ԲՀԿ-ն վարչապետի թեկնածու չի առաջադրի
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ հրաժարականի դիմում է ներկայացրել, մայիսի 3-ի հատուկ նիստում վարչապետի ընտրության առաջին փուլն է լինելու: Երկրորդ անգամ վարչապետ չընտրվելու դեպքում խորհրդարանն իրավունքի ուժով արձակվելու է:
«ԲՀԿ-ն չի խաղա իշխանության դաշտում, ոչ մի դեպքում»,-ասաց Աբովյանը:
Ընդդիմադիր պատգամավորն անդրադարձավ այն քննարկումներին, ըստ որի` ճիշտ կլինի, որ խորհրդարանական ընդդիմությունը վարչապետի թեկնածու առաջադրի:
«Հիշեցնեմ, որ այդ դեպքում Փաշինյանը ստանում է բարոյական իրավունք վերընտրվելու նվազագույնն իր 83 պատգամավորների կողմից և դառնում է փաստացի կրկին վարչապետ: Այդ պարագայում մեկ տարվա ընթացքում իրավական ոչ մի լծակ, օրինակ` անվստահություն հայտնելու կամ պահանջներ դնելու, չկան»,-ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանական ընդդիմության հետ համաձայնության էր եկել հունիսի 20-ին նշանակել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ` պայմանով, որ իր հրաժարականի դեպքում վարչապետի նոր թեկնածու չի առաջադրվի, և երկու անգամ վարչապետ չընտրվելու դեպքում խորհրդարանն իրավունքի ուժով կարձակվի:
Աբովյանը հայտնեց, որ ընտրություններին ԲՀԿ-ն մասնակցելու է միայնակ, ցուցակն էլ գլխավորելու է կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը:

“Процветающая Армения” не выдвинет своего кандидата на пост премьер-министра
Фракция “Процветающая Армения” Национального Собрания не выдвинет своего кандидата на пост премьер-министра. Об этом сообщил журналистам секретарь фракции Арман Абовян.
Напомним, что вчера глава правительства Никол Пашинян подал в отставку, а 3 мая на специальном заседании парламента состоится первый тур выборов премьера. Если глава правительства дважды не будет избран, то парламент будет распущен силой права.
Касаясь утверждений о том, что парламентской оппозиции следует выдвинуть своего кандидата в премьеры, Арман Абовян сказал: “В этом случае Пашинян получит моральное право быть переизбранным по меньшей мере 83 голосами своих депутатов и вновь стать премьер-министром. После этого в течение года нельзя будет задействовать ни один правовой рычаг – например, выражение вотума недоверия или выдвижение требований”,- пояснил секретарь “ПА”.
Напомним, что Никол Пашинян договорился с парламентской оппозицией о проведении 20 июня внеочередных парламентских выборов при условии, что в случае его отставки новый кандидат на пост премьер-министра не будет выдвинут, и в случае неизбрания премьера после двух голосований последует роспуск парламента силой права.
По словам Абовяна, в предстоящих выборах “Процветающая Армения” будет участвовать одна, а пропорциональный список возглавит лидер партии Гагик Царукян.