Միջազգային բիզնեսի պատվավոր դոկտորը. Տիգրան Արզաքանցյանի հայտարարագրված բիզնեսը
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանը ԱԺ հունիսի 20-ին կայանալիք ընտրություններին առաջադրվել է Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության ցուցակով: Նա, հիշեցնենք, համաձայնագիր ստորագրեց կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանի հետ այս ընտրություններին միասին մասնակցելու վերաբերյալ: Տիգրան Արզաքանցյանը առաջնորդում է ՀԴԿ-ի ցուցակը:
Տիգրան Արզաքանցյանը, հիշեցնենք, ԱԺ 2003թ. մայիսի 25-ին ԱԺ պատգամավոր էր ընտրվել ՀՀԿ համամասնական ընտրացուցակով: ՀՀԿ խմբակցության անդամ է եղել, իսկ 2006թ. հուլիսից անդամակցել է կուսակցությանը:
Արզաքանցյանը մասնագիտությամբ տեխնիկ-անասնաբույժ է, ավարտել է Կամոյի անասնաբուժական-անասնաբուծական տեխնիկումը, բայց կենսագրության մեջ նշվում է, որ նա Միջազգային բիզնեսի պատվավոր դոկտոր է:
Տիգրան Արզաքանցյանը հայտնի էր որպես բիզնեսով զբաղվող պատգամավոր: Նա բազմաթիվ ընկերությունների հիմնադիր և բաժնետեր է եղել, այժմ էլ շարունակում է զբաղվել բիզնեսով:
Ինչ է հայտարարագրել թեկնածուն
Տիգրան Արզաքանցյանը ԿԸՀ ներկայացրած հայտարարագրում համատեղ սեփականությամբ երկու անշարժ գույք է թվարկել` տուն 210 քմ և բնակարան` 95 քմ: Երկուսն էլ իր ծննդավայր Գավառ քաղաքում են:
Որպես շարժական գույք հայտարարագրել է 2008թ. թողարկված BMW 740 մակնիշի ավտոմեքենա:
Տիգրան Արզաքանցյանը զարդերի սիրահար է. նա երկու թանկարժեք ժամացույց է հայտարարագրել` շվեյցարական շքեղ ժամացույցների արտադրող Jaeger-LeCoultre-ի 75 հազար եվրո արժողությամբ, երկրորդը` 52 հազար դոլար արժեքով:
Արզաքանցյանը 7 կտ ադամանդով ոսկյա խաչ ունի, որի արժեքը 16 հազար դոլար է:
Որպես եկամուտ Տիգրան Արզաքանցյանը հայտարարագրել է «Ցար Տիգրան» ՓԲԸ-ից ստացված 57 մլն դրամը:
Արզաքանցյանի դրամական միջոցներն ավելի համեստ են` 35 մլն դրամ, 80 հազար դոլար և 60 հազար եվրո:
Արժեթղթերի բաժնում Արզաքանցյանը հայտարարագրել է հայաստանյան 3 ընկերությունում ունեցած 100 տոկոս բաժնեմասերը, դրանք են` «Աշտարակյան գինիներ ՓԲԸ»-ն, «Նիկելի սար» և «Գոլդեն վելլի» ՍՊԸ-ները:
Արտասահմանյան երկու ընկերությունում նույնպես Արզաքանցյանը բաժնեմաս է հայտարարագրել` մեկը օֆշորային Լյուքսեմբուրգում գրանցված AMGM-ում` 29 % և ֆրանսիական «Գրանմաքս» ՍՊԸ-ում` 53%: Ֆրանսիական այս ընկերությունը զբաղվում է խմիչքների մեծածախ վաճառքով:
«Նիկելի սար» ընկերությունը Շիրակի մարզում 3 հանքավայրի երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ իրականացնելու լիցենզիաներ է ունեցել 2011-2016թթ.` Ամասիայի բազմամետաղների, Ամասիայի ծարիրի և Մուսաելյան-Բարգուշատի բազմամետաղի համար:
«Նիկելի սար» ՍՊԸ-ն 2013-2015 թվականներին դատական պատմությունների մեջ էր հայտնվել: Նրա դեմ ներկայացվել են բռնագանձման և սնանկացման մի քանի հայցեր:
«Գոլդեն վելլի» ՍՊԸ-ն էլ 2007-2012թթ. ունեցել է Սյունիքի մարզի Սոֆլուի հանքային դաշտի տարածքում որոնողագնահատողական աշխատանքներ իրականացնելու լիցենզիա, որը ստացել էր «Մոլիբդենի աշխարհ» ՍՊԸ-ից: «Մոլիբդենի աշխարհ» ՍՊԸ-ում Արզաքանցյանը նույնպես բաժնեմաս է ունեցել: Իսկ «Գոլդեն վելլի» ՍՊԸ-ն արդեն սնանկ է ճանաչվել:
Հանքարդյունաբերությունն ու բիզնես գործընկերները
