Էկոնոմիկայի փոխնախարարի ընկերներն ու այլ պաշտոնյաների կանայք՝ մեկ ՊՈԱԿ-ում
Էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնատար անձանց մերձավորները աշխատանքի են անցել նախարարության ենթակայությամբ գործող ՊՈԱԿ-ում։ «Հետք»-ը պարզել է, որ հատկապես փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանի բարեկամներն ու ընկերները տարբեր պաշտոնների են նշանակվել «Գյուղատնտեսական ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում։
Կառավարության 2020 թ.-ի որոշմամբ «Ագրոքիմիական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը վերանվանվել է «Գյուղատնտեսության ծառայությունների կենտրոն»։ Կառույցից տեղեկացել ենք, որ ՊՈԱԿ-ն ունի 44 հաստիք, որից 2-ը թափուր են։ Ներկայացնում ենք ՊՈԱԿ-ի այն աշխատակիցներին, որոնք փոխկապակցված են Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանի և էկոնոմիկայի նախարարության այլ պաշտոնյաների հետ։ Տիգրան Գաբրիելյանը ԷՆ-ում գյուղատնտեսության ոլորտը համակարգող փոխնախարարներից է։
Գաբրիելյանը բարձրաստիճան պաշտոնյա է 2018 թ.-ից: Երբ գյուղատնտեսության նախարարը ներկայիս ՏՄՊՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանն էր, Գաբրիելյանը 2018-ի նոյեմբերի 7-ին նշանակվել է նրա տեղակալ։ Հետագայում գյուղատնտեսության նախարարությունը միացվեց Էկոնոմիկայի նախարարությանը, իսկ Տիգրան Գաբրիելյանը զբաղեցրեց էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալի պաշտոնը։ Փոխնախարարի կինն էլ աշխատում է Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ենթակայությամբ գործող «Հանրապետական անասնաբուժասանիտարական և բուսասանիտարական լաբորատոր ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում։ 2013 թ.-ից նա զբաղեցնում է գլխավոր մասնագետի պաշտոնը։
Ստորեւ ներկայացնում ենք այն պաշտոնատար անձնաց ցանկը, որոնք կապված են էկոնոմիկայի փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանի, էկոնոմիկայի նախարարության այլ պաշտոնատար անձանց հետ։
Աննման Գինոսյանը «Գյուղատնտեսական ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի իրավաբանն է։ Այդ պաշտոնում նշանակվել է 2020 թ.-ի ապրիլի 3-ին։ Աննման Գինոսյանը փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանի կնոջ՝ Գոհար Գինոսյանի հորաքույրն է։ Այս փաստը հաստատել է Տիգրան Գաբրիելյանը։ Մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ նա հայտնել է, որ, այո՛, Աննման Գինոսյանն իր կնոջ հորաքույրն է։
Զոհրաբ Մինասյանը ՊՈԱԿ-ի գյուղատնտեսական կենդանիների համարակալման և հաշվառման բաժնի գլխավոր մասնագետի պաշտոնը զբաղեցնում է 2020 թ.-ի նոյեմբերի 13-ից։ Զոհրաբ Մինասյանի և փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանի ընկերությունը սկսվել է ուսանողական տարիներից։ Փոխնախարարն իր և Մինասյանի կապը հաստատում է՝ նշելով, որ նա եղել է իր համակուրսեցին՝ ի թիվս 120 այլ ուսանողների, որոնցից շատերն աշխատում են գյուղատնտեսության ոլորտին առնչվող այս կամ այն կառույցում։
Զոհրաբ Մինասյանի աշխատանքային ոլորտի մասին ասենք, որ խոշոր եղջերավոր կենդանիների համարակալման և հաշվառման գործընթացի համար թեև կառավարությունը գումար հատկացրել է, բայց դեռ շոշափելի քայլեր չեն իրականացվել։
Սեյրան Մարգարյանը, ըստ մեր աղբյուրի, փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանի մանկության ընկերն է։ Նա 2020 թ.-ի ապրիլի 6-ից զբաղեցնում է «Գյուղատնտեսական ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնտեսական բաժնի պետի պաշտոնը։ Տիգրան Գաբրիելյանը, սակայն, չի ընդունում Սեյրան Մարգարյանի հետ ընկերական հարաբերության փաստը՝ պնդելով, որ Մարգարյանին ճանաչում է որպես կառույցի աշխատակից։
