Ռուբեն Ռուբինյանն ասում է` ենթադրվող ստորագրվելիք փաստաթղթով որևէ տարածք չի զիջվելու
Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արտաքին հարաբերությունների խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ռուբեն Ռուրբինյանը:
Կառավարության մայիսի 20-ի նիստում վարչապետի պատոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հաստատեց` գոյություն ունի եռակողմ հանձնաժողովի ձևավորման աշխատանքային փաստաթուղթ, որը պատրաստ են ստորագրել, եթե ադրբեջանական ստորաբաժանումները լքեն ՀՀ սուվերեն տարածքը: Երեկոյան հրավիրված ԱԺ արտահերթ նիստում Փաշինյանը պնդեց` հրապարակված փաստաթուղթը միակն է, չկա որևէ գաղտնի հավելված:
«Եթե փաստաթուղթը ստորագրվի և նման հանձնաժողով ստեղծվի, իսկ դա կարող է տեղի ունենալ միայն ադրբեջանական ստորաբաժանումների` ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններից հեռանալուց հետո, խոսք լինելու է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի մասին և ոչ թե Ադրբեջանի ու Արցախի սահմանների դեմարկացիայի ու դելիմիտացիայի մասին»,- ասաց Ռուբինյանը:
Ռուբեն Ռուբինյանը պնդեց` այս գործընթացը որևէ կապ չի ունենալու Արցախի սահմանների և կարգավիճակի հետ:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն դիտարկմանը, թե Արցախյան հակամարտությունը լուծված է, Ռուբինյանն ասաց.
«Արցախյան հակամարտությունը լուծված չէ, նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը խաղաղության պայմանագիր չի եղել, այնտեղ որևէ հղում չի եղել Արցախի այս կամ այն կարգավիճակին: ԵԱՀՄ Մինսկի խմբի համանախագահ բոլոր երկրները ֆիքսել են իրենց դիրքորոշումն առ այն, որ Արցախի կարգավիճակի որոշման հարցը մնում է բաց»:
Անդրադառնալով Հայաստանի տարածքում գտնվող որոշ անկլավներ Ադրբեջանին հանձնելու մասին տեղեկություններին, քաղաքական մեծամասնության պատգամավորն ասաց.
«Գաղտնիք չէ ոչ մեկի համար, որ Խորհրդային Հայաստանն ունեցել է անկլավ՝ Ադրբեջանի կողմից շրջապատված, և հակառակը։ Այս հարցերը հետագայում կարող են քննարկման առարկա դառնալ դելիմիտացիայի շրջանակում, կարող են` չդառնալ։ Կարող են ստանալ այս լուծումը կամ այն լուծումը, բայց այստեղ ի՞նչն է կարևոր տարբերակել․ պետք չի ստանալ տպավորություն, որ եթե մեր պայմանները բավարարվեն, և այդ հանձնաժողովը ստեղծվի, դա նշանակելու է, որ տեղի է ունեցել դելիմիտացիա և դեմարկացիա։ Ոչ, դա ընդամենը նշանակելու է, որ տեղի ունեցավ հանձնաժողովի ստեղծում և վերջ»։
Ռուբինյանը նաև հերքեց մամուլում շրջանառվող այն տեղեկությունները, թե ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացնելու: Ինչ վերաբերում է նրան, որ ԱԳ փոխնախարարի պաշտոնակատար Ավետ Ադոնցը լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, թե տեղյակ չէ նման փաստաթղթից, Ռուբինյանն արձագանքեց.
«Փոխարտգործնախարարը կարող է տեղյակ չլինել այս կամ այն բանից, այն պատճառով, որ փոխարտգործնախարարները մի քանիսն են, ունեն իրենց ոլորտը, նորմալ է, որ մի փոխնախարարը կարող է ամեն ինչից տեղյակ չլինել»։

Подлежащий подписанию документ не предусматривает какие-либо территориальные уступки – Рубен Рубинян
Подлежащий подписанию документ не предусматривает какие-либо территориальные уступки со стороны Армении, заявил сегодня на брифинге в Национальном Собрании председатель постоянной комиссии по внешним отношениям, депутат властной фракции “Мой шаг” Рубен Рубенян.
На внеочередном заседании парламента 20 мая исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян подтвердил наличие рабочего документа о формировании трехсторонней комиссии, который он намерен подписать, если азербайджанские подразделения покинут суверенную территорию Республики Армения.
На вчерашнем заседании Национального Собрания Пашинян заявил, что опубликованный документ единственный, никаких секретных приложений он не имеет.
“Подписание документа и формирование комиссии возможны только после ухода азербайджанских подразделений за пределы признанных на международном уровне границ Армении. Речь будет идти о демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, а не границы между Азербайджаном и Арцахом”,- сказал Рубенян.
Депутат заверил, что этот процесс никакого отношения к границам и статусу Арцаха не имеет.
Касаясь заявления президента Азербайджана Ильхама Алива о том, что Арцахский конфликт урегулирован, Рубинян сказал: “Арцахский конфликт не урегулирован. Заявление от 9 ноября – не договор о мире, в нем нет никаких ссылок на какой-либо статус Арцаха. Все страны-сопредседатели Минской группы подчеркнули, что вопрос определения статуса Арцаха остается открытым”.
Депутат также прокомментировал сведения о передаче Азербайджану находящихся на территории Армении некоторых анклавов: “Не секрет, что в Советской Армении был окруженный Азербайджаном анклав и наоборот. Эти вопросы в дальнейшем могут стать предметом обсуждения в рамках делимитации, но могут и не стать. Однако пусть не складывается впечатление, что если наши условия будут удовлетворены и комиссия будет создана, то это уже означает проведение делимитации и демаркации. Речь идет всего лишь о создании комиссии. И все”.
Рубенян также опроверг появившиеся в прессе сведения об отставке и.о.министра иностранных дел Ара Айвазяна.