Տիգրան Արզաքանցյանը, ինչպես երևում է վերևի ընկերություններից, հանքարդյունաբերության ոլորտում նույնպես հետաքրքրություն է դրսևորել: Արզաքանցյանը մի քանի հանքերում մասնակցություն է ունեցել և դեռևս շարունակում է բաժնետեր լինել: Մասնավորապես, վերևում թվարկած` լյուքսեմբուրգյան օֆշորում գրանցված AMGM ընկերությունը Հայաստանում գրանցված «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ-ի բաժնետեր է: «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ-ին տրվել էր Մեղրաձորի ոսկու հանքավայրի Լուսաջուր տեղամասի ընդերքօգտագործման իրավունքը: Արզաքանցյանն այստեղ ռուս մեծահարուստ գործընկեր ունի. «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ընկերությունում բաժնետեր է նաև Սոթքի ոսկու հանքավայրի և Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը շահագործող «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ի հիմնական սեփականատերը` ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոն` (49%): «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ –ում երրորդ բաժնետերը գործարար, «Կոնվերսբանկ» ՓԲԸ ընկերության հիմնադիր, բաժնետեր և խորհրդի նախկին նախագահ Սմբատ Նասիբյանն է` 20%: Նա նաև AMGM ընկերության բաժնետեր է:
Հիշեցնենք, որ 2020թ. օգոստոսի 7-ի հրամանով Սուրեն Պապիկյանը դադարեցրել է «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ-ի ընդերքօգտագործման իրավունքը Մեղրաձորի ոսկու հանքավայրի Լուսաջուրի տեղամասի համար։
Արզաքանցյանը նաև հիմնադիր բաժնետեր է եղել «Լեռնային հարստություն» ՍՊԸ-ում, որի բաժնեմասն այնուհետև փոխանցել է նույն «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ-ին: «Լեռնային հարստություն» ՍՊԸ-ն, ըստ ՊԵԿ-ի, գործող ընկերություն է և զբաղվում է թանկարժեք մետաղների արտադրությամբ: «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ-ի իրավանախորդը նույնանուն ՍՊԸ-ն էր, որը Արզաքանցյանը հիմնադրել էր նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ:
Արզաքանցյանը 2008-2010թթ, բաժնեմաս ուներ Հրազդանի երկաթի հանքավայրի համար ընդերքօգտագործման իրավունք ունեցող «Ֆորչն Ռիզորսիս» ՍՊԸ-ում, որը կիսում էր բնապահպանության նախկին նախարար Վարդան Այվազյանի հետ։ Արզաքանցյանի բաժնեմասն անցել է օֆշորային ԲՎԿ-ում գրանցված ընկերությանը, որը չի բացառվում, որ նույնպես իրեն է պատկանում, սակայն ԲՎԿ-ում գրանցված ընկերության մասին տվյալները հստակեցնել առայժմ չհաջողվեց:
Տիգրան Արզաքանցյանը հիմնադրել է նաև «Գրեյթ վելլի Հ/Ձ» ՍՊԸ –ն, սակայն այժմ այնտեղ բաժնեմասը բաշխված է Կիպրոսյան երկու ընկերույթունների միջև` «Դոմեռավո թռեյդինգ» (98,6 %) և «Սևիկում սեքյուրիթիզ» ՍՊԸ-ների: Համաձայն կիպրոսյան ռեգիստրի տվյալների` «Դոմեռավո թռեյդինգ»-ն ամբողջությամբ Տիգրան Արզաքանցյանի ազգական Արմեն Արզաքանցյանինն է: Վերջինս այնտեղ նաև տնօրեն է: Իսկ «Սևիկում սեքյուրիթիզ» ՍՊԸ-ում բաժնեմասը կիսում են Կիպրոսում գրանցված երկու այլ ընկերություններ:
Տիգրան Արզաքանցյանին պատկանող մի քանի ընկերությունների վրա ԴԱՀԿԾ-ն սահմանափակումներ է կիրառել: Արզաքանցյանից և նրան պատկանող այլ ընկերություններից 7,6 մլրդ դրամ «ՎՏԲ բանկ Հայաստան»-ի օգտին բռնագանձելու պահանջով:
Մեկ այլ վարույթով «Գոլդեն վելլի» ՍՊԸ-ին պատկանող գույքի, դրամական միջոցների, տնօրենի, հաշվապահական փաստաթղթերի, ինչպես նաև «Գոլդեն վելլի» ՍՊԸ-ի կողմից որևիցե մի կազմակերպության հիմնադիր կամ անդամ լինելու պարագայում այդ ակտիվների նկատմամբ հայտարարելվել է հետախուում, իսկ պարտապանին արգելվել է օտարել ընկերությունը:
