Սերգեյ Լավրով․ «Մենք միշտ պատրաստ ենք կանգնել եղբայրական հայ ժողովրդի թիկունքին»
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Аргументы и факты թերթին տված հարցազրույցում անդրադարձել է նաև հայ-ռուսական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակին։ Լավրովը նշել է, որ հայ-ռուսական հարաբերություններն անցել են ժամանակի փորձությունը, և նա կասկած չունի, որ հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ փոխադարձ վստահության, ռազմավարական գործընկերության և փոխգործակցության մթնոլորտում։
«Մեր պետությունը միշտ պատրաստ է կանգնել եղբայրական հայ ժողովրդի թիկունքին։ Այդ ամենի վկայությունը Ռուսաստանի և անձամբ նախագահ Պուտինի միջնորդական ջանքերն են եղել, որոնց շնորհիվ հնարավոր եղավ կանգնեցնել 2020թ․ աշնանային ռազմական հակամարտությունը Լեռնային Ղարաբաղում և մեկնարկել տարածաշրջանում կայունացման գործընթաց»,- նշել է Սերգեյ Լավրովը՝ հավելով, որ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի և 2021թ․ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունները՝ ստորագրված Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից, ընդհանուր առմամբ հաջողությամբ իրականացվում են, մասնավորապես լուծվում են հակամարտության հետևանքով առաջացած հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական խնդիրները, Հարավային Կովկասում տրասնպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը։ Ըստ Լավրովի՝ Ռուսաստանի օգնությունը բարձր գնահատականի է արժանանում հայկական կողմից։
«Կարևոր է նաև հասկանալ, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները չեն սահմանափակվում միայն ղարաբաղյան թեմայով։ Մեր միջև հաստատված է աննախադեպ ակտիվ և վստահելի քաղաքական երկխոսություն բարձրագույն և այլ մակարդակներում։ Միայն այս տարի մեր ղեկավարները երկու անգամ հանդիպել են, բազմաթիվ հեռախոսազրույցներ են ունեցել։ Մայիսի սկզբին տեղի ունեցավ իմ այցը Երևան։ Իրականացվում են միջխորհրդարանական փոխայցեր»,- ասել է Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը։
Լավրովը շեշտել է, որ կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքները հաղթահարելու նպատակով Ռուսաստանը Հայաստանին է տրամադրել տասնյակ հազարավոր չափաբաժին «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութ, և աշխատում են հետագա համագործացկության ընդլայման շուրջ։ ՌԴ արտգործնախարարը նշել է նաև, որ հաջողությամբ զարգացնում են առևտրային և տնտեսական կապերը, որին նպաստում են տնտեսական համագործացկության ռուս-հայկական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահների պարբերական հանդիպումները։

Сергей Лавров: “Наша страна всегда готова подставить плечо братскому армянскому народу”
Министр иностранных дел России Сергей Ларов в интервью газете “Аргументы и факты” коснулся нынешнего уровня армяно-российских отношений. Лавров отметил, что “российско-армянские отношения проверены временем” и что у него “нет сомнений, что они продолжат развиваться в духе взаимного доверия, стратегического партнерства и союзнического взаимодействия”.
Наша страна всегда готова подставить плечо братскому армянскому народу. Свидетельством этого стали посреднические усилия России, лично президента Путина, благодаря которым удалось добиться прекращения военного противостояния в Нагорном Карабахе осенью 2020 г., запустить процесс нормализации обстановки в регионе”,- заявил Сергей Лавров
Глава МИД РФ также отметил: “Трехсторонние договоренности лидеров Азербайджана, Армении и России, зафиксированные в их заявлениях от 9 ноября 2020 г. и 11 января 2021 г., в целом успешно реализуются. Это касается, в частности, устранения гуманитарных и социально-экономических последствий конфликта, разблокирования транспортных и экономических связей на Южном Кавказе. Российское содействие получает высокую оценку со стороны армянских друзей”.
По словам Лаврова, отношения между Россией и Арменией не ограничиваются нагорно-карабахской проблематикой. “У нас налажен беспрецедентно активный и доверительный политический диалог на высшем и других уровнях. Только в этом году наши руководители встречались два раза, провели множество телефонных разговоров. В начале мая состоялся мой визит в Ереван. Осуществляются межпарламентские обмены”,- сказал российский министр.
С.Лавров также сообщил, что в интересах преодоления последствий пандемии коронавируса Россия поставила в Армению несколько десятков тысяч вакцин «Спутник V». “Прорабатываем вопрос о дальнейшем содействии. Успешно развиваем связи в торговле и экономике, чему способствуют регулярные встречи сопредседателей российско-армянской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству”,- добавил руководитель внешнеполитического ведомства РФ.