի պատճառների և ընթացքի վերաբերյալ խոսակցության մեջ ամենամեծ բարդությունն այն է, որ մեղադրական բնույթի հարցերի տվողները հակասում են իրենք իրենց: Օրինակ` Գևորգ Գորգիսյանը վարչապետին ուղղված հարցի ժամանակ վրդովված ասում է` ինչ է նշանակում գեներալները որոշում էին, Դուք բազմիցս հայտարարում էիք, որ Դուք եք գլխավոր հրամանատարը, հիմա ահա փաստորեն գեներալներն են որոշում»,- ասաց Նազարյանը` զարմանալով, թե ինչու է Գորգիսյանը վրդովվել այ բանից, որ օպերացիայի պլանավորումից առաջ վարչապետը հիմնվել է գեներալների տեսակետների վրա:
Նազարյանի խոսքով` մեկ այլ դրվագում «Լուսավոր Հայաստանին» դուր չի եկել այն, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը վարչապետը միաձնյա է ստորագրել` առանց հիմնվելու որևէ մեկի կարծիքի վրա:
«Հարգելի գործընկերներ, ինչում եք մեղադրում, միանձնաբար գործելու, թե կարծիքներ հաշվի առնելու համար, որն է ձեր մեղադրանքը: Այսկերպ բացարձակ ոչ մի կերպ չեք օգնում, որ պատերազմի և դրա ընթացքի պատճառները հասկանալի դառնան»,- ասաց ԱԺ փոխխոսնակը:
Նազարյանն ընդդիմությանն ու «Իմ քայլը» խմբակցությունը լքած պատգամավորներին դիմելով` ասաց, որ նրանք իրենց վրա որևէ բեռ, պատասխանատվություն չեն վերցրել, պարզապես ուզում են ինքնամոռաց մեղադրել իշխանությանը:
Նազարյանը մեղադրեց նաև «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանին, որ վերջինս հրաժարվում է Անվտանգության խորհրդի արձանագրություններին ծանոթանալ և լսել, թե ինչ է ասել Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանը:
«Մարուքյանն ասում է` ոչ, որ ծանոթանամ ինչ եմ ասելու, նկատի ունի, որ իրավունք չունի իմացածը հրապարակել: Պարոն Մարուքյան, մեզ ոչ մի բան մի ասեք, բայց կարող է վարչապետից բացի` այլոց գործողությունների կամ անգործության մասին էլ Ձեզ մոտ հարցեր առաջանան: Չեք ուզում իմանալ ճշմարտությունը, որովհետև ուզում եք շարունակել մեղադրել մի հոգու»,- ասաց Նազարյանը:
Ըստ նրա` այս պատմության մեջ ընդդիմությանը հարկավոր է մեկ թիրախ, մեկ մեղավոր:
«Դուք մի նպատակ ունեք` նշանակել մեկ մեղավոր, ու ոչինչ, որ կան հարյուրավոր հարցեր ծանրացած մարդկանց գլխում, ոչինչ, որ այս վարքը վնասում է պատերազմի ու ընթացքի պատճառները հասկանալու համար, ոչինչ, որ ամեն գնով հակադրվելու մոլուցքի մեջ թաղում եք ճշմարտությունն այստեղ, հիմա բացահայտելու հնարավորությունը»,-եզրափակեց նա:

Лена Назарян: “У вас одна цель – назначить единственного виновного”
В парламенте продолжается обсуждение отчета о деятельности правительства за 2020 г. В своем выступлении вице-спикер Национального Собрания Лена Назарян заявила, что власть не избегает вопросов.
“Однако в разговорах о причинах и ходе войны самой большой сложностью является то, что те, кто задают вопросы обвинительного характера, противоречат сами себе. Например, задавший вопрос премьер-министру Геворк Горгисян возмущенно заявил: “Что значит решали генералы? Вы неоднократно говорили, что Вы – верховный главнокомандующий. Но сейчас фактически уже генералы решают”,- напомнила Назарян, выразив удивление возмущением Горгисяна тем, что перед планированием операции премьер учел мнение генералов.
Кроме того, “Просвещенной Армении” не понравилось то, что заявление от 9 ноября премьер подписал самостоятельно, без учета какого-либо мнения, добавила вице-спикер.
Назарян обвинила оппозицию и покинувших властную фракцию “Мой шаг” депутатов в том, что они не взяли на себя какую-либо ответственность, просто хотят самозабвенно обвинять власть.
Были высказаны обвинения и в адрес лидер фракции “Просвещенной Армении” Эдмона Марукяна, который не захотел ознакомиться с протоколами заседания Совета безопасности и узнать, что говорил бывший начальник Генштаба Вооруженных сил Оник Гаспарян. “Господин Марукян, вы не хотите знать правду, потому что хотите продолжать обвинять одного человека”,- заявила вице-спикер.
По словам Назарян, у оппозиции только одна цель – назначить единственного виновного. “Ничего, что такое поведение мешает понимаю причин и хода войны, ничего, что в своей одержимости противопоставиться любой ценой вы уничтожаете возможность узнать правду здесь и сейчас”,- сказала в заключение Лена Назарян.