Տիգրան Արզաքանցյանի քարոզչությամբ զբաղվում է նաև նրա կինը` Նատալյա Ռոտենբերգը: Վերջինս նույնպես սկսել է բիզնես գործունեություն ծավալել Հայաստանում: Նա 2 ընկերություն է հիմնադրել, որոնց միջոցով ալկոհոլային խմիչքներ է արտահանում:
Ինչ չի հայտարարագրել Արզաքանցյանը
Համաձայն ԱՆ իրավաբական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների` Տիգրան Արզաքանցյանը մի շարք այլ ընկերություններում ևս բաժնեմաս ունի, որը, սակայն, չի հայտարարագրել:
Արզաքանցյանը բաժնեմասի 100 % մասնակցություն ունի «Մեղրաբյուր» և «Հանքառատ» ՍՊԸ-ներում: «Մեղրաբյուր»-ն, ըստ ՊԵԿ-ի, զբաղվում է բնական հանքանյութերի և ապարների արդյունահանմամբ: Ժամանակավոր դադարեցված է:
«Հանքառատ» ՍՊԸ-ն սեփական կամ վարձակալված անշարժ գույքի` վարձակալության հանձմամբ և այլ գործառնություններով է զբաղվում: Գործող ընկերություն է:
«Գրեյթ սակրա» ընկերությունում Արզաքանցյանը 10 % բաժնեմաս ունի: Ընկերությունը զբաղված է եղել մասնագիտացված խանութներում ալկոհոլային խմիչքների մանրածախ առևտրով: Այժմ ժամանակավոր դադարեցված է: Ընկերության բաժնետոմսերի մեծ բաժինը նրա ազգականինն է` Արմեն Արզաքանցյանինը:
Ի դեպ, Արմեն Արզաքանցյանը ևս Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության ցուցակում է` 6-րդը, որը, սակայն, այստեղ նշված ոչ մի ընկերություն չի հայտարարագրել:

Почетный доктор международного бизнеса: что задекларировал Тигран Арзаканцян
В предстоящих 20 июня внеочередных парламентских выборах бывший депутат Национального Собрания Тигран Арзаканцян участвует по пропорциональному списку Демократической партии Армении. Более того, он возглавляет этот список.
Напомним, что Арзаканцян впервые был избран в парламент 25 мая 2003 года по пропорциональному списку Республиканской партии Армении, а в июле 2006-го он стал членом РПА.
По специальности Тигран Арзаканцян ветеринар-зоотехник, окончил ветеринарный техникум в городе Камо, однако в его биографии отмечено, что он Почетный доктор международного бизнеса.
Арзаканцян был известен как депутат-бизнесмен. Он является учредителем и акционером многочисленных компаний. Бизнесом занимается и сейчас.
Что задекларировал кандидат в депутаты
В представленной в Центризбирком декларации об имуществе и доходах Тигран Арзаканцян указал принадлежащие ему на правах совместной собственности две единицы недвижимости – дом площадью 210 кв.м и квартиру площадью 95 кв.м в его родном городе Гавар. В декларации также записан автомобиль “BMW 740” 2008 г. выпуска.
Бизнесмен большой любитель украшений. Он задекларировал роскошные швейцарские часы “Jaeger-LeCoultre” стоимостью 75 тысяч евро и часы стоимостью 52 тысячи долларов. У Арзаканцяна есть также золотой крест с алмазами 7 карат, стоимость которого 16 тысяч долларов.
В качестве дохода Арзаканцян указал полученные от ЗАО “Царь Тигран” 57 млн долларов.
Его денежные средства довольно скромные: 35 млн драмов, 80 тыс.долларов и 60 тыс.евро.
В разделе “Ценные бумаги” Арзаканцян задекларировал 100-процентные доли в трех армянских компаниях – ЗАО “Аштаракские вина”, ООО “Никели сар” и “Голден Велли”.