ՊՈԱԿ-ի անասնաբուժության և բուսասանիտարական բաժնի պետ Լևոն Եղոյանը և նույն բաժնի ավագ մասնագետ Տիգրան Անդրեասյանը, մեր աղբյուրի տեղեկացմամբ, փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանի մտերիմներն են։ Լևոն Եղոյանն այդ պաշտոնում նշանակվել է 2020 թ.-ի ապրիլի 3-ին, իսկ Տիգրան Անդրեասյանը՝ օգոստոսի 27-ին։ Էկոնոմիկայի փոխնախարարը, պատասխանելով Եղոյանի և Անդրեասյանի հետ իր կապի վերաբերյալ մեր հարցին, նշել է, որ նրանց ճանաչում է որպես անասնաբույժ-մասնագետների, քանի որ մինչ փոխնախարարի պաշտոնը ստանձնելը շուրջ 20 տարի անասնաբուժության ոլորտում՝ սկսած միջազգային կառույցներից մինչև մասնավոր հատված, իրականացրել է անասնաբուժական գործունեություն, ծառայությունների մատուցում։
Մարինե Հովակիմյանը ՊՈԱԿ-ի գործավարության պատասխանատուն է։ Այդ պաշտոնում նշանակվել է 2020 թ.-ի ապրիլի 3-ին։ Հովակիմյանը Տիգրան Գաբրիելյանի հոր՝ Զաքար Գաբրիելյանի վաղեմի գործընկերն է։ Այս փաստը ևս փոխնախարարը չի հերքել։ «ՊՈԱԿ-ի գործավարության պատասխանատու Մարինե Հովակիմյանը, հնարավոր է, հանդիսանում է փոխնախարարի հոր երբեմնի գործընկերը, քանի որ փոխնախարարի հայրը շուրջ 30 տարի աշխատել է նախկին գյուղատնտեսության նախարարությունում»,- մեզ պատասխանել է Տիգրան Գաբրիելյանը՝ շարունակելով, որ մինչ ինքը փոխնախարար կդառնար, Մարինե Հովակիմյանն աշխատում էր «Անասնաբուժասանիտարիայի եւ բուսասանիտարիայի ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում, որի իրավահաջորդ է դարձել ներկայիս «Գյուղատնտեսական ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը։
Տիգրան Գաբրիելյանը միակը չէ, ում մերձավորներն աշխատանքի են անցել ՊՈԱԿ-ում։ Փոխնախարարի հետ մտերիմ հարաբերություններ ունեցող՝ ԷՆ գյուղատնտեսական առաջնային արտադրանքի վարչության պետ Լևոն Տեր-Իսահակյանի կինն էլ է պաշտոն ստացել։ Էմմա Ստեփանյանը 2020 թ.-ի ապրիլի 3-ից զբաղեցնում է ՊՈԱԿ-ի մարդկային ռեսուրսների կառավարչի պաշտոնը։
ՊՈԱԿ-ում է աշխատում նաև Էկոնոմիկայի նախարարության գործերի կառավարման վարչության գլխավոր մասնագետ Հրաչյա Նիկողոսյանի կինը՝ Նաիրա Դալլաքյանը։ ՊՈԱԿ-ի հաշվապահի պաշտոնը Դալլաքյանը զբաղեցնում է 2020 թ.-ի ապրիլի 3-ից:
Զաքար Զաքարյանը «Գյուղատնտեսական ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի խորհրդականի պաշտոնում նշանակվել է 2020 թ.-ի ապրիլի 6-ին: Նա Էկոնոմիկայի նախարարության ֆինանսական և բյուջետային բաժնի պետ Մարգարիտա Զաքարյանի եղբայրն է։
«Գյուղատնտեսական ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում պետական ավելի ցածր պաշտոններ զբաղեցնող անձանց հետ փոխկապակցված աշխատակիցներ էլ կան, որոնց առանձին-առանձին անդրադառնալու անհրաժեշտություն չենք տեսնում։
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը մայիսի 6-ին «Ազատություն» ռադիոկայանի «Ֆեյսբուքյան ասուլիս» հաղորդման շրջանակում անդրադարձել է մեր այն հարցին, թե ինչպես է առհասարակ վերաբերվում հովանավորչությանը։
Փոխնախարարի և մյուս պաշտոնյաների կապերը պարզելուց հետո փորձեցինք նախապես ճշտել Վահան Քերոբյանի վերաբերմունքը երևույթի վերաբերյալ։
