Փաշինյանը հանձնարարել է ադրբեջանական կողմին պաշտոնապես փոխանցել իր առաջարկը
Հայաստանի զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայող, շարքային Ա. Քաթանյանը, որը, հունիսի 8-ին մառախուղի պատճառով ապակողմնորոշվելով տեղանքում, հայտնվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տարածքում, գիշերը վերադարձվել է:
Այս լուրով սկսեց Շիրակի մարզի Մեծ Մանթաշ համայնքում իր քարոզարշավը վարչապետի պաշտոնակատար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը:
«Երեկ ես հայտարարել եմ, այսօր էլ մեր համապատասխան մարմիններին հանձնարարել եմ, որ ադրբեջանական կողմին պաշտոնապես փոխանցեն մեր առաջարկը, որ իմ որդին պատրաստ է պատանդի կարգավիճակով գնալ Բաքու` մեր բոլոր գերիների վերադարձի պայմանով»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Հիշեցնենք, որ նման առաջարկում-դիտարկմամբ հանդես է եկել երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, թե ինչու վարչապետի պաշտոնակատարը իր որդուն չի փոխանակում 20-25 գերիների հետ, ինչին արձագանքել էին թե՛ Նիկոլ Փաշինյանը, թե՛ որդին` Աշոտ Փաշինյանը: Վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծեց` իր այս ուղերձը չպետք է սխալ հասկանալ որպես հուսահատ քայլ, ընդգծելով, որ այս ընթացքում գերիների վերադարձի համար ինտենսիվ աշխատանք է տարվել:
Փաշինյանն անդրադարձավ հայ-ադրբեջանական սահմանի լարվածության թուլացման վերաբերյալ իր առաջարկին, ըստ որի՝ թե՛ հայկական, թե՛ ադրբեջանական զորքերը դուրս են գալիս Սոթք-Խոզնավար հատվածից, այնտեղ տեղակայվում են ռուս սահմանապահներ և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում սահմանազատման աշխատանքներ են իրականացվում:
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ նախորդ օրը ԱՄՆ-ն հայտարարել է պատրաստակամության մասին փորձագիտական աջակցություն ցուցաբերել դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի աշխատանքներում` միևնույն ժամանակ ընդգծելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության շրջանակներում Արցախի հարցի բանակցային գործընթացի լիարժեք վերականգման անհրաժեշտությունը:
Ըստ Փաշինյանի` որոշ քաղաքական շրջանակներ պնդում են, թե սահմանագծման ու սահմանազատման աշխատանքներ իրականացնելը խոսում է այն մասին, որ Արցախի հարցը փակված է: Նա վստահեցրեց` մեկը մյուսի հետ որևէ կապ չունի, ճիշտ է՝ կարևորում է Հայաստանի համար խաղաղ դարաշրջանի ամրագրումը, սակայն դա չի նշանակում, որ Հայաստանի ու Արցախի շահերը պետք է զոհաբերվեն այդ նպատակի համար:
Հունիսի 9-ը քարոզարշավի երրորդ օրն է, Փաշինյանը քարոզարշավը սկսել էր հունիսի 7-ին Արմավիրի մարզից, հունիսի 8-ին ՔՊ-ն Արագածոտնի մարզում էր, այսօր էլ ամբողջ օրը` Շիրակի մարզում:

Пашинян поручил официально передать свое предложение азербайджанской стороне
Военнослужащий контрактной службы Вооруженных сил Армении, рядовой А.Катанян, который 8 июня, не сориентировавшись на местности из-за тумана, оказался на подконтрольной ВС Азербайджана территории, ночью был возвращен армянской стороне.
С этой новости начал свою предвыборную агитацию в общине Мец Манташ Ширакской области исполняющий обязанности премьер-министра, кандидат на пост главы правительства от партии “Гражданский договор” Никол Пашинян.
“Вчера я заявил, а сегодня поручил соответствующим органам официально передать азербайджанской стороне наше предложение о том, что я готов отправить своего сына в Баку в качестве заложника с условием возвращения всех наших пленных”,- заявил Никол Пашинян.
Напомним, что об этом говорил третий президент Серж Саргсян, который спросил, почему врио премьер-министра не обменивает своего сына на 20-25 пленных, на что отреагировали и Никол Пашинян, и его сын Ашот Пашинян.
Врио премьера подчеркнул что его мессидж не следует воспринимать как шаг отчаяния, добавив, что все это время велась интенсивная работа по возвращению пленных.
Касаясь своего предложения относительно ослабления напряженности на армяно-азербайджанской границе, согласно которому армянские и азербайджанские войска покидают участок Сотк-Хознавар, там размещаются российские пограничники и в рамках сопредседательства Минской группы начинаются работы по делимитации границы.
Пашинян напомнил о том, что накануне Соединенные Штаты заявили о готовности оказать экспертную помощь в работах по демаркации и делимитации, подчеркнув необходимость полноценного восстановления переговорного процесса по проблеме Арцаха в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Касаясь утверждений некоторых политических кругов, согласно которым проведение делимитационных и демаркационных работ говорит о том, что вопрос Арцаха закрыт, врио премьера заверил, что эти вопросы не связаны друг с другом. По словам Пашиняна, установление мира для него важно, но это не значит, что ради этой цели нужно жертвовать интересами Армении и Арцаха.
9-е июня – третий день предвыборной кампании. Пашинян начал свою предвыборную агитацию 7 июня в Армавирской области. 8 июня он находился в Арагацотне, а сегодняшний день проведет в Ширакской области.