В декларации также указаны доли Арзаканцяна в двух иностранных компаниях: 29% в зарегистрированной в Люксембургском офшоре AMGM и 53% во французском ООО “Гранмакс”, которое занимается оптовой продажей алкогольных напитков.
Компания “Никели сар” получила лицензии на проведение геолого-разведочных работ на трех месторождениях в Ширакской области в период с 2011 по 2016 гг.
В 2013-2015 гг. эта компания оказалась втянута в судебные процессы. Против нее было подано несколько исков о конфискации и банкротстве.
ООО “Голден Велли” получило от ООО “Мир молибдена” лицензию на проведение в 2007-2012 гг. геолого-резведочных работ на территории месторождения в Сюникской области. Арзаканцяну также принадлежала доля этой компании. Что касается “Голден Велли”, то она уже признана банкротом.
Добывающая промышленность и бизнес-партнеры
Судя по компаниям Арзаканцяна, он проявляет интерес к горнодобывающей промышленности. Кандидат в депутаты является акционером нескольких добывающих компаний. Так, упомянутая выше компания AMGM, которая зарегистрирована в Люксембургском офшоре, является акционером зарегистрированного в Армении ЗАО “Парамаунт голд майнинг”. Последнему дано право на недропользование на Лусаджурском участке Меградзорского золотоносного месторождения. Здесь партнерами Арзаканцяна являются российские олигархи. Так, акционером компании “Парамаунт голд майнинг” является миллиардер Роман Троценко (49%) – основной собственник ООО “Геопромайнинг голд”, которое эксплуатирует Соткское месторождение золота, и Агаракский медно-молибденовый комбинат. Третий акционер компании – учредитель, акционер и бывший председатель совета ЗАО “Конверс банк” Смбат Насибян (20%). Ему принадлежат также акции AMGM.
Напомним, что приказом министра территориального управления и инфраструктур Сурена Папикяна прекращено право на недропользование ЗАО “Парамаунт голд майнинг” для Лусаджурского участка Меградзорского месторождения золота.
Примечательно, что правопредшественником ЗАО “Парамаунт голд майнинг” было одноименное ООО, которое Арзаканцян основал вместе с бывшим премьер-министром Овиком Абрамяном.
В 2008-2010 гг. Арзаканцян владел долей ООО “Форчн Ризорсис”, которое делил с бывшим министром охраны природы Варданом Айвазяном.
Тигран Арзаканцян основал также ООО “Грейт Велли”, но сейчас его доля в этой компании поделена между двумя кипрскими ООО – “Домераво трейдинг” (98,6%) и “Севикум секьюрити”. Последнее, согласно кипрскому реестру данных, полностью принадлежит родственнику кандидата в депутаты Армену Арзаканцяну. Последний занимает в компании также должность директора. Долю в ООО “Севикум секьюрити” делят между собой две зарегистрированные на Кипре компании.
Отметим, что Служба принудительного исполнения судебных актов ввела ограничения в отношении нескольких компаний Т.Арзаканцяна. Подан иск с требованием взыскать с Арзаканцяна и принадлежащих ему других компаний 7,6 млрд драмов в пользу банка “ВТБ Армения”.
В рамках другого судебного производства в розыск объявлены бухгалтерские документы, касающиеся принадлежащих ООО “Голден Велли” имущества и денежных средств, а должнику запрещено отчуждать компанию.
Предвыборной агитацией в пользу Тиграна Арзаканцяна занимается и его жена, Наталья Ротенберг. Последняя тоже развернула бизнес-деятельность в Армении. Она основала две компании по экспорту алкогольных напитков.
Что не задекларировал Тигран Арзаканцян
По данным госреестра юридических лиц Минюста РА, Тиграну Арзаканцяну принадлежат доли и в ряде других компаний, которые, однако, он не задекларировал.
Бизнесмену принадлежат на 100% ООО “Меграбюр” и “Анкарат”. Первая компания занимается экспортом руды и горных пород. В настоящее время ее деятельность временно прекращена.
ООО “Анкарат” заключает сделки с недвижимостью и является действующей компанией.
Арзаканцяну принадлежат 10% компании “Грейт сакра”, котрая занимается розничной торговлей алкогольных напитков в специализированных магазинах. Ее деятельность тоже временно прекращена. Большая часть компании принадлежит родственнику Т.Арзаканцяна Армену Арзаканцяну.
Последний хоть и занимает шестое место в пропорциональном списке Демпартии Армении, но в своей декларации не указал ни одну из упомянутых нами компаний.