Նրան ուղղել էինք հետևյալ հարցը․ «Ինչպե՞ս եք վերաբերվում պաշտոնյաների կողմից իրենց բարեկամներին, ընկերներին և ծանոթներին պաշտոնների տեղավորելու երևույթին։ Ինչպիսի՞ն կլինի ձեր արձագանքն ու վերաբերմունքը, եթե ի հայտ գան փաստեր հովանավորչության, ընկերների և բարեկամների՝ նախարարության ենթակայության կառույցներում աշխատանքի ընդունելու վերաբերյալ»։
Վահան Քերոբյանը հայտարարեց, որ շատ վատ է վերաբերվում հովանավորչությանը և համարում է, որ ցանկացած աշխատատեղ պետք է լինի մրցակցային։ Միևնույն ժամանակ նախարարը գտնում է, որ եթե պաշտոնյաները բարեկամներ են, դա դեռ «մահապատիժ չէ», քանի որ Հայաստանը փոքր է, բայց պետք է նաև հասկանալ, թե ինչպես են այդ մարդիկ իրար հետ ընդունվել աշխատանքի, ով է ում հրավիրել և այլն։ Նա մի օրինակ բերեց, որ կարող է մի պաշտոնյա իմանա նախարարության մի թափուր պաշտոնի մասին, որ մրցույթ է նշանակված, և տեղյակ պահի իր բարեկամին, որն էլ գա և մրցակցային միջավայրում հաղթի։
Ճշտող հարցին, թե ինչպես կարձագանքի նախարարը, եթե հայտնի դառնան հովանավորչության դեպքեր նախարարության ենթակայության կառույցներում, Վահան Քերոբյանը պատասխանեց․ «Ես կանեմ այն, ինչ օրենքով կարող եմ անել։ Ծառայողական քննություն կսկսեմ և, ըստ ծառայողական քննության արդյունքների, կկայացնեմ որոշումներ... Իմ անձնական վերաբերմունքն այն է, որ ես անհանդուրժողական եմ նման դեպքերի նկատմամբ»։
Հիշեցնենք, որ մեկ այլ ՊՈԱԿ-ում էլ պաշտոններ էին ստացել փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի ընկերոջ ընկերն ու նրա ընկերներն ու բարեկամները։

Друзья замминистра экономики и жёны других должностных лиц оказались в одном ГНКО
Друзья и родственники должностных лиц Министерства экономики поступили на работу в находящуюся в подчинении данного ведомства Государственную некоммерческую организацию. Hetq.am выяснил, что в частности родственники и друзья заместителя министра экономики Тиграна Габреляна назначены на различные должности в ГНКО “Центр сельскохозяйственных услуг”.
Решением правительства от 2020 года ГНКО “Агрохимическая служба” была переименована в “Центр сельскохозяйственных услуг”. В структуре нам сообщили, что у них 44 штатные единицы, две из которых вакантны. Представляем сотрудников ГНКО, которые взаимосвязаны с заместителем министра экономики Тиграном Габриеляном и другими должностными лицами этого министерства. Отметим, что в Минэкономики Габриелян курирует сферу сельского хозяйства. Высокие посты он занимает с 2018 г. Когда нынешний председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Гегам Геворкян был министром сельского хозяйства, Габриелян 7 ноября 2018 г. был назначен его заместителем. В дальнейшем произошло объединение министерств сельского хозяйства и экономики, а Т.Габриелян занял должность замминистра экономики. Его жена с 2013 г. работает главным специалистом в действующей в подчинении Инспекционного органа безопасности продуктов питания ГНКО “Республиканский центр ветеринарно-санитарных и фитосанитарных лабораторных услуг”.
Ниже представляем должностных лиц, которые связаны с заместителем министра экономики Тиграном Габреляном и другими должностными лицами Министерства экономики.
Юрист ГНКО “Центр сельскохозяйственных услуг” Аннман Гиносян была назначена на эту должность 3 апреля 2020 г. А.Гиносян – тетя жены заместителя министра Тиграна Габриеляна Гоар Гиносян. Этот факт подтвердил в своем ответе на наш запрос сам замминистра.
Зограб Минасян занимает должность главного специалиста отдела нумерации и учета сельскохозяйственных животных ГНКО с 13 ноября 2020 г. Т.Габриелян и З.Минасян дружат со студенческой скамьи. Замминистра отметил, что Минасян – один из 120 его однокурсников, многие из которых работают в той или иной сельскохозяйственной структуре.
По поводу Зограба Минасяна заметим, что, несмотря на выделенное правительством финансирование для процесса нумерации и учета крупного рогатого скота, заметные шаги в этом направлении пока не осуществлены.
Сейран Маргарян, по данным нашего источника, - друг детства Тиграна Габриеляна. С 6 апреля 2020 г. он является начальником экономического отдела ГНКО “Центр сельскохозяйственных услуг”. Т.Габриелян, однако, отрицает факт дружеских отношений с Маргаряном, утверждая, что знает его как сотрудника структуры.
Начальник санитарно-ветеринарного и фитосанитарного отдела ГНКО Левон Егоян и старший специалист того же отдела Тигран Андреасян имеют близкие отношения с заместителем министра Тиграном Габриеляном. Л.Егоян был назначен на эту должность 3 апреля 2020 г., а Т.Андресян – 27 августа. Замминистра экономики в ответ на наш вопрос о связях с Егояном и Андресяном отметил, что знает их как ветеринаров, поскольку до вступления в должность около 20 лет работал в ветеринарной сфере – от международных структур до частного сектора.
Марине Овакимян работает в ГНКО делопроизводителем. На эту должность она была назначена 3 апреля 2020 г. Овакимян – давняя коллега отца Тиграна Габриеляна Закара Габриеляна. Этот факт не отрицал и заместитель министра. При этом Т.Габриелян отметил, что Марине Овакимян работала в ГНКО “Центр ветеринарно-санитарных и фитосанитарных услуг”, правопреемником которого стала ГНКО “Центр сельскохозяйственных услуг”, еще до его назначения заместителем министра.
Тигран Габриелян – не единственный чиновник, чьи близкие поступили на работу в ГНКО. Должность в этой структуре получила и жена находящегося в близких отношениях с замминистра начальника отдела первичной сельхозпродукции МЭ Левона Тер-Исаакяна. Эмма Степанян с 3 апреля 2020 г занимает в ГНКО должность управляющей человеческими ресурсами.
Здесь же работает жена главного специалиста Управления по делам Минэкономики Грачья Никогосяна Наира Даллакян. Последняя с 3 апреля 2020 г. занимает в ГНКО должность бухгалтера.
Закар Закарян был назначен советником директора “Центра сельскохозяйственных услуг” 6 апреля 2020 г. Он брат начальника финансового и бюджетного отдела Минэкономики Маргариты Закарян.
В ГНКО есть также сотрудники, связанные с занимающими более низкие государственные посты лицами, касаться которых мы не видим необходимости.
Во время” фейсбуковской пресс-конференции, организованной 6 мая радиостанцией “Свобода”, министр экономики РА Ваан Керобян коснулся нашего вопроса о том, как он относится к протекционизму.
После выяснения связей замминистра и других должностных лиц мы попытались заранее уточнить отношение Ваана Керобяна к этому явлению, задав ему в письменной форме следующие вопросы: “Как Вы относитесь к назначению должностными лицами своих родственников, друзей и знакомых на различные должности? Какой будет Ваша реакция и отношение, если будут выявлены факты протекционизма, приема на работу в структурах министерства друзей и родственников?”
Ваан Керобян заявил, что к протекционизму относится отрицательно, считает, что на любое рабочее место нужно принимать по конкурсу. В то же время он отметил, что если должностные лица приходятся друг другу родственниками, то это не катастрофа, поскольку Армения – маленькая страна. Вместе с тем, по словам Керобяна, нужно понять, как эти люди были приняты на работу в одно и то же время, кто кого пригласил и т.д. Министр заметил, что кто-то из должностных лиц может узнать о конкурсе на вакантную должность в министерстве, сообщить об этом своему родственнику, который примет участие в конкурсе и пройдет.
На уточняющий вопрос, как министр отреагирует, если станет известно о случаях протекционизма в структурах министерства, Керобян сказал: “Я сделаю то, что могу сделать по закону: проведу служебное расследование и по его результатам приму решения. Лично я нетерпим к таким случаям”.
Напомним, что в другом ГНКО должности получили друзья и родственники друга вице-премьера Тиграна Авиняна.